Most hétvégén, május 29-én lesz egy éve, hogy hivatalba lépett a második Orbán-kormány – a Véleményvezér az elmúlt egy évet értékeli. (Fotó: fidesz.hu)
Orbán Viktor a 2010-es választások eredményét forradalomnak nevezte és azt ígérte, hogy a Fidesz kormányzása során új rendszert építenek fel Magyarországon. Egyetlen év erre természetesen kevés, ezért legfeljebb azt boncolgathatjuk, hogy vajon elindult-e az ország az ígért irányba. A Véleményvezér szerint az eredmény felemás. A régi rend lebontása nyilvánvalóan halad – mégpedig rohamléptékben. Ugyanakkor úgy tűnik, hogy az újnak még az alapjait sem ássák, nemhogy a falait emelnék. Szerintünk a kormány egyelőre csak nemeket mondott, és nem világos, hogy hol maradnak az igenek.
Mi mindenre mondtak nemet?
Pár hónappal kormányra kerülése után a Fidesz nemet mondott az IMF-re (hogy aztán sokkal drágább finanszírozást szerezzen a piacról). Nemet mondott a külföldi befektetőkkel kapcsolatos korábbi gyakorlatra és különadót vetett ki a bankokra és a multikra. Nemet mondott az Alkotmánybíróság eddig megszokott szerepére és az eredeti Költségvetési Tanácsra, és ha az EKB nem fekszik keresztbe, nemet mondtak volna a jegybanki függetlenségre is – vagyis többé-kevésbé minden intézményre, ami a kormány végrehajtó hatalmát napi szinten korlátozhatja. Nemet mondott továbbá a magánnyugdíjpénztári rendszerre, hogy az így szerzett bevételek jelentős részét folyó kiadásokra fordíthassa. Nemet mondott a régi alkotmányra és a régi médiaszabályozásra. Nemet mondott a felsőoktatás és az egészségügy húsz év alatt kialakult rendszerére. Végül pedig nemet mondott a rokkantnyugdíjak és a korkedvezményes nyugdíjak érinthetetlenségére.
Semmi kétség, ezek közül nagyon sok megérett a búcsúra, és nagyon örülhetünk, hogy végre valaki nekiveselkedett az eltakarításuknak. Más esetekben viszont egészen elképesztő és felháborító volt a kormányzati einstand.
De mire mondanak igent?
Az eddigi intézkedések mind-mind az előző húsz évet jellemző viszonyoknak a felszámolását, leépítését célozták. Nem látjuk viszont, hogy mi épül majd ezeknek a helyén.
Az ilyen, építési szándékkal készült legfontosabb intézkedés minden bizonnyal az az új alkotmány, melynek legfontosabb jellegzetessége az, hogy az előzőhöz képest szinte semmi lényegi változást nem hoz. Azok a területek viszont, melyeken tényleg igazi fordulatot hozhat, mind-mind a jövőben megalkotandó kétharmados, sarkalatos törvények hatókörébe lettek utalva. Ugyanígy azt is láthattuk, hogy bár létrejöttek bizonyos új testületek, mint például a Médiahatóság, a NAV vagy a kibővített MTI, tulajdonképpen semmi más nem történt, mint hogy összevonták, átszervezték és átnevezték régieket, és élükre a korábbi szocialista káderek helyett fideszeseket neveztek ki. Szalai Annamária nem ORTT, hanem NMHH-elnök lett: ennyi.
Természetesen tudjuk jól, hogy az építkezés nagyon hosszadalmas folyamat és hogy rengeteg aprómunkával jár. De az egészségügyön kívül nem látunk olyan területet, ahol ez az aprómunka legalább elkezdődött volna. Mindenhol máshol a fűnyíróelvű leépítések, az üres szervezeti átalakítások és a kádercsere logikája mentén megvalósuló lépések következtek. Ezeken kívül pedig csak a rengeteg frázis a forradalomról, a megújulásról meg az ország átszervezéséről.
Mi jön ezután?
A forradalmak döntő többsége azért bukott el, azért bizonyult zsákutcának, mert csak rombolni volt képes. A szétvert rendszer ugyanis még a rossz rendszernél is károsabb.
Mert a szétvert rendszerben a bizonytalanság az úr. Bizonytalanságban pedig nincs értelme hosszú távra tervezni. Ha például ma megkérdezünk egy magyar vállalkozót vagy egy külföldi vállalatot, hogy miért nem fektetnek be Magyarországon – és nézzünk szembe a ténnyel, hogy Magyarországon már a hazai vállalkozók sem kockáztatják saját tőkéjüket – a leggyakoribb válasz az lesz, hogy azért, mert annyira bizonytalan a környezet. A kormánynak sürgősen meg kellene szüntetnie ezt a helyzetet. Ha nem sikerül, akkor az előző év csak öncélú rombolásnak fog tűnni.
Évértékelőnk második része: Senki sincs biztonságban
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.