Bajnaiból könnyen lehet még egyszer miniszterelnök. Ahhoz viszont, hogy ez a következő ciklusban történjék, a Fidesz hathatós segítségére lenne szükség. (Fotó: Kovács Tamás/MTI)
Bajnai Gordon volt miniszterelnök tegnap felszólalt a Bertelsmann Stiftung budapesti rendezvényén. Leköszönése óta ez volt az első nyilvános beszéde. Kezdve a DeDivel, Bajnai beszéde kapcsán szinte mindenki a volt miniszterelnök visszatérésének lehetőségét boncolgatta. Ebben pedig semmi meglepő nincsen.
Miért Bajnai?
Bokros Lajos saját maga által oly sokszor hangoztatott politikai hitelessége az MDF-kalandban odalett, Gyurcsány Ferenc pedig nem meglepő módon Gyurcsány Ferenc maradt – ezt talán nem kell részletezni. Ráadásul a Gyurcsány utáni MSZP sem tudott kitermelni magából potens figurákat, miként az LMP is egyelőre képtelennek látszik a sokmillió bizonytalan, vagy éppen „pártnélküli” választópolgár megszólítására. Utóbbiak, illetve a sajtó körében nem meglepő módon egyre érdekesebb téma, hogy vajon ki, illetve milyen formáció lehet képes betölteni ezt a politikai űrt.
Bajnai Gordon pedig gyakorlatilag az egyetlen vezető baloldali politikus a 2010 előtti időkből, akinek maradt politikai tőkéje. Akivel szemben a választók nem táplálnak mély gyűlöletet és megvetést, sőt, aki külföldön is szerzett és eleddig megtartott valamennyi tekintélyt magának.
Teljesen kézenfekvő ezért, hogy sokan felvetik, sőt remélik Bajnai visszatérését.
De visszatér-e?
Bajnai Gordon 42 éves volt, amikor miniszterelnökként leköszönt. Tehát ha vannak vagy lesznek még valaha is politikai ambíciói, rengeteg az ideje, hogy azokat megvalósítsa. A Véleményvezér igen távol érzi magától a Bajnai által képviselt technokrata politikai attitűdöt, de azt el kell ismernünk, hogy valóban egy figyelemre méltó és megfontolt politikus. Egy ilyen politikus azonban – ellentétben mondjuk Gyurcsány Ferenccel – tisztában van saját korlátaival, például azzal a politikai teherrel, amit a 2006 -2010 közötti kormányzásban való részvétele jelent.
Bajnai Gordon egy jó ideig Gyurcsány Ferenc gazdasági minisztere volt, egy olyan időszakban, mely mindenről szólt, csak éppen a sikeres gazdaságpolitikáról nem. Időbe telik, mire ezt elfelejtik neki. És az is tény, hogy a pártonkívüli, ráadásul miniszterelnök-váltással az ország élére került Bajnairól az állampolgárok még soha nem szavaztak. Nem igazán láttuk, hogy tudna a tömegekre hatni, választópolgárokat meggyőzni, és azt sem, hogy képes-e a pártépítés és a pártkarrier egészen más képességeket igénylő feladatára. Ráadásul az MSZP számára Bajnai kormányzása és a megszorítások a drasztikus népszerűségvesztést, az LMP-nek pedig azt a „neoliberális”, szegényellenes gazdaságpolitikát jelenti, amivel szemben a párt saját magát meghatározta.
Sem a pártalapítás, sem a szövetségkötés tehát nem úgy működik, ahogy néhány lelkes potenciális támogató azt a monitor előtt elképzeli.
A Fideszen múlik
A Véleményvezér abban egyáltalán nem kételkedik, hogy Bajnaiból könnyen lehet még egyszer miniszterelnök Magyarországon. Ahhoz viszont, hogy ez a következő ciklusban történjék, a Fidesz hathatós segítségére lenne szükség. Arra, hogy a kormány az előző időszak politikáját folytatva gyakorlatilag legyalulja a saját támogatottságát.
Egészen pontosan, hogy a Fidesz a mindenből forradalmat csinálással, a folyamatos nagyotmondással és persze a gazdasági problémák elhúzódása miatt elérje, hogy az embereknek elegük legyen a nagy és erős vezérekből. Hogy inkább az unalmas, könyökvédős biztos kézhez forduljanak. Ez nyithatna igazán teret Bajnai Gordonnak, és csak így lehet a semlegesség, a passzivitás, sőt a politikamentesség egyébként önmagában nem túl vonzó ígérete sikeres.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Az utolsó 100 komment: