Véleményvezér

vv

Bajnai Gordonnak is csúnyán betett az LMP

2012.11.19. I 1 komment I Címkék: mszp fidesz bajnai lmp együtt2014

bggyf.jpgAz LMP nélkül Bajnaiék tárgyalási pozíciói a Mesterházy-féle MSZP-vel szemben sokkal gyengébbek. Sajnos így rendkívül nehéz lesz ellenállni a szocialista úthengernek. (Fotó: Halász Nóra/vasarnapihirek.hu)

Az LMP hétvégi kongresszusának döntése után egyesek már temetik az ökopártot, mások viszont egyenesen egy majdani váltópárt csíráját látják az önálló politizálás mellett kitartó Lehet Más a Politikában. Azt, hogy az LMP hosszú távon bölcs döntést hozott-e vagy sem, a Véleményvezér szerint egyelőre lehetetlen eldönteni, ezért mi tartózkodnánk is minden hasonlóan végletes kijelentéstől. Annyi azonban bizonyos: rövid távon saját magukon kívül Bajnai Gordont és az Együtt 2014-et is rendkívül nehéz helyzetbe hozták.

Ajánlott írásunk: A Lehet Más a Politika két útja

Nem lehet tudni, mi lesz Bajnaiékból

Az LMP kongresszusi küldötteinek nem volt egyszerű a feladata. Egyrészt ők is tisztában voltak azzal, hogy az új választórendszerben minden valószínűség szerint egy egységes ellenzék válthatja csak le a Fideszt. Viszont ahhoz sem kell politikai géniusznak lenni, hogy az ember belássa, az ellenzéknek akkor sem lesz esélye, ha ezzel az összefogással pusztán csak újraélesztik a 2010-ben megbukott régi baloldalt.

A döntésüket maga Bajnai Gordon sem segített megkönnyíteni. Hiába messze ő az MSZP-kormányok volt miniszterelnökei közül a legvállalhatóbb, továbbra is kísérti a Gyurcsány-kormány vállalhatatlan politikája és közvetve az egész Magyar Szocialista Párt múltja. Bajnai tett komoly erőfeszítéseket, hogy megkülönböztesse magát a szocialistáktól: baloldali politikus szájából talán még soha nem hallhattuk annyiszor a nemzet kifejezést egyetlen beszédben, mint tőle október 23-án. Verbálisan tehát azt már megmutatta, hogy ő valami mást képvisel.

Az ellenben egyelőre nem megállapítható, hogy Bajnai a közvélemény többségének szemében valóban hitelesen tud-e majd elhatárolódni az MSZP-től és a Gyurcsány-időszak politikájától. Hasonlóképpen az is nyitott kérdés, hogy azok a politikai és közéleti élőhalottak, akik rögtön megjelentek, hogy felkapaszkodjanak Bajnai szekerére, végül milyen szerepet fognak kapni a volt miniszterelnök mozgalmában.

Az LMP többségének kétségét tehát nagyon is meg lehet érteni.

Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.

Nem csak magukat hozták nehéz helyzetbe

De azt sem tudhatjuk - és az LMP sem tudhatja -, mi lesz az Együtt 2014-ből egy vagy másfél év múlva. Akár azt is mondhatnánk, okos döntés, hogy nem kötötték össze velük már most, másfél évvel a választások előtt a sorsukat, különösen akkor, amikor már meg is indult a Bajnai-ellenes lejáratókampány. Az sem zárható ki, hogy egy sikeres a karaktergyilkosságnak köszönhetően Magyarországon egy év múlva Bajnai Gordonból is politikai hulla lesz. Ebben az esetben pedig a kormányváltás esélye éppen azért úszhat el, mert mindenki mögé állt be.

Ez persze csak egy eshetőség. A másik oldalon az viszont már tény, hogy az LMP a döntésével Bajnaiékat is borzasztó nehéz helyzetbe hozta. Hiszen az LMP nélkül a kikosarazott Együtt 2014 tárgyalási pozíciói a Mesterházy-féle MSZP-vel szemben sokkal gyengébbek és sajnos így jóval nehezebben tudnak majd ellenállni a szocialista úthengernek. Ez végső soron az egész ellenzéki összefogást is a lehető legrosszabb irányba viheti és éppen hogy megkönnyítheti a múlt figuráinak a visszatérését, az LMP kongresszusi többségének fenntartásai pedig így egyfajta önbeteljesítő jóslattá válhatnak.

A Lehet Más a Politika az Együtt 2014-hez való csatlakozásával ugyanis pontosan annak a biztosításához járulhatott volna hozzá, hogy az ellenzéki összefogásban a végén ne a szocialisták diktáljanak. Azzal viszont, hogy az LMP kimarad, egyúttal lemond annak a lehetőségéről is, hogy ebbe a meccsbe beleszólása legyen.

Olvasd el ezt is: Bajnai gyors öngólja

Az idő eldönti

Hogy az LMP hosszú távon jó vagy rossz döntést hozott-e, az idő, a magyar belpolitika kiszámíthatatlan alakulása majd eldönti. Mindenesetre Bajnai Gordonék életét rövid távon megnehezítették. De potenciálisan a saját magukét is, amennyiben a közvélemény-kutatási adatok számukra kedvezőtlen alakulását látva mégiscsak megváltozna a véleményük. 

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

NagyLevin 2012.11.19. 19:54:10

Szerintem az a kérdés most, hogy milyen cselekvési lehetőségek maradtak meg a szereplők számára. Az Együtt akkor jár el okosan, ha tudomásul veszi, hogy az LMP-nek nagyon fontos saját szervezeti önállósága, átmenetileg sem akarja korlátozni, semmilyen helyzetben és a legkisebb mértékben sem. Nyilván nem pusztán öncélként fontos ez a többségnek, hanem garanciaként, részben érthető fenntartásaik miatt, részben szerintem túlzott bizalmatlanságból, mindenesetre: nagyon fontos. Ha ezzel, mint adottsággal számolnak az Együtt-ben és nem sértődnek meg, nincs semmi veszve. Ki kell találni, hogyan lehet úgy együttműködni és úgy elérni a 2014-es szavazatmaximálást, hogy ezt tiszteletben tartják és így együttműködésüket arra az időszakra fogják korlátozni, ameddig helyreállítják az alkotmányosságot. Utána az LMP a győztes koalíció ellenzéke lehet. Ez az esély megvan továbbra is.





Véleményvezérek a Véleményvezéren - blogunkat ezentúl újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők kommentelik.

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bű... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Mag... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • Madár István: "Az Európai Bizottság jelezte, néhány déli országnál hajlandó lehet elfogadni, hogy azok ne, vagy csak később érjék el a kitűzött 3%-os GDP-arányos deficitcélt. Mi annyira rossz viszonyban vagyunk velük, hogy nálunk ez fel sem merül." Ez egy közke... (2013.05.14. 08:46) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a m... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Utolsó 20

FRISS ATLATSZO.HU

Nincs megjeleníthető elem

KORÁBBI TÉMÁK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bűne, az igazságtalan és kudarcra ítélt ostoba adónemek, illetve a saját háttércsapathoz áramoltatott közpénzek minden gazdasági témájú posztnál elővehetők. De a túlzott deficit eljárásból való kikerülé... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Magyarország korábban nem részesült ilyen kegyben. Itt is fennáll az az érv, miszerint nem teljesen azonos két helyzetről van szó. Ugyanis, a tévhittel szemben, de facto a magyar kormány is kaphatna „hal... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ember nem maradhat meg a Fideszben. Ugyanakkor Ángyán egyértelműen kapitalizmuskritikus politikus (ez nekem nem feltétlenül ellenszenves, bár nem az ő kapitalizmuskritikai megközelítése áll igazán köz... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a megyében némi súlya, azért - némi veszteséggel, elengedhető és kicserélhető, jelentkezők nyilván vannak a helyére. Persze, a teljes frakciónak is mennie kéne, akik ott voltak, közreműködtek és együtt ... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Holtzer Péter: Noch dazu "Csuhások térdre, imához!" (2013.05.08. 08:07) Kövér László begurult és megint nincs igaza
  • renyipd: csinálok egy törvényt (2013.05.03. 11:48) Orbán Viktor őszödi beszéde is lehetne
  • Brückner Gergő: Egy szinte off topic megjegyzés, bár a poszt utolsó mondatához tartozik, de értem, hogy nem erről szólt ez a bejegyzés. Szóval a pénzét csak offshore-ban biztonságban tudó posztkomcsik és poszt-fülkések közül a tájékozottabbak már azt is tudják, hogy ma már az offshore szinte ugyanakkora kockázat, mint Magyarországon, transzparensen gazdagnak lenni. Elképesztő ütemben nyírják ezt a világot, lásd francia offshore-kormányválság, a svájci banktit... (2013.04.29. 17:50) A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
  • akos.szalai: És hogy kezdődött mindez? Védjük meg a gyerekeket, ne lehessen mindenhol cigit kapni. Csak összehasonlításként - jószándékkal ez is le van öntve (sőt, kétségbe sem vonom): www.origo.hu/itthon/20130427-szabalyoznak-a-menzak-kinalatat.html De egy ismerősöm tapasztalata: a gyerekek ezt nem eszik meg - mióta idén bevezették az új központosított menzát, azóta alig van menzás az iskolában. Másrészt az engem nem zavarna, ha nem a régi trafikok maradn... (2013.04.27. 18:54) Trafikmutyi: ritka bepillantás a NER működésébe
  • rajcsányi.gellért (ergé): Óceánia meg mindig is Keletázsia ellen viselt háborút. (2013.04.25. 13:29) Megbukott a megszorítások politikája Európában
  • Madár István: Tulajdonképpen ez mégis csak hatékonyabb forma, mint amikor az átkosban egyszerűen csak elvették a boltot, földet, majd megkapták azt az elvtársak. Ki lehet használni, hogy ma már gyorsabb világban élünk, egyből oda lehet adni a haveroknak. Mi ez, ha nem fejlődés? (2013.04.24. 13:56) Dohányállamosítás: megint a haverok jártak jól
  • Brückner Gergő: Életem egyik legmegdöbbentőbb újságírói élménye volt, amikor ilyen titkosszolgálat - alvilág együttműködéseket megismerhettem. A klasszikus szereposztás az volt, hogy a titkosszolgálat címeket adott a bűnözőknek, akik titkosszolgálati információk segítségével időzítették a betöréseket, megtarthatták a lakásban talált cuccokat, cserébe bepoloskázták a lakást. (2013.04.23. 11:39) Portik-Laborc: mit szól az MSZP?
  • NagyLevin: A "jobboldal" történelmi vezető szerepének mítosza is kellett ehhez. Aki ezt a helyzetet, ami "jár" a jobboldalnak, biztosítja, de még ez sem kell, ezt az igényt vezetőként megtestesíti, az a helyén lesz és a helyén is marad. Ezt az igéretet Orbán Viktor "megörökölte" a második ciklusban és végérvényesen betöltötte 2002 után. Az, ahogy a szocialisták viszonyultak a kérdéshez, mindenfajta pátoszt nélkülözött, ők csak azt gondolták, hogy majd ném... (2013.04.02. 10:56) Fidesz 25: egy párt leválthatatlan vezetővel

FRISS TRANSINDEX

Nincs megjeleníthető elem

velemenyvezer [kukac] gmail [pont] com I twitter I facebook

RSS 2.0 bejegyzések I RSS 2.0 kommentek I Tedd a könyvjelzők közé!

írják: többen I

© VÉLEMÉNYVEZÉR 2010-2013.

süti beállítások módosítása