A korrupció már a helyi építési szabályok megalkotásánál van jelen. Az áruházak és benzinkútláncok jelentős része így épült.
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár vizsgálódik, hogy hogyan épülhetett Felsőzsolca mellett egy Auchan áruház a Sajó árterébe, ami többek szerint szerepet játszhatott abban, hogy a települést elöntötte a víz. Sokan úgy értelmezték ezt a történetet, hogy itt a hatóságokat korrumpáló külföldi multi érdeke fontosabb volt, mint egy magyar településé.
Hogy mi történt Felsőzsolca mellett, azt nem tudjuk, és nem is kívánunk állást foglalni. De nagyon meg lennénk lepődve, ha valóban bebizonyosodna, hogy egy nagy multi bárkit is lefizetett. A korrupció ezen a területen ugyanis tipikusan nem így működik.
Ki korrumpál kit?
Magyarországon az építési engedélyeket a helyi önkormányzatok adják ki elsőfokon, ám a korrupció főként nem az engedélykiadásnál, hanem már jóval korábban: a helyi építési szabályok megalkotásánál van jelen.
Ha valaki kiszemel építkezésre egy földterületet, akkor mindenekelőtt a helyi képviselőtestülettel kell "csináltatnia" egy neki kedvező szabályozási tervet. (És mivel ez jogszabály, ezért fellebbezni nem lehet ellene - legfeljebb az Alkotmánybíróságnál lehetne megtámadni!) A helyi testületek befolyásolásában fontos szabály, hogy ott minden a helyi paktumokon múlik, és ha pártok képviselői ülnek is ott, a pártszínek kevéssé számítanak.
A földet kiszemelő valaki pedig a közhiedelemmel ellentétben sosem egy multi: az ilyen üzleteket, a piszkos munkát magyar vállalkozók csinálják. Ők azok az “előfejlesztők”, akik a helyiektől összevásárolják az általában külterületen lévő földeket.
Előnyös módszer
Ha megvannak a földek, a vállalkozók elérik az önkormányzatnál, hogy például minősítsék át azokat belterületté, változtassák meg a besorolásukat, hogy aztán lehessen oda bevásárlóközpontot vagy lakóparkot is építeni. Ezt követően a területeket egyesítik, majd az új területet húszszor-harmicszor drágábban adják tovább.
Ezek a vállalkozók egyébként gyakran saját szakállra dolgoznak és egymással versenyezve kínálják fel "előfejlesztett" területeiket a multiknak, akik kedvükre válogathatnak. (A válság előtt a vállalkozók egy nagyobb alapterületű üzlet esetében egy-egy ilyen területtel akár 300-600 milliót is meg tudtak keresni!)
Három okból is előnyös ez a módszer.
Ha közvetlenül egy nagynevű multinacionális cég akarná megvenni a tulajdonostól a földet, az felverné az árakat, és így jóval drágábban juthatna csak hozzá, mint egy ismeretlen magyar vállalkozó. Másrészt a multik így "tisztán" kaphatják meg a területet: a korrupciót teljesen kiszervezik. Egyetlen forint csúszópénzt nem kell már adniuk senkinek, semmiféle törvényt nem sértenek, hiszen az építési engedélyezési eljárás már a korábban személyre szabott helyi jogszabályok alapján, azok betartásával zajlik. És végül azért is előnyös ez, mert ez a módszer kevéssé látható - kívülről ezek az ügyek mindig nagyon tisztának tűnnek.
Tehát a korrupciót az önkormányzatok, illetve bizonyos magyar vállalkozói körök környékén érdemes keresni.
A különféle áruházak és benzinkútláncok jelentős része így épült.
Mit lehet tenni?
Logikusnak tűnhetne, hogy mivel a korrupció helyi önkormányzati szinten valósul meg, vonják meg tőlük ezeket a jogköröket, és inkább emeljék központi állami szintre. Ám ahogy Sávoly vagy más nagy állami projektek kapcsán számtalanszor láthattuk, állami szinten a korrupció valószínűleg nem hogy csökkenne, hanem az összegek még néhány nullával nagyobbak lennének.
A Sávoly-ügy ugyanakkor a megoldást is megmutatta: azt, hogy a korrupció legnagyobb ellenfele a nyilvánosság. A nyilvánosság még akkor is hatásos, ha jogi következménye nincs is a leleplezésnek. Az oknyomozás és tényfeltárás ugyanis nem a kínálati, hanem a keresleti oldalon fejti ki áldásos hatását.
A multik betegesen félnek mindenfajta botránytól. Ezért minél több ilyen ügyre derülne fény, annál biztosabbak lehetnénk abban, hogy csakis olyan területen építenének majd a jövőben bevásárlócentrumot, amit már az “előfejlesztők” is tisztán és jogszerűen szereztek meg és alakítottak ki.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.