A Jobbik sem szavazza meg az új alkotmányt. Úgy tűnik, éppen a hatalmi szempont miatt kerültek beáldozásra a hagyományos jobboldali elképzelések.
Végleg eldőlt: az új alkotmányt a parlamenti frakciók közül egyedül csak a Fidesz és a KDNP képviselői fogják megszavazni, tegnap ugyanis a Jobbik is bejelentette, hogy nemet mond az új alaptörvényre. Magyarországnak tehát nem jobboldali, hanem fideszes alkotmánya lesz.
Az új alkotmányról a Véleményvezér többször is kifejtette már a véleményét: szerintünk az új alaptörvény teljesen felesleges, nem tartalmaz jelentős változásokat, leggyengébb része a preambuluma, amúgy túlságosan terjedelmes, és ezek miatt minden bizonnyal nem is lesz tartós. Más bírálók, jellemzően baloldaliak, ezzel szemben folyamatosan azt vetik a Fidesz szemére, hogy véleményük szerint az új alkotmány túlságosan jobboldali, sőt ultrakonzervatív. Ez azonban nem igaz.
Kapcsolódó írásunk: Fidesz-alkotmány - trükkös legitimáció
Jobboldali? Konzervatív?
Ahogyan arra páran rámutattak, a magántulajdon védelmének gyengítését jelentő második és harmadik generációs jogok kerültek meglepő módon a szövegbe. Ezeket a jogokat pedig a nyugati világban jellemzően a baloldaliak és a baloldali liberálisok szeretnék erősíteni.
Ráadásul tegnap jobbikos módosítókat szavazott le a Fidesz, melyek a rendszerváltozás utáni magyar jobboldal régi álmait valósíthatták volna meg. Ilyen az ügynöklisták nyilvánossága, a határon túli magyar közösségek önrendelkezésének támogatása, vagy éppen a termőföld és a vízkészletek magyar tulajdonban tartása. És akkor nem beszéltünk még a valóban konzervatívnak nevezhető javaslatok azonnali elvetéséről, mint amilyen a halálbüntetés visszaállítása vagy az abortusz tilalma. De ezeken túl a Fidesz még saját szimbolikus jellegű, a történelmi Magyarországgal való folytonosságot hirdető változtatási javaslatainak egy részét is visszavonta. Nem lesz a zászlóban címer, és nem lesznek vármegyék sem.
A Véleményvezér szerint kifejezetten jót tett volna, ha a fentiek közül jónéhány – különösen az ügynöklisták nyilvánossága, illetve a határon túliak önrendelkezésének támogatása – bekerül a végleges szövegbe.
De akkor milyen?
Nemcsak az új alkotmányt, hanem a Fidesz politikáját is alapvetően félreérti mindenki, aki ideológiai-világnézeti megfontolásokat keres bennük. Ha világnézeti szempontból nézzük, az új alkotmány ugyanis finoman fogalmazva is egy katyvasz. Jelentős újításai pedig nem hagyományos jobboldali vagy konzervatív törekvéseknek adnak teret, hanem pusztán hatalomtechnikaiaknak.
Ráadásul valószínűleg az a helyzet, hogy éppen a hatalmi szempont miatt kerültek beáldozásra a hagyományos jobboldali elképzelések. Egy alkotmány ugyanis az egész ország alkotmánya, vagyis nem működik, ha nincs széles támogatottsága. Ezt a problémát természetesen a kormánypártok is felismerték, és a konszenzus megteremtésére két utat láttak maguk előtt. Az első, hogy hatalmi szempontból tesznek engedményt: kevésbé szabják saját magukra az állami intézményrendszert, és engednek az ellenzéki követelések egy részének. A másik út, hogy inkább elvi jellegű kérdésekben tesznek engedményt. A Fidesz az utóbbit választotta.
Rossz döntés
A Véleményvezér szerint ez rossz döntés.
Rossz döntés, mert az alkotmány magas szintű elfogadottságához nem világnézetileg semlegesebb szövegre kellene törekedni, hanem az ellenzék egy részének megnyerésére. Például az LMP számára a fentiek közül sem a határon túli magyarok erőteljesebb képviselete, sem a magyar föld magyar tulajdonban tartása nem ördögtől való. Nem is említve e két javaslat ötletgazdáját, a Jobbikot.
De általánosságban is igaz, hogy mivel az új ellenzéki pártok alapvetően az MSZP-vel, illetve az azzal asszociálható posztkommunista rendszerrel szembeni öndefinícó mentén születtek, számos meghatározó világnézeti kérdésben a Fidesznek nem lenne olyan nehéz megtalálni a közös platformot velük. Az MSZP-n kívüli ellenzéket viszont az intézményrendszer átalakításai, a hatalmi kérdések igenis aggasztják.
Az utóbbiak előtérbe helyezésével a Fidesz nagy lehetőséget szalasztott el arra, hogy egy anti-posztkommunista konszenzus mentén alkossa meg az új alkotmányt.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.