Az SZDSZ 1998-as és az LMP 2010-es eredményeit nézve komoly átfedést találunk. Az LMP-sek nagyon hasonlítanak az egykori SZDSZ-szavazókra. (Kép: vokscentrum.hu)
Lendvai Ildikó hétfőn azt bizonygatta, a Fidesz kétharmadát csak az LMP-vel együtt lehet megakadályozni. Lendvai meglebegtette a két párt közötti második fordulós visszalépések lehetőségét is, elsősorban azonban az LMP szavazóit próbálta meg a szocialistákhoz édesgetni.
Úgy látszik, Lendvai Ildikó el van tévedve. Minden valószínűség szerint ugyanis azok számára, akik az LMP-re voksoltak, a szocialisták finoman szólva nem igazán vállalhatóak. Az LMP mint párt pedig azonnali öngyilkosságot követne el egy ilyen lépéssel. És ezzel rögtön igazolná azt az előítéletet is, miszerint az LMP valójában az új SZDSZ.
Főleg, mert bizonyos szempontból tényleg az. Legalábbis ami a szavazóikat illeti.
Kik az LMP szavazói?
Egyszer már volt a mostanihoz hasonló helyzet Magyarországon. Mégpedig 1998-ban, amikor szintén leváltottak egy baloldali kormányt. 12 éve azok, akik az MSZP és Horn Gyula regnálását lábszagúnak, túlságosan is kínosnak érezték, de a jobboldalra mégsem szavaztak volna soha, az SZDSZ-t választották.
Vessük most össze a két baloldali kormányzást lezáró választás adatait! Az SZDSZ 1998-as (7,57% területi listán) és az LMP 2010-es (7,48%) eredményeit nézve komoly átfedést találunk a két párt támogatottságának földrajzi megoszlása között. (Ezt az SZDSZ későbbi, 2002-es és 2006-os eredményei is alátámasztják.)
Forrás: nol.hu infografika
De van egy másik szempont is. Az LMP szavazóit a közvélemény-kutatások látványosan alulmérték. Kézenfekvő magyarázat, hogy azért, mert sok bizonytalan, ingadozó szavazó választotta végül az LMP-t. Honnan érkezhettek ők? Nem tudjuk, de valószínű, habozásuk oka az lehetett, hogy nem akartak sem a jobboldalra, sem az MSZP-re szavazni.
Nagyon hasonlítanak tehát az egykori SZDSZ-szavazókra.
LMP=SZDSZ?
Természetesen nem feltétlenül arról van szó, hogy akik korábban az SZDSZ-re voksoltak, most mind átpártoltak az LMP-hez. Sokkal inkább arról, hogy Magyarországon van egy baloldalinak tekinthető választó réteg, mely számára az utódpárt nem elég modern, nem elég városi, és ezért csak nagyon végső esetben támogatná a szocialistákat. Az is világos, hogy ez egy stabil szavazói réteg, és hosszú távon is számolni kell velük.
Természetesen az LMP korántsem azonos az SZDSZ-szel. Azonban az LMP értelme szavazáslogikailag ugyanaz, ami korábban az SZDSZ-nek: alternatívát jelent ezeknek a baloldali szavazóknak.
Segítheti-e az LMP a szocikat?
Hogy az LMP szavazói támogathatják-e az MSZP-t, nagyban múlik azon, hogy ezek a szavazók mennyire elkötelezettek és mennyire egységesek.
Egyrészt élhetünk a gyanúval, hogy jelentős számú LMP-szavazónak nincs stabil kötődése új pártjához, ezért a második fordulóban nagyrészt teljesen mindegy, mit mond neki vagy mit kér tőle a párt vezetése. Másrészt, az LMP-szavazók, mivel egy új konglomerátumról van szó, nagyon valószínűtlen, hogy egyforma másodlagos pártpreferenciákkal rendelkeznének és így egységes blokkban szavaznának az LMP-n kívül is.
Végezetül, az LMP bolond lenne bárkinek is a támogatására felszólítani a második fordulóban. A párt vezetői ettől mereven elzárkóznak. Hiszen ezzel a párt pont saját értelmét kérdőjelezné meg. Nem lenne többet sem „más”, sem pedig valódi alternatíva.
Ennyit csak megtanultak az SZDSZ sorsából.
Frissítés: Kommentelőnk, kopaszskodas kiszámolta, hogy a két fenti térkép közti korreláció nem csak szemre, hanem számszakilag is jelentős, 0.80. Köszönet érte!
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.