Véleményvezér

vv

Orbán és a konszolidáció: ugyanaz más néven

2012.02.06. I 9 komment I Címkék: fidesz eu orban kulpol demokracia

pariaorszag1.jpgLeáll a fideszes buldózer, mert elmúlt a gazdasági vészhelyzet? Egyrészt nem múlt el, másrészt a legtöbbet kritizált intézkedéseknek eddig sem volt közük az ország gazdasági állapotához. (Fotó: AFP)

Hetek óta lehet tudni, hogy a kormány egy új kommunikációs stratégiával készül mind a külföld, mind a belföld számára: egy új típusú politizálás bevezetésével, egy új korszak hirdetésével próbál válaszolni az eddigi bírálatokra.

Ebbe nyerhettünk bepillantást Orbán Viktornak a Le Monde-ban megjelent interjúján keresztül, melyben a miniszterelnök az elkövetkezendő időszakrol, mint a „konszolidáció" politikájáról beszélt. A Véleményvezérnek meggyőződése, hogy a kormányzás valóban új szakasza fog kezdődni Magyarországon, ám az is, hogy ez a konszolidáció valódi tartalmában nem sokban fog különbözni a „forradalom és szabadságharc" időszakától.

Ajánlott írásunk: Szegény Matolcsy, szegény Schmitt!


Gazdasági vészhelyzetre Handó Tünde?

Orbán Viktor mondandóját így lehetne összegezni: 2010 tavaszán borzasztó helyzetben vette át a kormányzást, el volt adósodva az ország, magas volt a munkanélküliség és csak a társadalom egy szűk rétege fizetett adót, ezért ez a rendkívüli helyzet szerinte rendkívüli lépéseket igényelt. Mostanra azonban a közvetlen fenyegetés elmúlt, eljött a konszolidáció ideje, ismét lesz idő az egyeztetésekre és az intézkedések megfelelő előkészítésére.

A fentiekből is látható, hogy ennek az új kommunikációnak a legnagyobb problémája egyszerűen az, hogy hamis. Egyrészt bár igaz, hogy az ország 2010 tavaszán valóban szörnyű állapotban volt, de az elmúlt hónapok világosan megmutatták, hogy a gazdasági szabadságharc után sem állunk jobban. A gazdasági mutatók várt javulásának elmaradása és a forint néhány hét alatt beállt brutális gyengülése is megmutatta, mennyire nem felel meg a valóságnak, hogy most már jobb idők járnak.

De az érvelés egy másik helyen is súlyosan sántít: a belföldön és külföldön is legtöbbet kritizált intézkedések, a médiatörvény, az egypártosított Médiahatóság, az erőből elfogadott új alaptörvény, a bíróságok feletti kontroll Handó Tünde kezébe adása vagy éppen a Fidesznek kedvező új választási törvény, az átrajzolt választókerületi határok mind-mind olyan kérdések, melyeknek semmi közük sincs az ország gazdasági állapotához. Mivel ezek a lépések szinte teljesen függetlenek a költségvetési és államháztartási problémáktól, így az érvelésnek az a része sem hihető, hogy mostantól a javuló gazdasági helyzet miatt nem lesz szükség hasonlókra.

A miniszterelnök a másfél év alatt elfogadott 365 új törvényt és az átfogó reformokat a helyzet súlyosságával indokolta. Amikor átvette a hatalmat "az ország a szakadék szélén állt", amelyre a makrogazdasági mutatókon kívül - a több mint 7 százalékos államháztartási hiány és a GDP 80 százalékát meghaladó államadósság mellett - olyan más tényezők is utaltak, mint hogy 10 millió lakosra alig 2,6 millió adófizető jutott. Ezért nem volt szerinte vesztegetnivaló idő, és minden "demokratikus eszközt" fel kellett használni a "buldózer" tempóhoz.

"De a buldózerünk mindig tiszteletben tartotta a KRESZ szabályait. Még akkor is, ha időnként próbáltam a KRESZ-en változtatni, mindig gondosan ügyeltem a törvények tiszteletben tartására" - mondta Orbán, hozzátéve, hogy jogi végzettsége van, nagyon jól érti, hogy szükséges a jogállam tiszteletben tartása.


Orbán: Buldózerünk betartotta a KRESZ-t
(origo/MTI)


Le az arisztokráciával!

Orbán Viktor ezen túl azt is kifejtette, hogy rendkívül fontosnak tartja a jogállami értékeket, ám alapvetően nem pártolja az arisztorkatikus-elitista politikát, magát pedig plebejus jobboldalinak jellemezte.

Nyilván az arisztokratikus-elitista politika emlegetése a 21. században egészen mást jelent, mint 150-200 éve, amikor még meghatározó szereplői voltak a közéletnek a születési privilégiummal rendelkező társadalmi csoportok. Ma egy ilyen kijelentésnek az igazi értelme az lehet, hogy a miniszterelnök nem nézi jó szemmel az olyan kisebb hatalmi központok létezését, melyeknek nem közvetlenül a választók adtak felhatalmazást. És itt a legkülönbözőbb csoportokra – szakmai szervezetekre, független intézményekre, tudományos elitekre és általában minden, nem általános választáson felhatalmazást nyert tisztviselőkre gondolhatunk.

Orbán Viktor ars poeticája tökéletes tükre a kormányzás elmúlt időszakának, hiszen a kormányfő valóban éppen azoknak a hatalmaknak az önállóságát számolta fel vagy gyengítette, melyek befolyása nem közvetlenül a választóktól ered: az Alkotmánybíróságét, a bíróságokét, a különféle hatóságokét és független állami szervezetekét, de említhetjük azokat a szakmai és tudományos testületeket is, melyeket teljesen kiiktattak a jogalkotás menetéből.

Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.


Minden folytatódik tovább

Bármit is mond tehát a kormányfő arról, hogy innentől mások véleményét is meg fogják hallgatni, úgy nem számíthatunk érdemi változásokra, ha Orbán Viktor deklaráltan nem támogatja az „arisztokratikus" politikai tényezők működését.

Olvasd el ezt is: Miért mindig Németország diktál nekünk?


Így sajnos elmondható, hogy bár valószínűleg sokakat megnyugatat majd a konszolidáció emlegetése, ám addig, amíg a kormány nem ismeri el nyilvánosan az eddigi időszak súlyos hibáit és amíg a miniszterelnök továbbra is elutasít minden, a kormánytól független hatalmat, addig valódi fordulatra senki ne számítson.

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!  

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg. 

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Lánczi Tamás 2012.02.06. 09:45:00

Önmagában azért kárhoztatni egy politikust, mert kommunikációs irányt vált, mert a réginek a hatásfoka nem kielégítő, olyan mint felróni a farkasnak a húsevést. Azt pedig, hogy minden folytatódik-e úgy, ahogy az elmúlt másfél évben, majd meglátjuk. Ha élesen elválik egymástól a valóság és a kommunikáció –ezt már láttuk a Gyurcsány-kormány idején -, az középtávon fenntarthatatlan.

Ami az elit vs. plebejus politika problémát illeti, szerintem a társadalmakat mindig is az elitek irányították, 200 éve és ma is. A hatalomgyakorlásuk módjában, eszközeikben és mértékében van különbség, de a lényeget tekintve nincs. A vagyon és a tudás befolyást és hatalmat jelent, amellyel az elit természetszerűleg él. Nincs is ezzel semmi baj. Ellentétben azzal kapcsolatban, amit a vvezér Orbánnak tulajdonít, szerintem a képlet az, hogy a rendszerváltás az ő értelmezésében a posztkommunista elit által vezérelt folyamat volt. A posztkommunista elit megőrizte érdekkapcsolati hálóját a gazdasági élettől, a tudományos szférán és az államhatalom legkülönfélébb bugyrain át a civilszervezetek világáig. Ennek az elitnek a jellemzője, hogy befolyását egy nem versengő rendszerben szerezte és mentette át, befolyása nem az érdemeken, nem a képességeken, hanem egy öröklött helyzeten alapult. Ezért hatalmát korrupcióval, a problémák megoldásának halogatásával, szociális transzferekkel tudta fenntartani. Számomra meglepő, hogy a vvezér, amely mindig is a féltudású elit ellen küzdött, most épp ezért az elitért aggódik.

Azt a szembeállítást is félrevezetőnek tartom, hogy a gazdaság problémáira nem Handó Tünde a megoldás. A magyar gazdaság problémái ugyanis jórészt a csapnivaló (a kontraszelektált elit által működtetett) intézményrendszerből fakad. Ezért igenis, a magyar gazdaság beindításához, a válság leküzdéséhez hozzá kell nyúlni a bírósági rendszerhez, a közigazgatáshoz, az egyetemekhez. Vitatkozni szerintem arról érdemes, hogy ezt megfelelően teszi-e a kormányzat.

NagyLevin 2012.02.06. 10:11:39

Egyetértek a poszttal, de egy kicsit még tovább mennék. Én legalábbis haboznék elhinni Orbán Viktornak ezt a plebejusságot, noha mérsékelt konzervatív ellenzéke éppen ezt szokta felemlegetni legnagyobb hibájául (lásd a mandiner és a konzi régebbi bejegyzéseit), ballibül ugyanezt, de egészen pontosan ugyanezt populizmusnak szokás hívni. A baloldali liberálisok a "többség zsarnokságára" hivatkoznak újabban és alkalomadtán szörnyülködnek is, hogy milyen butuskák már ezek a magyarok, hogy százezerszám tüntetnek Orbán mellett, pedig ők milyen okosan elmagyarázták, hogy nem kéne. A lesajnáló élcelődés azon, hogy kik vonulnak, hogy néznek ki, miket beszélnek már, nos, ez a "panelprolizás" ballib verziója.
Az intézményes kontroll súlyos meggyengítése sem következik a panelprolizó párt semmiféle politikai meggyőződésből vagy Orbán "plebejus" habitusából, dehogy, színtiszta hatalmi érdek ez, semmi egyéb. Annyi érzelmileg igaz lehet belőle, amennyit az aránylag alacsony társadalmi státuszú családból érkező, nagyon magasra jutó ember érezhet az ilyen-amolyan régi "elitekkel" szemben, de ehhez, Orbán lelkéhez már nincs sok közünk, a politikája pedig a lehető legkevésbé plebejus, ellenkezőleg, elitista, ahogy a gazdaságpolitikától az oktatáspolitikán keresztül (v.ö: "nemzeti középosztály kinevelése") a szociálpolitikáig minden intézkedés világosan mutatja. A közmédia megszállása, a Klubrádió megfojtása és a választási törvénnyel kapcsolatos ügyeskedés (az ezzel kapcsolatos vita pillanatnyi állásáról: hazaeshaladas.blog.hu/2012/02/05/ceterum_censeo_5?utm_source=ketrec&utm_medium=link&utm_content=2012_02_06&utm_campaign=index) világosan mutatja, hogy Orbán politikája nem épít az istenadta népre például az Alkotmánybírósággal szemben, hanem fél tőle, próbálja elzárni a sokszínű és vele szemben kritikus nyilvánosságtól és - amennyire lehet - manipulálni választásokon kifejezett véleményét.

Uj Péter 2012.02.06. 14:35:43

Lánczi Tamásnak tökéletesen igaza van abban, hogy az utóbbi kétszáz évben (meg előtte is párezer évig) mindenféle elitek irányították a társadalmakat. (Definíciós tyúk vagy tojás.)
Tegyük hozzá rögtön, hogy sokszor - Magyarországon, az utóbbi hatvan évben aztán nagyon-nagyon sokszor - plebejus politikát hirdető elitek.
Szerintem nem én vagyok az egyetlen, akit a plebejus politika szintagmától kiráz a hideg. Szegény John Lukacs!

Madár István 2012.02.06. 18:48:20

Eltekintve a politikai kommunikációs szempontoktól, önmagában is érdekes, hogy egyáltalán tudja-e folytatni konfrontatív politikáját a kormány. (Részben egyetértek a VV-rel abban, hogy a konfliktusos lépések a saját célok szempontjából, vagy az ország állapota szempontjából is feleslegesek voltak. Ilyen volt például a végtörlesztés, ami szakmai nonszensz. De például a manyup államosítás a saját célokat szolgálta, mivel az ország gazdasági állapota nem tette lehetővé, hogy ellentételezés nélkül, azonnal adót csökkentsünk. Ha úgy tetszik, ez a kormány értelmezésében lehet az ország állapotára való tekintettel történő "kritizált intézkedés".)

De vissza az alapkérdéshez: lehet hinni vagy nem hinni abban, hogy a kormány elhozza-e a "kádári" konszolidációt. Valóban lehet néha olyan érzésünk, mintha a folyón magát átvitető skorpiót néznénk: ez nem fér a bőrébe. (Külföldi befektetőkkel való találkozáskor egyikük nevetve mondta: "Ó, minket most csak az érdekel, hogy összejön-e az IMF megállapodás, mert hát afelől nincs kétségünk, hogy utána fél évvel már megint perben, haragban lesznek.")

Csakhogy szerintem (ahogy egy "jó gyilkosságnál") nem csak az indíték, hanem a lehetőség is szükséges. Márpedig az elképzelhető, hogy a kormány felmérte: elment a falig, innentől sem politikailag, sem gazdaságilag nem bír el több konfliktust a kormány. IMF mentőövbe (elnézést, biztonsági háló felett) kapaszkodva nincs sok erő a piruettekre. Más kérdés, hogy az elmúlt bő másfél évben már sokszor hittük, hogy a kormány elment a falig, és sokszor tévedtünk. Most viszont, amikor már az államcsőd és a bankrun riasztó lehetőségeit is csak nehezen tudtuk kilőni, talán néhány politikus fejében lejátszódtak filmbe illően kellemetlen forgatókönyvek. Szóval én nem zárnék ki egy hosszabb-rövidebb ideig tartó nyugalmasabb időszakot sem.

Persze kommunikációs szinten bizonyos területeken tovább megy a kardcsörtetés, mert csatazaj nélkül úgy tűnik, nem megy.

Madár István 2012.02.06. 18:57:48

Lánczi Tamás bejegyzéséhez egy gondolat:

Szerintem 20 évvel a rendszerváltás után még abban gondolkodni, hogy a mostani elitünk a rendszerváltás előtti lojális elitünkből nőtt ki (maradt itt) értelmetlen. És nem csak azért, mert a 20 év az 20 év, hanem azért is, mert a jobboldal elitje is nagyjából ilyen. Nem is annyira a hangzatos személyes példákra gondolok, hanem arra, hogy "ennek az elitnek (ugyanúgy) a jellemzője, hogy befolyását egy nem versengő rendszerben szerezte és mentette át, befolyása nem az érdemeken, nem a képességeken, hanem egy öröklött (vagy "készre csinált")helyzeten alapult. Ezért hatalmát korrupcióval, a problémák megoldásának halogatásával, szociális (állami) transzferekkel tudta fenntartani. "

A féltudású elitünk nem baloldali elit. És nem is jobboldali. Csak simán féltudású.

NagyLevin 2012.02.06. 19:24:41

Lánczi Tamás iránti minden őszinte nagyrabecsülésem ellenére is el szeretném mondani, hogy ez a jobboldal legkártékonyabb és legönigazolóbb mítosza. A hálózat. A megalvadt struktúrák. Mindenhol ott vannak, mindenhová elérnek. Láthatatlanok, legalábbis nem lokalizálhatóak maradéktalanul, hiszen "megalvadt struktúrák". Ők a Hatalom. Nem válogatnak az eszközökben és mi sem tehetjük. Gyökerük mélyre ér le, tehát nekünk is nagyon gondosan kell gyomlálnunk. Egészen a minisztériumi háttérintézmények helyettes osztályvezetőjéig vagy a kazincbarcikai iskolaigazgatóig. A közigazgatásba is bele kell nyúlnunk ahhoz, hogy Magyarország megújuljon. Végső soron mindenhol át kell vennünk a helyüket - le kell cserélnünk a telefonkönyveket. Van médiájuk, amely tolja őket - építsünk hát ki hatékonyabb és manipulatívabb médiabirodalmat Simicska Lajos tulajdonában. Van gazdasági háttérbirodalmunk, spontán privatizációs helyzeti előnyük - építsünk mi is egyet, itt ismét a kimondhatatlan nevű ember neve következnék. Háttérbirodalmuk rácsap a közpénzekre- vegyük el előlük. És így tovább. Hatalmasak, félelmetesek - tehát az írmagjukig el kell tüntetni őket, mert különben feltámadnak, ahogy fel is támadtak, valóban, '94-ben és 2002-ben is. Mindent, amit teszünk, ezért tesszük. Van még kérdés? Félreértés ne essék: amit a baloldali elit vagy micsoda helyzeti előnyéről mond a mítosz, abban nagyon is van igazság. A mítoszi szörnnyé, egyetlen ellenséggé növesztés és a mindebből szükségszerűen levont következtetések, az a gáz. Aztán pedig, mivel a harcban minden megengedett itt, minden megengedett lesz amott is. És kölcsönösen igazolják egymást a parák. Hazaáruló-fasiszta, blabla, ez túlontúl is ismerős. Ennek a mítosznak, sajnos, a fiatal, kreatív, okos, mérsékelt jófejjobboldal is a foglya, végső soron ezért nem lehetséges - szerintem - számukra, hogy elgondolják az orbánizmus alternatíváját, ha látják is, hogy ciki pl "plebejus" (én nyilván nagyon nem így nevezném). Addig, amíg harcunknak szent célja van és nem politikai alternatívákat versenyeztetünk még 20 év után sem, egyre jobban hasonlítva Jones gazdára, itt-ott még túl is szárnyalva egyben-másban, addig nem lehet elviselhető politikai közösségben élni.A polisz polgárait nem az teszi közösséggé, hogy mindenről ugyanazt gondolják, hanem hogy nem akarják a másikat leváltani, kiszorítani és végképp eltörölni.

Lánczi Tamás 2012.02.06. 22:04:01

Kedves István és György, köszönöm a hozzászólásotokat. Én egyfajta gondolkodásmódról beszélek, ami szerintem vidáman túlélte a rendszerváltás és adott esetben tényleges hálózatra is, mint ahogy arra Uj Péter is utlalt a Malévval kapcsolatos kommentjében. Lehet, hogy erre azért vagyok érzékenyebb, mert a rendszerváltás után szocializálódtam, és kritikusabban tekintek rá, lehet hogy azért mert nem a magánszférában dolgozom és láttam bepókhálósodott háttérintézményt, vagy azért, mert majd másfél évtizeddel a rendszerváltás után is marxista ihletettségű könyvekből tanítottak az egyetemen.

Abban viszont teljesen egyetértek Vári Györggyel, hogy "a polisz polgárait nem az teszi közösséggé, hogy mindenről ugyanazt gondolják, hanem hogy nem akarják a másikat leváltani, kiszorítani és végképp eltörölni." Afelől viszont erős kétségeim vannak, hogy mindenki érti, elfogadja és tiszteletben tartja, hogy milyen kötelességgel jár a poliszhoz tartozás.

Madár István 2012.02.07. 08:10:35

Kedves Tamás, szerintem nincs közöttünk vita, hacsak abban nem, hogy szerintem a jobboldali elitnél ugyanúgy megfigyelhető, hogy ez a gondolkodásmód túlélte a rendszerváltást. A rendszerváltás egyik legnagyobb csalódása szerintem éppen az, hogy nem alakult ki (/nem volt) olyan normateremtő elit, amelyik külső mintákat közvetíthetett volna. Ma az elitünk provinciálisabb, nézeteiben ódivatúbb, mint mondjuk a vállalati (verseny)szektor.

Madár István 2012.02.07. 10:27:36

Az eredeti témához kapcsolódóan érdemes elolvasni Lázár János német kiruccanását:

Lázár: Súlyosan hibáztunk
2012. február 7. | 08:49

Magyarországon a kormányzásban a következő két év a hibák kijavításának ideje lesz, így már hetekben belül számos törvény módosul, Németországban pedig intenzív kampány kezdődik a Magyarországról az utóbbi időszakban kialakult kedvezőtlen kép megváltoztatására - mondta Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn a berlini magyar nagykövetségen tartott előadásában az MTI beszámolója szerint.

A Konrad Adenauer Alapítvány szervezésében tartott rendezvényen Lázár János hangsúlyozta: az a jó politikus, aki képes megváltoztatni a véleményét, ha változik a helyzet. ...

A német-magyar kapcsolatokról szólva kiemelte: az idén "kifejezetten intenzív" kampány indul Németországban az üzleti szféra megnyerésére és az utóbbi időszakban Magyarországról kialakult igen kedvezőtlen kép megváltoztatására, Magyarországon pedig tanácsadó testületek jönnek létre német gazdasági szereplők részvételével a kormány, "akár még a miniszterelnök körül is".

Mint mondta, "új megegyezést kell kötni" a német gazdasággal, mert a német befektetők jelenléte Magyarországon "létkérdés".

Kérdésre válaszolva elmondta: az "offenzíva" azért csak most, a kemény külföldi kritika özönét követően indul el, mert hibát követtek el. "Súlyosan hibáztunk, alábecsültük a nemzetközi erőtér jelentőségét" - hangoztatta, kiemelve, hogy a Fidesz legutóbb 2002-ben kormányzott és 1998-ban nyert legutóbb választást, azóta viszont "teljesen megváltozott a világ".

Hozzátette: Magyarország arculatának átformálása akár évekig is eltarthat, és előfordulhat, hogy amit most kezdenek, az csupán "kármentés".

A kormány legnagyobb hibája az volt, hogy túl keveset konzultált az európai partnerekkel. Ez most változik, "többször fogunk jönni", mert fontos a párbeszéd, tabuk pedig nincsenek - fogalmazott.

Közölte: az új hozzáállás jegyében Orbán Viktor miniszterelnök "februárban-márciusban" Németországba látogat.





Véleményvezérek a Véleményvezéren - blogunkat ezentúl újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők kommentelik.

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bű... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Mag... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • Madár István: "Az Európai Bizottság jelezte, néhány déli országnál hajlandó lehet elfogadni, hogy azok ne, vagy csak később érjék el a kitűzött 3%-os GDP-arányos deficitcélt. Mi annyira rossz viszonyban vagyunk velük, hogy nálunk ez fel sem merül." Ez egy közke... (2013.05.14. 08:46) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a m... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Utolsó 20

FRISS ATLATSZO.HU

Nincs megjeleníthető elem

KORÁBBI TÉMÁK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bűne, az igazságtalan és kudarcra ítélt ostoba adónemek, illetve a saját háttércsapathoz áramoltatott közpénzek minden gazdasági témájú posztnál elővehetők. De a túlzott deficit eljárásból való kikerülé... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Magyarország korábban nem részesült ilyen kegyben. Itt is fennáll az az érv, miszerint nem teljesen azonos két helyzetről van szó. Ugyanis, a tévhittel szemben, de facto a magyar kormány is kaphatna „hal... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ember nem maradhat meg a Fideszben. Ugyanakkor Ángyán egyértelműen kapitalizmuskritikus politikus (ez nekem nem feltétlenül ellenszenves, bár nem az ő kapitalizmuskritikai megközelítése áll igazán köz... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a megyében némi súlya, azért - némi veszteséggel, elengedhető és kicserélhető, jelentkezők nyilván vannak a helyére. Persze, a teljes frakciónak is mennie kéne, akik ott voltak, közreműködtek és együtt ... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Holtzer Péter: Noch dazu "Csuhások térdre, imához!" (2013.05.08. 08:07) Kövér László begurult és megint nincs igaza
  • renyipd: csinálok egy törvényt (2013.05.03. 11:48) Orbán Viktor őszödi beszéde is lehetne
  • Brückner Gergő: Egy szinte off topic megjegyzés, bár a poszt utolsó mondatához tartozik, de értem, hogy nem erről szólt ez a bejegyzés. Szóval a pénzét csak offshore-ban biztonságban tudó posztkomcsik és poszt-fülkések közül a tájékozottabbak már azt is tudják, hogy ma már az offshore szinte ugyanakkora kockázat, mint Magyarországon, transzparensen gazdagnak lenni. Elképesztő ütemben nyírják ezt a világot, lásd francia offshore-kormányválság, a svájci banktit... (2013.04.29. 17:50) A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
  • akos.szalai: És hogy kezdődött mindez? Védjük meg a gyerekeket, ne lehessen mindenhol cigit kapni. Csak összehasonlításként - jószándékkal ez is le van öntve (sőt, kétségbe sem vonom): www.origo.hu/itthon/20130427-szabalyoznak-a-menzak-kinalatat.html De egy ismerősöm tapasztalata: a gyerekek ezt nem eszik meg - mióta idén bevezették az új központosított menzát, azóta alig van menzás az iskolában. Másrészt az engem nem zavarna, ha nem a régi trafikok maradn... (2013.04.27. 18:54) Trafikmutyi: ritka bepillantás a NER működésébe
  • rajcsányi.gellért (ergé): Óceánia meg mindig is Keletázsia ellen viselt háborút. (2013.04.25. 13:29) Megbukott a megszorítások politikája Európában
  • Madár István: Tulajdonképpen ez mégis csak hatékonyabb forma, mint amikor az átkosban egyszerűen csak elvették a boltot, földet, majd megkapták azt az elvtársak. Ki lehet használni, hogy ma már gyorsabb világban élünk, egyből oda lehet adni a haveroknak. Mi ez, ha nem fejlődés? (2013.04.24. 13:56) Dohányállamosítás: megint a haverok jártak jól
  • Brückner Gergő: Életem egyik legmegdöbbentőbb újságírói élménye volt, amikor ilyen titkosszolgálat - alvilág együttműködéseket megismerhettem. A klasszikus szereposztás az volt, hogy a titkosszolgálat címeket adott a bűnözőknek, akik titkosszolgálati információk segítségével időzítették a betöréseket, megtarthatták a lakásban talált cuccokat, cserébe bepoloskázták a lakást. (2013.04.23. 11:39) Portik-Laborc: mit szól az MSZP?
  • NagyLevin: A "jobboldal" történelmi vezető szerepének mítosza is kellett ehhez. Aki ezt a helyzetet, ami "jár" a jobboldalnak, biztosítja, de még ez sem kell, ezt az igényt vezetőként megtestesíti, az a helyén lesz és a helyén is marad. Ezt az igéretet Orbán Viktor "megörökölte" a második ciklusban és végérvényesen betöltötte 2002 után. Az, ahogy a szocialisták viszonyultak a kérdéshez, mindenfajta pátoszt nélkülözött, ők csak azt gondolták, hogy majd ném... (2013.04.02. 10:56) Fidesz 25: egy párt leválthatatlan vezetővel

FRISS TRANSINDEX

Nincs megjeleníthető elem

velemenyvezer [kukac] gmail [pont] com I twitter I facebook

RSS 2.0 bejegyzések I RSS 2.0 kommentek I Tedd a könyvjelzők közé!

írják: többen I

© VÉLEMÉNYVEZÉR 2010-2013.

süti beállítások módosítása