Még azok is félnek a kormánytól, akik szerint alapvetően jó irányba mennek a dolgok Magyarországon. Többségben a borúlátók. Heti szavazásunk.
Szokásos hétvégi rovatunkban most két tényleg nagyon érdekes szavazás eredményét vizsgáljuk meg.
Hétfői, a Fidesz-kormány első évét értékelő cikkünkben (A kormány első éve: senki sincs biztonságban) a következőket írtuk: "Még a kormány elkötelezett hívei sem gondolják, hogy az eddigi kormányzást a kidolgozott tervek, az alapos munka és a jó kommunikáció jellemezte volna. Amit viszont bőven láthattunk: elképesztő hirtelenséggel felbukkanó ötleteket, melyeket szélesebb körű egyeztetés és kidolgozás nélkül, bármilyen alkotmányos ellenérv vagy nemzetközi tiltakozás ellenére is megvalósít a kormány. Ezek a lépések közvetlen hatásukon túl egy jóval fontosabb üzenetet is hordoztak: Magyarországon semmi és senki sem lehet biztonságban. Mindenki leválható, eltávolítható, minden intézmény megszüntethető, mindenki vagyona vagy jövedelme elvehető, megsarcolható. (...) Ezek az intézkedések azt sugallják, bárkivel bármi megtörténhet. Senkinek sincs sem a korábban megkeresett jövedelme, a korábban eszközölt befektetése, a korábban szerzett joga, sem a korábban az államtól kapott juttatása biztonságban."
Olvasóinknak a cikk kapcsán két kérdést tettünk fel. Az első arra vonatkozott, hogy szerintük alapvetően jó irányba mennek-e a dolgok Magyarországon. A második pedig arra, hogy ők vajon mennyire érzékelik az általunk leírt bizonytalanságot, kiszámíthatatlanságot és fenyegetettség-érzetet. Nézzük az eredményeket!
Olvasóink óriási arányban (86%) gondolják úgy, hogy alapvetően rossz irányba mennek a dolgok az országban. Hangsúlyozzuk, felmérésünk természetesen nem reprezentatív, hiszen olvasóink között az átlaghoz képest jóval magasabb a fiatalabbak, a férfiak és a magasabban iskolázottak aránya. Érdemes azonban röviden idézni egy reprezentatív felmérést is: a Medián friss kutatása szerint a borúlátók aránya országosan meghaladta a 60%-ot, és a kormánypárti szavazók negyede is már közéjük tartozik.
Ami viszont igazán érdekes, az a második kérdésünkre érkezett szavazatok aránya, illetve ennek összevetése az első kérdés eredményeivel.
A Véleményvezér szavazóinak megint csak nagy többsége, 78%-a tartja valós veszélynek, hogy egy kormányzati intézkedés következtében bármikor súlyos kár érheti őket. További 18% válaszolta azt, hogy bár ezt alapvetően valószínűtlennek tartja, de egy kis esélyt sajnos mégis lát rá. Akik teljesen biztonságban érzik magukat, azoknak az aránya pedig 4% lett. Szinte pontosan feleannyian vannak ők, mint azok, akik az első kérdésre optimista választ adtak. Vagyis nem túl nehéz levonni a következtetést, hogy még azok is félnek a kormányzati intézkedésektől és nem érzik magukat biztonságban, akik szerint amúgy alapvetően jó irányba mennek a dolgok Magyarországon, és felthetően támogatják a kormányt.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.