Demszky Gábor titka a gyakorlatilag megfoghatatlan és mérhetetlen teljesítményű főpolgármesteri tisztségben rejlik. (Fotó: Huszti István/Index)
Demszky Gábor húsz éves főpolgármestersége most, hogy véget ér, egészen hihetetlennek tűnik. Úgy távozik, hogy még most sem tudni róla, mi is volt az, amit ő tudott, ami miatt folyamatosan újraválasztották.
Gondoljunk csak bele! Pártja még Budapesten sem ért el soha egyharmadnál jobb eredményt, sőt az utolsó 12 évben már az egyötödnyi szavazat megszerzése is elérhetetlen cél volt számukra. Demszkynek vezetői képességei szemmel láthatóan nincsenek, a várost gyakorlatilag mindig mások irányították helyette: hol Atkári János, hol Mesterházy Ernő és Hagyó Miklós volt az igazi főnök. Nyilvánosan beszélni nem tud, retorikai képességei gyengék. Húsz év alatt egyetlen olyan eredményt sem tudott felmutatni, ami az ő saját, személyes politikai teljesítménye lenne.
Ajánlott írásaink:
Tarlós István, és amit ő tud
Horváth Csaba: fiatalítás Kádárral
Mi Demszky Gábor titka?
Demszky Gábor sikerének a titkát nem a személyében kell keresni. Nyilvánvalóan Budapestnek van egy sajátos – praktikusan baloldali – demográfiája, aminek politikusként meg kell tudni felelni, ám ezen az alapon még néhány millió ember kiváló főpolgármester lehetne.
Demszky Gábor titka magában a főpolgármesteri pozícióban rejlik. A főpolgármesterség ugyanis gyakorlatilag egy teljesen megfoghatatlan tisztség.
A budapestiek helyi problémái - a piszkos járda, a romos iskolaépület, és az összes napi bosszankodás - biztosan nem az ő hatáskörébe tartoznak. Minden kerületnek van külön-külön polgármestere: ők azok, akik az adott hely állapotáért politikailag felelnek. A mindennapi gondok másik fele, a megélhetés, a gazdaság, az ország általános állapota pedig szintén nem a főpolgármesterre tartozik, hanem a kormányzatra.
A főpolgármesteri poszt ezért egy sajátos szférában lebeg: bár igen komoly hatalommal jár, a választók nem nagyon tulajdonítanak neki jelentőséget. Ezért válhatott egy rendkívül kényelmes tisztséggé.
Mire kell vigyáznia a főpolgármesternek?
Természetesen a helyi és az országos politika között megfoghatatlanul lebegő főpolgármester nem tehet meg bármit. A siker itt is okos stratégiát igényel.
Először is: arra kell vigyáznia, hogy az emberek ne utálják és ne is unják meg túlságosan. Nem szerepelhet túl sokat, és főleg nem szorulhat ellenszenves szerepekbe. Nem véletlen, hogy Demszky Gábor legnagyobb baklövésének azt tartja, hogy egykor elvállalta az SZDSZ elnökségét, így túlságosan hozzákötötte magát a népszerűtlenné váló párthoz.
Másodszor: ez a pozíció ügyes látványpolitizálást igényel. Hiába a kényelmes felelőtlenség, könnyen bajba is kerülhet a főpolgármester, ha nincs semmi, amit az emberek az ő teljesítményeként ismernének el. Ezért aztán kell egy-két nagy, hangzatos projekt. Olyanok, amiről mindenkinek a főpolgármester jut eszébe.
A metró-titok
Utóbbi szabály példaszerű megvalósulását láthattuk és látjuk a négyes metró történetében. Ez a projekt elválaszthatatlan Demszky nevétől. Ma már szinte közhely, hogy az Orbán-kormány akkor hosszabbította meg Demszky Gábor politikai életét, amikor úgy döntött, hogy nem finanszírozza a metró-projektet.
Pedig minél előbb hozzáláttak volna a megvalósításhoz, annál előbb vált volna mérhetővé az egyébként teljesen mérhetetlen főpolgármesteri teljesítmény. Hír lett volna a sok csúszás, a rossz szerződések és a megannyi pletyka a korrupcióról. Nyilvánvalóvá vált volna, ami egyébként a városházához közel állók számára korábban is az volt: tudniillik, hogy a főpolgámester egy végtelenül diszfunkcionális szervezet ura, és jó részt oka is a káosznak.
A titok, ami nincs
A Demszky-titok a valóságban meglehetősen egyszerű: baloldalinak lenni, ritkán szólni, nagyot ígérni, mást vádolni a hibákért. A többiről pedig már maga a nagyon sajátos helyzetű tisztség gondoskodik.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.