Szinte nincs is olyan, aki a javaslatot ne úgy értelmezné, hogy az a Fidesz hatalmát akarja bebetonozni. Heti szavazásunk.
Hétvégi rovatunkban ismét bemutatjuk az egyik legérdekesebb heti szavazásunk eredményét. Ezúttal azt, hogy mit gondolnak a Véleményvezér olvasói a választási rendszer tervezett reformjáról.
Hétfői cikkünkben arról írtunk, hogy bár vannak olyan országok, ahol az egyfordulós, egyszerűbb választási rendszer jól működik, egyáltalán nem biztos, hogy ez Magyarországon is így lenne:
Ez az egyszerűbb rendszer (...) olyan országokban működik jól, ahol a politikán kívüli hatalmi tényezők is erősek. Ahol szervezett és ütőképes a civil szféra, ahol az igazságszolgáltatás és a jogállam egyéb intézményei valóban a politikától függetlenül működnek. Ahol a közigazgatás, a sajtó vagy akár az egyházak komoly gátjai tudnak lenni adott esetben a kormányzati akaratnak. Mivel ezek a szereplők eleve kontrollt jelentenek a kormány felett, így nem baj, ha maga a választási rendszer több hatalmat ad a győztes pártnak.
(...) Pont ezért egyáltalán nem biztos, hogy ez az egyszerűbb szisztéma Magyarországon is jól működne. Hiszen egy olyan országban vezetnék be, ahol a civil szféra még csak éledezik és ahol a pártpolitika nyúlványai mindenhová elérnek, sőt, ahol a kormányzat felett mára valóban nincs semmiféle intézményes korlát. A Fidesztől pedig láthattuk, hogy ha egy párt olyan hatalmat szerez, amivel bármit megtehet, akkor azzal élni is fog: a médiaviszonyok kormányzati igényekre szabásától az Alkotmánybíróság semlegesítésén át egy új, konszenzus nélküli alkotmány elfogadásáig.
Az ilyen óriási hatalmat a jelenlegi kétfordulós, vegyes rendszerben is meg lehet szerezni, ahogyan a Fidesz meg is szerezte. Csak éppen nagyon ritkán és nagyon nehezen történik ez meg. Ha azonban a Fidesz választási reformja megvalósul, a jövőben jóval gyakrabban láthatunk majd példát valami hasonlóra.
Olvasóinkat is megkérdeztük, ők mit gondolnak a Fidesz tervéről. Nézzük!
Olvasóink túlnyomó többsége, 78%-a mondta azt, hogy nem ért egyet az egyfordulós választási rendszer tervével. A támogatók aránya a Véleményvezér szavazói között mindössze 14%. Ahogy a hozzászólásokból is kiderül: nincs olyan, aki a javaslatot ne úgy értelmezné, hogy az a Fidesz hatalmát akarja bebetonozni.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.