A sárgacsekk-adó, az internet- és telefonadó ismét aránytalanul nagyobb terhet róna a gazdaságilag aktív népességre. A gazdaságpolitika mostanra egydimenziós lett: őket sarcolni, minden áron. (Fotó: MTI)
Ha nem velünk történne, egyenesen komikusnak találnánk, hogy a banki tranzakciós adó/sárgacsekk-adó után pár nappal megjelent a nem kevésbé elképesztő internet- és telefonadó ötlete is. Bár nyilván valamifajta politikai kalkuláció is meghúzódik a frissen kitalált adónemek mögött, az tisztán látható, hogy az Orbán-kormány gazdaságpolitikája mostanra teljesen egydimenziósra szűkült: adóztatni a gazdaságilag aktív népességet, minden áron.
Ajánlott írásunk: Nincs több sunnyogás, Orbán és Matolcsy beint
Hamar elfogyott a lendület
Valamikor nem is olyan régen az akkor ellenzékben lévő Fidesz, illetve Orbán Viktor arról beszélt, hogy szakítani kell a kommunizmusból a posztkommunizmusba átörökített húzd meg-ereszd meg gazdaságpolitikai logikával. A kampányszlogenek után a kormányprogram is adócsökkentésről és adóegyszerűsítésről szólt, első sajtótájékoztatóján Matolcsy György ennek kapcsán egyenesen „lelki változásról" beszélt.
Aztán a 16%-os – ténylegesen 20%-os –, egykulcsosnak mondott – valójában kétkulcsos – személyi jövedelemadó bevezetésével nagyjából véget is ért a lendület. Azóta bárhová nézünk, mindenütt magasabb adót, magasabb illetéket, és persze egyre bonyolultabb adórendszert, újabb és újabb adónemeket és szabályokat látunk.
Változatlan logika: sarcolni az aktívakat
A költségvetési politika azonban mostanra egyenesen adónem-kiötlési brainstorminggá silányult. Ennek a kormánynak éppen úgy nem látszik, hogy volnának gazdaságpolitikai meggyőződései, mint ahogy elődeit sem lehetett ilyesmivel vádolni. A második Orbán-kormány pontosan azt folytatja, amit az előző tíz év összes többi kormánya tett: egyre csak a mindinkább zsugorodó aktív réteget sarcolják, hogy így tartsák meg az inaktívak hőn áhított támogatását.
Az egyetlen különbség a parlamenti kétharmad, ami sajnos lehetővé tesz olyan megoldásokat is, melyek elődeiknek nem álltak rendelkezésükre (mint például a magánnyugdíjpénztárak államosítása, hogy csak a legkézenfekvőbbet említsük). A logika azonban változatlan. Mert kétségünk ne legyen: a sárgacsekk-adó, a mobiltelefonadó és az internetadó ismét aránytalanul nagyobb terhet róna az aktívakra, mint az inaktívakra.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Kilóg a posztkommunizmus
A Fidesz nemzetmentő és rendszerváltó retorikája mögül egyre nyilvánvalóbban lóg ki az aktívakat kétségbeesetten sarcoló, de az öregségi nyugdíjasokat az utolsó véréig védő, ízig-vérig posztkommunista politika. És csakúgy, mint a korábbi kormányok esetében, a posztkommunista politika a Fidesz vezényletével sem vezet sehová. A folyamatos sarcolás a szürkegazdaság növekedéséhez, ezen keresztül pedig a már eleve kettészakadt gazdaság további szétválásához vezet.
A hazai vállalkozónak ugyanis így, újabb és újabb, ráadásul egyre bonyolultabb adók mellett esélyük sincs versenyképesen termelni vagy szolgáltatást nyújtani. Közben a külföldi befektetőket meglehetős szisztematikussággal ijeszti el a kormány jogalkotásnak nevezett voluntarizmusa. Még csak sejteni sem lehet, hogy ki fog itt százezrével (vagy akár tízezrével) munkahelyeket teremteni.
Olvasd el ezt is: A Fidesz állama: abszurd adóállam
Bevégzik a munkát
Ez a politika már akkor lemaradáshoz vezetett, amikor az európai gazdaság még felívelő szakaszban volt, a jelenlegi stagnáló környezetben viszont szinte biztos leszakadást eredményez Magyarország számára. A fülkeforradalom nem felszámolja, hanem bevégzi az „elmúltnyolcév" munkáját.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.