Az LMP nélkül Bajnaiék tárgyalási pozíciói a Mesterházy-féle MSZP-vel szemben sokkal gyengébbek. Sajnos így rendkívül nehéz lesz ellenállni a szocialista úthengernek. (Fotó: Halász Nóra/vasarnapihirek.hu)
Az LMP hétvégi kongresszusának döntése után egyesek már temetik az ökopártot, mások viszont egyenesen egy majdani váltópárt csíráját látják az önálló politizálás mellett kitartó Lehet Más a Politikában. Azt, hogy az LMP hosszú távon bölcs döntést hozott-e vagy sem, a Véleményvezér szerint egyelőre lehetetlen eldönteni, ezért mi tartózkodnánk is minden hasonlóan végletes kijelentéstől. Annyi azonban bizonyos: rövid távon saját magukon kívül Bajnai Gordont és az Együtt 2014-et is rendkívül nehéz helyzetbe hozták.
Ajánlott írásunk: A Lehet Más a Politika két útja
Nem lehet tudni, mi lesz Bajnaiékból
Az LMP kongresszusi küldötteinek nem volt egyszerű a feladata. Egyrészt ők is tisztában voltak azzal, hogy az új választórendszerben minden valószínűség szerint egy egységes ellenzék válthatja csak le a Fideszt. Viszont ahhoz sem kell politikai géniusznak lenni, hogy az ember belássa, az ellenzéknek akkor sem lesz esélye, ha ezzel az összefogással pusztán csak újraélesztik a 2010-ben megbukott régi baloldalt.
A döntésüket maga Bajnai Gordon sem segített megkönnyíteni. Hiába messze ő az MSZP-kormányok volt miniszterelnökei közül a legvállalhatóbb, továbbra is kísérti a Gyurcsány-kormány vállalhatatlan politikája és közvetve az egész Magyar Szocialista Párt múltja. Bajnai tett komoly erőfeszítéseket, hogy megkülönböztesse magát a szocialistáktól: baloldali politikus szájából talán még soha nem hallhattuk annyiszor a nemzet kifejezést egyetlen beszédben, mint tőle október 23-án. Verbálisan tehát azt már megmutatta, hogy ő valami mást képvisel.
Az ellenben egyelőre nem megállapítható, hogy Bajnai a közvélemény többségének szemében valóban hitelesen tud-e majd elhatárolódni az MSZP-től és a Gyurcsány-időszak politikájától. Hasonlóképpen az is nyitott kérdés, hogy azok a politikai és közéleti élőhalottak, akik rögtön megjelentek, hogy felkapaszkodjanak Bajnai szekerére, végül milyen szerepet fognak kapni a volt miniszterelnök mozgalmában.
Az LMP többségének kétségét tehát nagyon is meg lehet érteni.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nem csak magukat hozták nehéz helyzetbe
De azt sem tudhatjuk - és az LMP sem tudhatja -, mi lesz az Együtt 2014-ből egy vagy másfél év múlva. Akár azt is mondhatnánk, okos döntés, hogy nem kötötték össze velük már most, másfél évvel a választások előtt a sorsukat, különösen akkor, amikor már meg is indult a Bajnai-ellenes lejáratókampány. Az sem zárható ki, hogy egy sikeres a karaktergyilkosságnak köszönhetően Magyarországon egy év múlva Bajnai Gordonból is politikai hulla lesz. Ebben az esetben pedig a kormányváltás esélye éppen azért úszhat el, mert mindenki mögé állt be.
Ez persze csak egy eshetőség. A másik oldalon az viszont már tény, hogy az LMP a döntésével Bajnaiékat is borzasztó nehéz helyzetbe hozta. Hiszen az LMP nélkül a kikosarazott Együtt 2014 tárgyalási pozíciói a Mesterházy-féle MSZP-vel szemben sokkal gyengébbek és sajnos így jóval nehezebben tudnak majd ellenállni a szocialista úthengernek. Ez végső soron az egész ellenzéki összefogást is a lehető legrosszabb irányba viheti és éppen hogy megkönnyítheti a múlt figuráinak a visszatérését, az LMP kongresszusi többségének fenntartásai pedig így egyfajta önbeteljesítő jóslattá válhatnak.
A Lehet Más a Politika az Együtt 2014-hez való csatlakozásával ugyanis pontosan annak a biztosításához járulhatott volna hozzá, hogy az ellenzéki összefogásban a végén ne a szocialisták diktáljanak. Azzal viszont, hogy az LMP kimarad, egyúttal lemond annak a lehetőségéről is, hogy ebbe a meccsbe beleszólása legyen.
Olvasd el ezt is: Bajnai gyors öngólja
Az idő eldönti
Hogy az LMP hosszú távon jó vagy rossz döntést hozott-e, az idő, a magyar belpolitika kiszámíthatatlan alakulása majd eldönti. Mindenesetre Bajnai Gordonék életét rövid távon megnehezítették. De potenciálisan a saját magukét is, amennyiben a közvélemény-kutatási adatok számukra kedvezőtlen alakulását látva mégiscsak megváltozna a véleményük.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.