A világ egyik leghatalmasabb államának, az Európai Föderációnak a polgáraiként számos olyan előnyt élvezhetnénk, melyek ma gyakorlatilag csak az amerikaiaknak adatnak meg. (Fotó: Lionel Bonaventure/AFP)
Szerdán Barroso bizottsági elnök minden eddigieknél határozottabban szólalt fel a föderális Európa mellett. Mint sokan mások, ő is úgy véli, hogy ez az egyetlen jó megoldás a jelenlegi válság kezelésére. A mi szempontunkból viszont a kérdés úgy hangzik, hogy vajon jó megoldás lenne-e ez nekünk, magyaroknak?
Ajánlott írásunk: Orbán Viktor konszolidációja megbukott
Nem Európai Egyesült Államok, de majdnem
Nem Európai Egyesült Államok, de majdnem
A Barroso által felvázolt vízió még nem az Európai Egyesült Államok lenne, de már az egyes tagállamok szuverenitásának jelentős korlátozásával járna.
A tagállamok többek között lemondanának az önálló adópolitikáról vagy az önálló honvédelemről, és az EP-választásokon is összeurópai pártok indulnának. A barrosói elképzelés lényege, hogy ezáltal teremthető meg az a minimális szolidaritás, ami szükséges ahhoz, hogy a gazdag országok kimenthessék a szegényebbeket a jelenlegi helyzetükből. Továbbá garanciát jelentene mindazoknak, akik most még az eurózóna esetleges szétesésének réme miatt folytatnak az Unió egésze szempontjából hátrányos politikát.
Röviden: Barroso a válságot mint kínálkozó lehetőséget használná fel az európai elit fél évszázados vágya, az egységes Európa megteremtésére.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
A lehetőségek és a veszélyek
Magyarország polgárai számára az európai föderációs tagság néhány egészen nyilvánvaló előnnyel szolgálna. A hazai jogbiztonság visszatérő problémáinak egy jelentős részét ez kiküszöbölné, továbbá a tagságunk már középtávon is jelentős gazdasági előnyökkel járna, amennyiben mind a hazai, mind a külföldi vállalkozók, vállalatok, befektetők számára hirtelen lecsökkenne az országgal kapcsolatos kockázatot nagy része.
Ezzel párhuzamosan pedig a korábbiaknál jóval nagyobb tér nyílna a Magyarország határain túl is terjeszkedni kívánó magyaroknak, legyenek azok vállalkozók, alkotók vagy szervezetek. Arról nem is beszélve, hogy a világ egyik leghatalmasabb államának polgáraiként számos olyan előnyt élvezhetnénk, melyek ma gyakorlatilag csak az amerikaiaknak adatnak meg.
Ezzel szemben áll egy fontos lelki, és egy még fontosabb kulturális érv. Az előbbi elsősorban a büszkeségünket érinti: az ország utolsó ötszáz évének történelme jelentős részben vissza-visszatérő függetlenségi harcok története. Van bennünk valami, ami miatt egyszerűen nem szeretjük, ha más irányít minket: ne feledjük, hogy még a magyar szempontból elképesztően sikeres Osztrák-Magyar Monarchiával szemben is folyamatosan igen erős függetlenségi törekvések jelentkeztek.
A kulturális tényező pedig a nemzeti kultúra fennmaradásával kapcsolatos aggodalmak összessége: egy közel 400 milliós közegben a mi 12-13 millió emberre alapozott, csekély vagyonnal megtámogatott kultúránk könnyen védtelenné válhat és néhány generáció alatt egészen eljelentéktelenedhet.
Nemzetként is nyerhetünk vele
Persze mindezen veszélyeket akár lehetőségként is lehet értelmezni: éppen a különlegességünkbe vetett hitünk és az emiatt érzett büszkeségünk lehetnek azok, melyek a nemzetállami határok jelentette korlátokat lebontva lehetővé tehetnék, hogy kulturálisan valóban egy nemzetként működjön a magyar és megállíthassuk a nemzetrészek kultúrájának az elmúlt évtizedekben felgyorsuló távolodását.
Ráadásul az európai föderáción belül a szomszédos országoknak lényegesen kevesebb eszköz állna rendelkezésükre, hogy az ottani magyarság asszimilációját erőltessék. Sőt egy többé-kevésbé határok nélküli Közép-Európának Bécs mellett továbbra is Budapest lenne a természetes földrajzi és kulturális központja.
Olvasd el ezt is: Miért csak Németország mentheti meg az eurót?
De kell-e nekünk ez?
Végső soron az európai föderációról alkotott véleményünket az határozza meg, hogy mennyire vagyunk optimisták a magyar emberek vállalkozó kedve és önmagukba vetett hite kapcsán, illetve, hogy mennyire vagyunk rossz véleménnyel arról a pályáról, amelyre Magyarország a rendszerváltozást követő években került, és amin azóta is egyre gyorsuló ütemben menetel.
Nekünk a fentiek alapján úgy tűnik, magyar szempontból előnyös lenne Barroso víziójának megvalósulása.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.