A kezdeti lendület megtört, de korai temetni a Bajnai-féle formációt. Két dolog ugyanis továbbra is változatlan: Bajnai személyes politikai tőkéje és az új választási rendszer logikája. (Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI)
A hvg.hu értesülései szerint valószínűsíthető, hogy az Együtt 2014 alapító szervezetei három külön pártot hoznak létre. Ez pedig azt jelentené, hogy Bajnai Gordonék eredeti terve, miszerint az Együtt 2014 egy ellenzéki ernyőszervezet lesz, megbukott. A kérdés a hogyan tovább.
Ajánlott írásunk: Semjén-ügy: a jobboldaliak elvtelenül lapítanak
Az eredeti elképzelés
Ha jól értjük, az eredeti terv az volt, hogy az Együtt 2014 lehetőséget teremt valamennyi jelentősebb ellenzéki pártnak, hogy önálló identitásának megőrzése mellett csatlakozzon egy ellenzéki összefogáshoz. Az Együtt 2014 gyakorlatilag egyetlen aduja Bajnai Gordon személye: azt ugyanis senki nem vitatja komolyan, hogy neki van a legjobb esélye a Jobbikon kívüli ellenzéket győzelemre vezetni 2014-ben.
Az egész elképzelés mögött azonban meghúzódott egy fontos feltételezlés, miszerint valamennyi ellenzéki vezető legfontosabb célja a 2014-es választásokon való győzelem. De néhány héten belül kiderült, hogy ez sem az LMP, sem az MSZP esetében nem igaz. Az egyik vezetője pártja identitását, a másik a pozícióját féltette Bajnaitól, és ezek a megfontolások, úgy tűnik, könnyedén überelték az esetleges választási győzelem vonzerejét.
Így viszont nincs ki fölé ernyőt tartani. Jöhet a B-terv.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Ez még nem a vég
A kezdeti lendület megtört, de korai lenne temetni a Bajnai-féle formációt. Két dolog ugyanis továbbra is változatlan: Bajnai személyes politikai tőkéje és az új választási rendszer logikája.
Előbbiből adódik, hogy nincs, és nagy valószínűséggel a következő évben már nem is emelkedik ki olyan ellenzéki politikus, aki akár ismertségben, akár a rátermettséggel kapcsolatos választói benyomások tekintetében felvehetné vele a versenyt. Utóbbi pedig egyértelművé teszi, hogy ha az ellenzék nem kooperál, akkor nem csak veszít a választásokon, hanem pénzügyi értelemben is teljesen talajt veszíthet (az önkormányzati funkciók államosításával a mindenkori kormány szinte az összes valamirevaló „zsíros" posztot viszi).
A választások közeledtével, ahogyan a szavazók kezdik alaposabban felmérni az új szabályokat és az alternatívákat, ez a két tény egyre fontosabb lesz. Ezt kihasználandó Bajnainak fenn kell tartania az ismertségét, növelnie az alkalmasságába vetett hitet, és folyamatosan emlékeztetnie az ellenzéki szavazókat az összefogás fontosságára.
Olvasd el ezt is: A Fidesz kizárólag a politikai analfabétákra épít
A ló, a folyó és az ivás
Bár a lovat el lehet vinni a folyóhoz, nem lehet arra kényszeríteni, hogy igyon. Bajnainak mégis ezt a mutatványt kell bemutatnia. Magyarul: bármilyen B-terv legnagyobb nehézsége az, hogy végső soron az MSZP és az LMP dönt arról, hogy össze akarnak-e állni Bajnaival. Amint azt már láttuk, bármelyik dönthet bármikor úgy, hogy nem.
Ez lesz Bajnainak, a politikusnak a következő nagy próbája. Még mindig erős pozícióban van, de már közel sem tűnik lefutott ügynek, hogy az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje lesz belőle. Ha végül erővel, trükkökkel és szép szóval rá tudja venni az ellenzéki pártokat, hogy 2014-ben felsorakozzanak mögé, akkor egyben azt is demonstrálja, hogy alkalmas lehet a miniszterelnöki feladat politikai aspektusainak teljesítésére is.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.