A rezsicsökkentés ugyanaz, ami a '80-as években megroppantotta a magyar gazdaságot: a lakosságnak a világ realitásaitól való, az „állam" tíz- és százmilliárdjaiból fedezett megkímélése. (Fotó: fidesz.hu)
A kormány ismét szemléletesen bemutatta, politikájukban mennyire különválik a vízió és annak megvalósítása: a rezsidíjak csökkentése kapcsán még a szokottnál is hamarabb vált nyilvánvalóvá az Orbán-kormány hihetetlenül gyenge megvalósítási képessége.
Ajánlott írásunk: Miért félhet a tiltakozó hallgatóktól a kormány?
Az emberek fizetik meg, nem a multik
Amint arra sokan emlékszünk, a kormány nemrég igen nagy büszkeséggel jelentette be a rezsidíjak tíz százalékos csökkentését. Ez az intézkedés annyi médiatámogatást kapott és annyi megszólalást eredményezett a miniszterelnök és a szóvivők részéről, hogy feltétlenül azt kell hinnünk, a kormány komolyan azt gondolta, hogy politikailag nagyon jelentős lépést tesz azzal, ha ezen a területen is megpróbálja érvényesíteni „az emberek helyett fizessenek a multik" elvét. Csak éppen hamar kiderült, hogy ami elsőre jó ötletnek tűnik kommunikációs szempontból, azt nem biztos, hogy sikerül is megvalósítani, vagy hogy egyáltalán meg lehet-e valósítani. Most tekintsük el attól a nyilvánvaló ténytől, hogy a multik eszetlen sarcolása az egész országnak rossz – foglalkozzunk csak azzal, hogy a kormány meg tudja-e valósítani saját céljait.
Az elmúlt napokban több olyan információ is napvilágot látott, melyek elég egyértelműen mutatják a rezsicsökkentés kudarcát. Az energiainfo.hu elemzéséből például kiderül, hogy a lakossági áramár csökkenését a szolgáltatók a magyar kis- és középvállalati fogyasztókra terhelik, vagyis a lakossági rezsicsökkentés árát jelentős mértékben a kkv-szektor fogja fizetni.
A hazai kkv-k azonban egyrészt magyar szavazók tulajdonában vannak, másrészt a magyar munkavállalók egy jelentős részét foglalkoztatják. Az érzékelhető költségnövekedésre természetesen a kkv-k is az egyéb költségeik lefaragásával fognak válaszolni, ami az elbocsátásoktól a munkabérek visszavágásán át a más vállalatok szolgáltatásai iránti kereslet csökkenéséig bármiben jelentkezhet.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Megkímélni a lakosságot a realitásoktól
Ugyancsak friss hír, hogy a Magyar Nemzet értesülése szerint a kormány idén 52 milliárd forintot tervez a távhőcégeknek kompenzációként fizetni, azaz az állam fogja zsebből fedezni a rezsicsökkentés ezen részének költségeit. A Véleményvezérnek semmi gondja nincs azzal, hogy az állam által tönkretett cégek azért valami kis segítséget is kapjanak. Ugyanakkor a jelenség azt mutatja, az Orbán-kormánynak nem sikerült politikai újítását, a külföldiek által finanszírozott rezsicsökkentést megvalósítania. Amit látunk, pontosan ugyanaz, ami a '80-as években már egyszer megroppantotta a magyar gazdaságot: a lakosságnak a világ realitásaitól való, az „állam" tíz- és százmilliárdjaiból fedezett megkímélése.
Könyvtárnyi irodalma van annak, hogy miért teljesen reménytelen és felesleges minden hasonló próbálkozás. A magyar kormány mégis belevágott – szerintünk nem kis részben azért, mert valóban elhitték saját retorikájukat, miszerint a végén itt majd tényleg a külföldi vállalatok fogják állni a cechet.
Olvasd el ezt is: Így nem lehet majd feljutni a középosztályba
Csak a beszéd megy nekik
Elméletben még az is elképzelhető, hogy ez a kormányzati ígéret beváltható lett volna. Kifejezetten károsnak lenne, de akár el is lehetett volna érni, hogy ezek az intézkedések valóban kizárólag a külföldi multik kárára történjenek. Ennek a gyakorlatba ültetéséhez azonban ez a kormány kevés. Újra és újra bebizonyosodik, hogy a politikai beszédeknél, esetleg az adókiszabásnál megáll a tudományuk és nincsen a csapatban egyetlen ember sem, aki a kormány látszólag egyik legfontosabb tervét annak szándékai szerint tudná valóra váltani.
Paradox módon ez a szerencsénk: az ijesztő államszocialista elképzelésekből csak azok valósulnak meg, amelyekhez egy tollvonás is elég. Rombolni persze így is lehet, de legalább talán egy józanabb időszakban az újjáépítés is egyszerűbb lesz emiatt.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.