Sokba kerül a magyar adófizetőknek a kormány kapkodó, előkészítetlen jogalkotása. Most ráadásul saját dédelgetett projektjüknek, az állami mobilszolgáltatónak is ezzel tettek keresztbe.
Nem várt ítéletet hozott a Fővárosi Ítélőtábla: a bíróság hatályon kívül helyezte azt az NMHH-döntést, mely a 900 Mhz-es frekvencia pályázatában a Posta, az MFB és az MVM által tulajdonolt konzorciumot hozta ki az egyik győztesnek. Ez a döntés tehát gyakorlatilag megakadályozza, hogy az új állami mobilszolgáltató elindulhasson. Az eset iskolapáldája lehetne annak, milyen következményekkel jár az állandóan kapkodó, a megfelelő szakmai előkészítést forradalmi hevületében folyamatosan mellőző politikai döntéshozatal.
Ajánlott írásunk: Miért csak Németország mentheti meg az eurót?
Mi történt?
A bíróság a döntését több súlyos eljárási hibára alapozta. Az egyik legsúlyosabb az volt, hogy az eljárás évében két olyan, egymásnak ellentmondani látszó jogszabály is született, melyek egyaránt szabályozták az állami tulajdonú cégek pályázási feltételeit: gyakorlatilag az egyik korlátozta (csak a frekvenciaárverés első fordulójának eredménytelensége után engedte), a másik viszont minden további nélkül lehetővé tette, hogy állami tulajdonú szereplők ilyen frekvenciáért induljanak.
Anélkül, hogy mélyebben belemennénk ennek a hibának az elemzésébe, teljesen tisztán látszik, hogy ez ismét ugyanannak a véleményét naponta változtató, kellően át nem gondolt döntéshozatalnak az eredménye, mely a kormányt az elmúlt két évben jellemzi. Az NMHH-nak az egész frekvenciatendert feltételezhetően a politikai elvárások miatt rendkívüli gyorsasággal kellett lebonyolítania, és éppen az ilyen esetekben szokott az előfordulni, hogy apróságnak tűnő feltételekre és formaiságokra egyszerűen nem jut idő és figyelem.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Hogy szúrhatták így el?
Ez a jelenség eredményezi azt is, hogy egyazon évben ugyanarról a témáról egymásnak ellentmondó jogszabályok születnek. A probléma gyökere itt az, hogy a korábbi jogszabály, amely megtiltotta az állami tulajdonú társaságok pályázatát, egy kormányhatározat formájában jelent meg, majd rövid időn belül egy ezzel ellentétes tartalmú NMHH-rendelet született.
Az NMHH szerint a mobil-előfizetők járnak rosszul
Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szerint a mobil-előfizetőkre hátrányos döntés született. A hatóság közleményében sajnálatának adott hangot, hogy a döntés következtében a közeljövőben "jelentős akadályokba ütközhet egy nemzeti tulajdonban lévő negyedik mobilszolgáltató piacra lépése". "Az NMHH-nak továbbra is határozott meggyőződése, hogy egy negyedik mobilcég megjelenése a hazai mobiltelefon- és mobilinternet-felhasználók millióinak javát szolgálja, elősegíti a legkorszerűbb telekommunikációs szolgáltatások gyorsabb elterjedését és csökkenti az árakat".
Biztosan sokat lehetne jogelméleti szempontból azon vitatkozni, egy ebben az esetben mi a jogszerű megoldás. De annyi most már biztosan látszik, hogy az NMHH úgy kapta meg sokat bírált rendeletalkotási jogkörét, hogy nem került meghatározásra teljesen tisztán a magyar jogalkotásban, hogy az ily módon meghozott rendelet pontosan milyen szinten is helyezkedik el és például felülírhat-e korábbi kormányrendeleketeket.
Olvasd el ezt is: Jó lenne-e a magyaroknak az európai föderáció?
Két éve ugyanez megy
Megannyi példája volt már az elmúlt két év során annak, hogy milyen sokba is kerül a magyar államnak és így az adófizetőknek a kormány állandóan változtató, kapkodó, előkészítetlen törvény- és szabályalkotása. Most pedig ráadásul az is láthatjuk, hogy ezzel az Orbán-kabinet még saját magának is keresztbe tesz és saját dédelgetett projektjeit akadályozza meg vagy hátráltatja.
Ez az eset is csak azt húzza alá, hogy amire a leginkább szüksége lenne a sikeresebb kormányzáshoz a Fidesznek az elkövetkező két évben, az a mostaninál sokkal átgondoltabb, konszolidáltabb, alaposabb döntéshozatali és jogalkotási munka.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.