Ilyen történelmi figuráknak demokratikus országokban soha, sehol, semmiféle emlékművet nem állítanak! (Fotó: szoborlap.hu/Pál Tamás)
A Jobbik és Kövér László eltávolítaná Károlyi Mihály szobrát a Kossuth térről, az MSZP viszont tiltakozik. Károlyi szerepének kérdése ismét közéleti téma lett - de mi legyen a szoborral?
Kinek állítunk szobrot?
Egy személynek nem csak Magyarországon, hanem bárhol a világon alapvetően két esetben állítanak szobrot. A normális eset, hogy ha valaki szűkebb vagy tágabb közössége számára fontos cselekedetet hajtott végre, arra az utókor különféle módokon, emléktáblákkal, termek, épületek, közterek róla való elnevezésével, vagy például szoborállítással emlékezik.
Előfordul azonban, hogy valaki úgy kap szobrot, hogy semmi ilyesmit nem tett – vagy amit tett, azért egyenesen szégyenlistára való a neve. Ilyenkor nem az emberiség, a nemzet vagy a város állít neki emléket, hanem valamilyen, jellemzően elnyomó rezsim. A személy, akinek egy ilyen rezsim állít szobrot, nem a nép, hanem a hatalmat birtoklók számára fontos. Ilyenkor a rezsim úgy ítéli, hogy az adott személy és annak cselekedetei a rezsim előtörténetéhez tartoznak, s ezért - vagyis végső soron saját maguk miatt - akarják őt a köztéri emlékezet részévé tenni.
Milyen nagy tettet hajtott végre Károlyi?
Amikor a jobbikosok arról beszélnek, hogy Károlyi Mihály óriási károkat okozott az országnak, igazat mondanak – noha semmi új felfedezés nincs ebben. Károlyi Mihályt már hatalomra kerülése előtt is egy tehetségtelen és dilettáns alaknak tartották. Miniszterelnöki majd köztársasági elnöki ténykedése pedig vitán felül hozzájárult a trianoni döntés súlyosságához.
A Jobbik ott téved, amikor elkezdi őt démonizálni és mindenféle összeesküvés-elméletekbe belekeverni. Pedig Károlyi Mihály egyszerűen csak egyike azoknak a rossz, emberileg és politikusként is gyenge figuráknak, akikből a vezető pozíciókban már addig is túl sok akadt a magyar történelem során, s akik alkalmatlansága a súlyos nemzeti kudarcokhoz és tragédiákhoz nagymértékben hozzájárult.
Az azonban biztos: ilyen történelmi figuráknak demokratikus országokban soha, sehol, semmiféle emlékművet nem állítanak. Főleg nem kiemelt fontosságú helyen.
Természetesen volt Károlyi Mihálynak emlékezésre méltó politikai cselekedete, még ha csak egyetlen egy is. Hogy miniszterelnökként kikiáltotta a pár hónapig fennálló, területi integritással is alig rendelkező Magyar (Nép)köztársaságot, melynek később ideiglenes elnöke lett. Személyének tehát kétségtelenül van szimbolikus fontossága, amire így emlékezni is lehetne.
De ezzel az erővel szobrot állíthatnánk a Kossuth téren akár Szűrös Mátyásnak is.
Miért kapott mégis szobrot Károlyi?
Károlyi szobrát különben 1975-ben, születésének 100. évfordulóján állították fel a Kossuth téren. Személyét tehát a magyar államhatalom akkor valamiért kiemelten fontosnak tartotta. De miféle hatalom volt ez? Ekkor, 1975 tavaszán állítják félre az "új gazdasági mechanizmust" bevezető Fock Jenő miniszterelnököt (a minisztertanács elnökét) és a gazdasági reform többi hívét. Magyarországon ismét keményedik a diktatúra.
Mert hogy Magyarországon ekkor bizony kommunista diktatúra volt. Károlyi "nagy cselekedete" pedig, amiért elsősorban szobrot érdemelt, hogy az ő tevékenysége tette lehetővé először a kommunizmus hatalomra kerülését Magyarországon.
Károlyi tehát legitimációs szempontból fontos lehetett a rezsim számára 1975-ben – de nem az 2010-ben. Más érdeme viszont, mely alapján valóban ott kellene állnia szobrának, ahol az áll: nincsen.
Mi legyen a szoborral?
Károlyi szobrát valóban ideje volna elbontani. De mi kerüljön a helyére?
A Véleményvezér nagyon tiszteli Tisza Istvánt, akinek a szobrát a Jobbik most a Károlyi-szobor helyére (vissza) akarja állítani. Ez ráadásul történelmileg nagyon is logikus, és egyébként is szívesen látnánk Budapesten Tisza-emlékműveket. Azonban a Kossuth tér szimbolikus funkcióval rendelkezik, és a Tisza-szobornak ott nincs igazi relevanciája. A Kossuth-téren olyan emlékműnek van helye, mely szorosan kötődik a magyar államisághoz.
A Véleményvezér ezért azt javasolja, hogy ha már mindenképpen egy új szobrot akarunk a Károlyi-szobor helyére állítani, az Szent Istváné legyen.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Kinek a szobrát állítanád fel a Kossuth téren? Írd és indokold meg kommentben!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.