Egy szubjektív és rövid felsorolás pár olyan nagy névvel, akiknek a halála megrendítő volt számunkra a 2010-es évben.
Az eddigiektől eltérően most nem egy ranglista és nem is egy kimerítő lista következik, pusztán egy szubjektív és terjedelmi kereteink közé szorított felsorolás pár olyan nagy névvel, akiknek a halála megrendítő és fontos esemény volt számunkra a 2010-es évben, és akik a Véleményvezér számára bizonyosan hiányozni fognak.
Bánffy György (1927-2010)
Aki egyszer hallotta Bánffy György hangját, valószínűleg sosem felejti el. Adottságával, remek orgánumával élni tudott, az anyanyelvápolás és a szép magyar kiejtés iránt elkötelezett színészként vonult be a köztudatba. Számos művészhez hasonlóan rövid ideig ő is részt vett a közéletben, 1985-től lett országgyűlési képviselő, 1989-90 kötött az Ellenzéki Demokraták parlamenti csoportját vezeti, 1990-től négy éven át pedig az MDF színeiben politizált. Annak a színészgenerációnak a tagja, mely saját mesterségére mint komoly, méltóságteljes hivatásra tekintett, melynek inkább a magyar közélet fontos kérdéseihez, nem pedig a szórakoztatóiparhoz van köze. Minden anakronisztikusságával együtt is érezzük, hogy e magatartás képviselőinek halálával valami fontos dolgot veszítünk el.
Lech Kaczyński (1949-2010)
A lengyel elnök ellentmondásos személyiség volt, különösen Nyugat-Európából nézve, és bár számos olyan intézkedés és kezdeményezés mögé odaállt, melyeket valóban a „populista” jelzővel lehetne körülírni, a valóságban nem volt olyan radikális figura, mint amilyennek szerették lefesteni – ráadásul az évek során megfogalmazásai sokat finomodtak, nézetei mérsékeltebbé váltak. Korunk politikailag korrekt, végtelenül őszintétlen világából üdítően kilógott sokszor Kaczyński a maga határozott antikommunizmusával egyenességével, egyszerűségével és kiszámíthatóságával. A politikai megosztottság ellenére az ő és a Szmolenszk mellett lezuhant lengyel elnöki repülőgép többi utasának halála egy pillanatra egységbe kovácsolta a lengyeleket. A lengyelek tragédiája a 2010-es év egyik legjelentősebb eseménye volt, melyben Magyarország egy fontos barátját, elkötelezett szövetségesét veszítette el.
Leslie Nielsen (1926-2010)
Leslie Nielsen volt gyakorlatilag az egyes számú humorikon egy egész generáció számára: majdnem minden 20-45 éves embernek azonnal nevetnie kell, ha csak meglátja őt a képernyőn. Leslie Nielsen a Zucker-testvéreknek azt a fajta abszurd humorát testesíti meg, mely kétségtelenül ma már annyira nem divatos, mégis sokkal színvonalasabb, mint sok minden, ami azóta megjelent az amerikai komédiákban. Leslie Nielsen filmjeinek és karakterének humora egészen egyszerűen döbbenetesen időtállónak tűnik, poénjai pedig sokadszorra is hatásosak. Gondoljunk csak bele: mindig szidjuk a kereskedelmi tévéket, ha régi és ezerszer látott filmeket ismételnek – de nem akkor, ha mondjuk a Csupasz pisztolyt!
Molnár Tamás (1921-2010)
Számos jelentős magyar tudóshoz hasonlóan a filozófus Molnár Tamás is ismertebb volt külföldön, mint hazánkban. Gyakorlatilag még a művelt magyar közvélemény nagy része sem tudja, mennyire jelentős szereplője volt az angolszász konzervatív politikai gondolkodásnak. Emigráns filozófusként és konzervatív gondolkodóként sajnos evidens volt, hogy a rendszerváltozás előtt nem is vettek róla tudomást. De hogy a magyar akadémiai közeg 1990 után nemzetközi elismertsége, szaktekintélye és óriási életműve ellenére is alig fordított rá figyelmet, rendkívül elszomorító. És bár az utóbbi pár évben felgyorsult műveinek recepciója, ez még mindig édeskevés. Ahogy az sajnos lenni szokott, valószínűleg halála után indul majd meg csak az igazi érdeklődés.
Tony Curtis (1925-2010)
Magyar származását soha nem felejtette el, visszajárt Magyarországra, és mindig is fontosnak tartotta hangsúlyozni gyökereit – a legtöbben valószínűleg nem is értik, hogy ez milyen nagy dolog. Tony Curtis egy igazi világsztár volt, egy olyan hihetetlenül karizmatikus személyiség, akinek filmjeit és tévésorozatait nem csak a mostani nagymamák emlegetik, de a következő generációk is meg fogják nézni.
(A 2010-ben elhunyt nevezetes személyek listája itt érhető el a magyar, illetve az angol nyelvű Wikipédián.)
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.