Kuncze Gábor nem lett szocialista. Minden bizonnyal azért buzdít az MSZP támogatására, hogy ezzel az LMP pozícióit rontsa.
(Fotó: MTI)
Kuncze Gábor furcsa nyugdíjas. Ahhoz képest, hogy 2006 őszén bejelentette visszavonulását a politikától, folyamatosan szerepel és nyilatkozik politikai rendezvényeken és témákban. Egy tegnapi nyilatkozata kapcsán pedig bepillantást kaptunk elképzeléseibe, valószínűsíthető terveibe.
Keveri vagy nem keveri?
Kuncze a Fodor-Kóka párharc idején intenzíven támogatta az utóbbit. Ezt követően úton-útfélen az előbbi ellen agitált, majd annak bukása után látványosan temetni kezdte régi pártját. Nem is olyan régen egy lakossági fórumon arról beszélt, hogy új liberális pártra van szükség.
És akkor még nem is beszéltünk a megannyi pletykáról, spekulációról: hogy az MDF budapesti listavezetője lesz, hogy a baloldal főpolgármester-jelöltje lesz, vagy, hogy Gyurcsány Ferenccel fog új pártot alapítani a választások után.
Kuncze Gábor közéleti megnyilvánulásai az elmúlt fél évben.
Annyi biztos, hogy Kuncze Gábor nem vonult vissza és nem dobta be a törülközőt az SZDSZ bukása után.
Tegnap biztosan keverte
De mit is mondott tegnap Kuncze Gábor? Azt, hogy a szocialistákra fog szavazni, ami pedig világos üzenet minden egykori SZDSZ-szavazónak. Amikor nemrég az Index megkérdezte tőle, hogy esetleg az MSZP-ben akarja-e folytatni politikai pályafutását, azt mondta, ez még viccnek is rossz. A két kijelentés egyáltalán nem zárja ki egymást.
Kuncze Gábor egész politikai karrierje arra épült, hogy magát az MSZP-től megkülönböztetve legyen a baloldal egyik meghatározó politikusa. Most sem tagadta meg önmagát. Nem lett szocialista. Vallomásában nem az a lényeg, hogy az MSZP-re kell szavazni. Hanem az indoklása, miszerint a kis pártokra nem érdemes, mert azok nem akadályozhatják meg a Fidesz kétharmadát.
Ő is tudja, mi is tudjuk, hogy ez nem igaz. A helyzet ugyanis az, hogy a jelenlegi helyzetben az 5 százalékos parlamenti küszöb elérhető közelében lévő LMP van leginkább abban a helyzetben, hogy a mandátumok eloszlására jelentős hatással legyen. Ha az LMP nem jut be, hanem csak 4 százalék körüli eredményt ér el, akkor a Fidesznek kb. 3-4 százalékponttal kevesebb listás szavazat is elegendő lesz a kétharmadhoz, mint ellenkező esetben. Az MSZP-nek pedig esélye sincs még ennyit elvenni a Fidesztől.
Miért keveri?
Kuncze minden bizonnyal pontosan azért buzdít az MSZP támogatására, hogy ezzel az LMP pozícióit rontsa.
A választások után egy viszonylag széles baloldali szavazótábor, később pedig a Fideszben csalódó ingadozók egy új zászlót fognak keresni. Rájuk akár egy új liberális pártot - ahogy Kuncze vizionálja -, akár egy új baloldali pártot - ahogy Gyurcsányról és Kunczéról híresztelik - is fel lehetne építeni. És miközben az MDF esélyei elszálltak, az LMP igenis veszélyt jelent az ehhez hasonló tervekre, hiszen ők is alternatívát kínálnak ezeknek a szavazóknak.
Kuncze Gábort nem az érdekli, hogy mi lesz a választásokon. Főleg nem az, hogy mi lesz az MSZP-vel. Kuncze Gábort az érdekli, hogy mi lesz utána.
Írások a témában:Kuncze Gábor MSZP-szavazó lett (Index)Az MSZP örül Kuncze bejelentésének (Mandiner)Gyurcsány Kunczét szeretné főpolgármesternek (Mandiner/HírTV)Kuncze ellen-SZDSZ-t alapítana (Mandiner/atv.hu, 2009. november 2.)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.