Ezentúl nehezebb lesz a parkolást magáncégeknek kiszervezni. De miért volt rájuk szükség eddig, és miért éppen most lehet végük? (Fotó: mixonline.hu)
A minap az Országgyűlés elfogadott egy törvénymódosítást, melynek alapján ezentúl sokkal nehezebb lesz a parkolási rendszerek működtetését nem önkormányzati tulajdonban lévő cégeknek kiszervezni. Még az is lehet, hogy ezentúl tényleg az önkormányzatok látják majd el ezt a feladatot. Na végre!
Kevés dolgot utál annyira a honi, elsősorban a fővárosi polgár, mint ezeket a vállalkozásnak csúfolt magánosított hatóságokat. És milyen igaza van! A magántulajdonban lévő fővárosi parkolási cégek ugyanis tökéletes példái voltak a piacgazdaság maszkja mögé bújt, valójában a politika csecsén élősködő, a közjó szempontjából kifejezetten káros vállalkozásoknak.
Miért is volt rájuk szükség?
Amikor magáncégeket vontak be a parkolásba, a hivatalos indoklás valami olyasmi lehetett, hogy a magántőke majd nyilván óriási hatékonyságot, és még óriásibb fejlesztéseket valósít meg e területen. Meg aztán az SZDSZ-től tudjuk, hogy az állami tulajdon az rossz, hatékonytalan és valószínűleg gonosz is. Ezzel szemben a magán, no az aztán mindig nagyon hatékony, és főleg a köz érdekében tevékenykedik!
Forrás: Heti Válasz
A Véleményvezér szereti a magántulajdont, de még jobban szereti a versenyt. És a verseny pont az, aminek hírét sem látták ezek a társaságok. Kezükbe adtak egy monopóliumot, majd aztán ahelyett, hogy agyonszabályozták volna őket – ahogyan az monopol helyzetek kapcsán a közjó érdekében lenni szokott –, teljesen szabad kezük volt az árszabás egyik meghatározó részénél (az árbevétel kb. felét termelő büntetési tételek kapcsán). Minden elsőéves közgazdászhallgató tudja, hogy ilyen esetben bizony a monopolista egészen gátlástalanul fog árazni.
Aki kapott már Mikulás-csomagot, pontosan tudja, hogy miről beszélünk.
Akkor mégis hogyan maradhattak életben ilyen hosszú ideig?
El sem tudjuk képzelni, hogy lehet, hogy ezek a cégek még mindig itt vannak.
Csak azt tudjuk, hogy az ún. monopoljáradékot realizáló parkolási cégek nyeresége szinte csak a vonatkozó önkormányzat döntésétől függött. Ha megkapták a koncessziót és utána nem avatkoztak bele felülről, „ellenséges” rendeletekkel az életükbe, akkor egyszerűen dőlt a pénz ezekbe a cégekbe.
Ha a fővárosi és kerületi önkormányzatok nem lennének ennyire feddhetetlenek, amennyire, még azt gondolnánk, hogy bizony csúnyán megkenték őket. Miután azonban ez természetesen kizárt, csak arra tudunk gondolni, hogy szimplán nem hallottak még róla, hogy a közjó szempontjából a szabályozatlan monopólium nem üdvös. És arról sem hallottak, hogy egyébként minden választójuk gyűlöli a kiszervezett parkolási rendszert. Nyilván.
Miért éppen most lehet végük?
Ez egy másik rejtély. Bármiféle összefüggés a fővárost és kerületei nagy részét tizenöt-húsz éve kontrolláló koalíció összeomlásával bizonyosan kizárható.
Nyilván megint a vak véletlen.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-oldalához!
Hozzászólás előtt olvasd el moderációs elveinket!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.