Aki azt gondolja, hogy a WikiLeaks titkos dokumentumai az amerikai hadsereg különös kegyetlenségét bizonyítják, az csak sokat lógott az iskolai történelemórákról. (Fotó: beehivecity.com)
A hétvégén minden idők legnagyobb kiszivárogtatására került sor: a WikiLeaks az iraki háborúval kapcsolatos 400 ezer amerikai titkos katonai dokumentumot hozott nyilvánosságra. A dokumentumok a háború szörnyűségeiről és igazságtalanságáról szólnak, és persze arról, hogy ezekről az amerikai kormány mindvégig tudott.
A Fehér Ház és a Pentagon bénultan állnak az újabb és újabb hasonló akciók előtt: a hivatalos nyilatkozatok rendre arról szólnak, hogy titkos dokumentumokkal kapcsolatban nem mondhatnak semmit, de persze elítélik a kiszivárogtatást, hiszen az veszélybe sodorhatja katonáik életét.
Az amerikai kormányzat láthatóan nem értette meg az idők szavát.
Háború és közvélemény
A Bush-kormányzat az iraki offenzíva előtt azt jól látta, hogy egy ilyen háborút csak a közvélemény támogatásával lehet fenntartani. Azonban rossz taktikát választottak. Úgy gondolták, hogy majd pont a nyilvánosság fogja meghozni ezt a támogatottságot. Ezért nem csak, hogy jóval nagyobb médianyilvánosság mellett háborúztak, hanem még arra is lehetőséget adtak, hogy a harcoló csapatokkal együtt újságírók is megjelenhessenek a hadszíntereken. Azzal viszont nem számoltak, hogy a nyilvánosság mennyire megváltozott.
A tekintélyes brit Guardian című napilap péntek este honlapján arról számolt be, hogy - több más nemzetközi médiumhoz hasonlóan - csaknem 400 ezer amerikai katonai dokumentumot kapott WikiLeakstől, s ezek az anyagok feltételezhetően ugyanattól az amerikai elemzőtől juthattak az oknyomozó honlaphoz, aki ez év elején az afganisztáni háborúról szivárogtatott ki anyagokat.
A Guardian szerint e dokumentumokból - amelyekből a WikiLeaks törölte a neveket az esetleges megtorló lépésekre való tekintettel - kiderül, hogy az Egyesült Államok az iraki rendőrök és katonák által elkövetett kínzások, erőszakcselekmények és gyilkosságok százait nem vizsgáltatta ki.
Forrás: Iraki kínzásokról, civilek megöléséről szólnak a WikiLeaks új dokumentumai (Index)
Az elmúlt évtizedekben Nyugat-Európa és az Egyesült Államok példátlan jólétben és békében élt. Háborúról, éhezésről és szörnyűségekről legfeljebb nagyszüleiktől, de leginkább a csöpögős hollywoodi filmekből hallhattak az emberek. Nem csoda, hogy a nyugati közvélemény nem is tudott mit kezdeni az iraki háború realitásával.
Elég, ha végignézzük, mi foglalkoztatja ezekben a hetekben az embereket Nyugaton! Franciaországban azért mentek milliók az utcára, mert két évvel többet kellene dolgozniuk a férfiaknak a nyugdíjig. Németországban azért tiltakoznak, mert a kormányzat azt szeretné, ha a munkavállalók ledolgoznák a napi nyolc órát. Amerikában pedig tiltakozó megmozdulásokat szerveznek, mert a fekete színészek állítólag kevesebbet keresnek, mint a fehérek.
Nyilvánvaló, hogy ebbe a valóságba egy háború borzalma egyszerűen beilleszthetetlen.
Háború és internet
De az amerikai kormányzat a nyilvánosság egy másik vetületével sem számolt. Néhány évtizeddel ezelőtt lehetetlen lett volna 400 ezer dokumentumot pillanatok alatt közzé tenni. A több tucat kötetnyi anyaghoz kiadót és terjesztőt sem könnyen találtak volna. Most viszont elég egy honlap, pár szerver és egy kis médiakampány ahhoz, hogy pár órán belül milliók tanulmányozzák a titkos katonai információkat.
Ebben az esetben nem közhely: az internet valóban megváltoztatta a világot. A Pentagon pedig nem mérte fel annak a jelentőségét, hogy már nem lehet ugyanúgy kontrollálni az információáramlást, mint korábban: bárki, bármilyen információt tud közölni a világgal, gyakorlatilag bárhonnan. Tulajdonképpen nem is kell WikiLeaks, titkosnak minősíthető információk folynak ki tömegével a harctéren harcolt katonák blogjaiból és fórumjaiból is.
Háború szenvedés nélkül
Nemzetközi egyezmények, modern fegyverek ide vagy oda, a háborúk kegyetlensége állandó a történelem során. Háborút nem lehet vívni civil áldozatok, igazságtalanságok és kegyetlenség nélkül. Az iraki háború során az amerikai hadsereg szörnyű dolgokat követett el, ez nem lehet vitás. De aki azt gondolja, hogy a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott információk az amerikai hadsereg különös kegyetlenségét bizonyítják, az valószínűleg csak sokat lógott az iskolai történelemórákról.
Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a burokban élő nyugati közvélemény naivitása önmagában nem lenne elegendő ahhoz, hogy a WikiLeaks dokumentumai ekkorát szóljanak. Mert az USA kormányzata a háború propagandáját is súlyosan eltévesztette. Lebecsülte mind az internet, mind a nyilvánosság jelentőségét és működését, és úgy gondolta, hogy a szokásos politikai propaganda elegendő lesz a háborúhoz: a hadsereg Irakot felszabadítani, tömegpusztító fegyvereket megsemmisíteni megy, no és persze demokráciát építeni.
Mára ezen mindenki legfeljebb mosolyog. A Pentagon valóban nem értette meg, hogy ma már nem lehet úgy háborút viselni, mint néhány évtizeddel ezelőtt. És ezzel belesodorta az USA-t történelme talán legnagyobb reputációs válságába.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.