Az IMF jelentése szerint a magyar költségvetés által felvázolt 2012-es pálya irreális, jelentős hiánytúllépés várható. Ez azonban már az EU-delegáció számára is elfogadhatatlan lenne. (Fotó: Stephen Jaffe/IMF/MTI)
Orbán Viktor gyakorlatilag feltartott kézzel jött ki a Barrosóval folytatott találkozóról. Két, egyébként elsősorban szimbolikus, de valószínűleg a többihez hasonlóan bukásra ítélt ügyben még kitart a kormányfő, ám a decemberi harci hév látványosan a múlté. Győzedelmeskedett a megegyezés kényszere.
Miközben úgy tűnik, mintha az EU-t lassan kipipálhatná a kormány, az IMF-fel való tárgyalás komplikáltabbnak ígérkezik, mint arra a magyar fél számított. A Valutaalap tegnap nyilvánosságra hozott országjelentéséből legalábbis ilyen következtetéseket lehet levonni.
Ajánlott írásunk: Orbán Viktornak az államcsőd nem opció
Kapituláció az EU előtt
Orbán Viktor nem támasztott különösebb kifogást az Európai Bizottság elnökének kéréseivel szemben, legalábbis Barroso szóvivőjének nyilatkozata azt sejteti, hogy ha nem is egyeztek meg mindenben azonnal, a záros határidőn belüli megállapodásnak jelen pillanatban nincs akadálya. Orbán Viktor természetesen belpolitikai okokból nem teheti meg, hogy azonnal rábólintson mindenre, így aztán két szimbolikus kérdésben még vonakodik. A más jegybanktörvényekkel kapcsolatos korábbi EKB-álláspontok alapján azonban valószínűsíthető, hogy végül ezekben is engedni lesz kénytelen.
Magyarország tehát gyakorlatilag kapitulált az EU előtt, amire a forint az elmúlt napokban meredek erősödéssel válaszolt. A többség megnyugodott és szinte lefutottnak tekinti az EU-IMF tárgyalásokat. A magyar kormány pedig ezzel látszólag lélegzetvételnyi időhöz juthat, hogy a következő napokban belpolitikailag is eladható történetet találjon ki a fegyverletételhez.
Kemény kritikákat fogalmaz meg az IMF Magyarországról készített országjelentése. A dokumentum szerint nem csak a rossz külső körülmények, hanem kormányzati hibák sora is kellett az ország körüli problémák kialakulásához. Külön kiemelik a végtörlesztés és az ágazati különadók okozta károkat, kritizálják az adó- és munkaügyi szabályozás változásait.
A jelentés szerint a kilátásaink nem túl jók, a növekedésünk lassabb, a hiányunk nagyobb lehet, mint amekkorát a kormány és Brüsszel vár.
Bővebben az IMF országjelentéséről:
Lehúzta Magyarországot az IMF (Index)
Az IMF csak most jön
A Véleményvezér szerint azonban mindkét oldalról korai még a megkönnyebbülés. Az IMF tegnap publikált országjelentése ugyanis azt vetíti előre, hogy a szervezet további, a kormány presztízse szempontjából meghatározó fontosságú területeken fog közvetlen módon beleszólni a gazdaságpolitikába. A vonatkozó jelentés legfontosabb megállapítása, hogy a magyar költségvetés által felvázolt 2012-es pálya irreális, és még egyébként optimistának tekinthető növekedési feltételezések mellett is jelentős hiánytúllépés várható.
Ez azonban már az IMF-fel egy oldalon tárgyaló EU-delegáció számára is elfogadhatatlan lenne. Hazánk ugyanis nemcsak a leghosszabb ideje túlzottdeficit-eljárás alatt álló tagállam, de az egyetlen, amelyiknek erre vonatkozó tavalyi korrekciós lépéseit az Európai Bizottság elégtelennek minősítette. Emiatt nagyon valószínűtlen, hogy az Unió hitelezne egy olyan költségvetést, amelyik ismételten és jól előre láthatóan megszegné a vonatkozó célkitűzéseket.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Mit fog kérni a Valutaalap?
Az IMF elemzéséből az is világos, hogy az egyik legnagyobb költségvetési problémaforrásnak az egykulcsos adót látják. Tegyük hozzá gyorsan: teljesen igazuk van. Még azok is, akik egyébként elvi alapon esetleg támogatják ezt az adórendszert (a Véleményvezér nem tartozik közéjük), általában azért elismerik, hogy annak 2010-es magyarországi bevezetése előkészítetlen és átgondolatlan volt.
Mindezek alapján nagy a valószínűsége, hogy az IMF az egykulcsos adó visszavonásához fogja kötni az új hitelkeretről szóló megállapodást. A szervezet elmúlt évekbeli gyakorlatából az is kiolvasható, hogy konkrét elvárásokat fognak megfogalmazni olyan, a gazdasági racionalitással nem igazán indokolható ügyekben, mint például a látványsportok több tízmilliárdos támogatása, vagy néhány pazarlónak tűnő állami nagyberuházás.
Olvasd el ezt is: Így jutottunk a szakadék szélére 2011-ben
Még nincs vége
Összegezve: a tárgyalások folyamán még sok olyan téma terítékre fog kerülni, amelyek kapcsán a magyar kormánynak engednie kell, a kikényszerített engedményeknek pedig kézzelfogható politikai ára lesz. Semmi kétségünk nincs afelől, hogy ezekben az ügyekben Orbán Viktor ismét megpróbál majd kitartani az ütközés előtti pillanatig.
Ezért jópár izgalmas fordulatra számíthatunk még, mielőtt az IMF-EU hitelszerződés aláírásra kerülne.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.