A médiaközpontú tömegdemokráciák olyan feltételeket támasztanak a politikusokkal szemben, amelyek a decens, talpraesett és főleg józan embereket távol tartják ettől a hivatástól. (Fotó: MTI/EPA/Justin Lane)
A világ második legfontosabb országában (az elsőnek nyilvánvalóan Budapest a fővárosa) két harmatgyenge jelölt versenyez már lassan a kampány hajrájában, hogy eldöntsék, kinek az elnökké választása jelent kisebb katasztrófát.
Ajánlott írásunk: Holnap vajon mit tilt be a Fidesz?
Obama nem érdemli meg a győzelmet...
Obama elnök semmilyen szempontból nem érdemelné meg, hogy újraválasszák. Bár a gazdasági válság kezelésében jó úton indult el, politikai tőkéjének döntő többségét a válságkezelés szempontjából teljesen kontraproduktív egészségügyi reform végigverésére pazarolta. Tette ezt úgy, hogy ez az egészségügyi reform ezer sebből vérzik, kitűzött céljainak nagy részét pedig valószínűleg meg sem közelíti, miközben rendkívüli módon megterheli az amerikai költségvetést.
Külpolitikája tekintetében szinte semmilyen számottevő sikert nem tud felmutatni, hacsak valaki egy elaggott terroristavezér lelövését nem tekinti külpolitikai kérdésnek. Obama kétségtelenül szofisztikált gondolkodású, de úgy tűnik, nem igazán jó döntéshozó és vezető. Országlásában nem igazán lehet valamiféle vezérfonalat feledezni, az ügyek hatékony menedzseléséhez pedig szemmel láthatóan nem ért. Hívei elsősorban azzal az érvvel szokták a támogatását megindokolni, hogy vele legalább nem a republikánusok nyernek.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
...de Mitt Romney sem
Obama bukása csak azért nem biztos, mert Mitt Romney republikánus elnökjelölt egészen kivételesen rossz kihívó. A republikánus előválasztások során már-már komédiába fulladt az a helyzet, ahogyan a párt és támogatói a „bárkit, csak ne Romney legyen"-elv alapján egyre valószínűtlenebb kihívókat kezdtek el felfuttatni, hogy aztán végül a Romney-féle kampánygépezet és irgalmatlan mennyiségű pénz célba érjen.
Miközben Obama nem volt képes megvalósítani négy évvel ezelőtt felvázolt vízióját, Romneynak igazából még csak érthető víziója sincsen. Az elnökjelölt a legfontosabb kérdésekben már annyiszor változtatta meg a véleményét, hogy az még ebben az elvhűséget sajátosan értelmező hivatásban is feltűnő.
Olvasd el ezt is: Ez a csapat tényleg ennyit tud
Médiaközpontú tömegdemokrácia
Miután érdemeik alapján tényleg elég nehéz a két jelölt között dönteni, a választások során szomorúan nagy szerepet kapnak az olyan kérdések, mint hogy ki mennyire volt agresszív vagy megengedő az elnökjelölti vitákban. Most éppen úgy áll a helyzet, hogy Romney valóban remek, Obama pedig valóban harmatos első vitabeli szereplése több mint tíz százalékpontos változást idézett elő a támogatottságukban: a Gallup felmérése szerint Romney 52%-on, Obama 45%-on áll. Miután már mind a két jelölt közel fél évtizede az országos nyilvánosság előtt éli az életét, megdöbbentő, hogy egy verbális esemény ilyen jelentős hatással legyen a választói preferenciákra.
A Véleményvezér nem gondolja, hogy ez a „kommunikáció mindent visz" tételt igazolná. Sajnos a helyzet még ennél is rosszabb. Mostanra ugyanis a médiaközpontú tömegdemokráciák olyan feltételeket támasztanak a politikusokkal szemben, amelyek a decens, talpraesett és főleg józan embereket távol tartják ettől a hivatástól. Ennek pedig az az eredménye, hogy végső soron csak olyan választási lehetőségek vannak, mint amilyet a jelenlegi amerikai elnökválasztás is felmutat. A többi nyugati demokrácia még nem tart teljesen itt, de sajnos nincsenek sokkal lemaradva.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.