Az újabb leleplezés után csupán az a kérdés, hogy vajon a Semmelweis Egyetem által alkalmazott erkölcsi minimum az ELTE-n és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen is érvényes-e. (Fotó: Földi Imre/MTI)
Akinek eddig kétségei voltak, hogy amit Semjén Zsolt csinált, az vajon plágium-e, annak most egy dilemmával kevesebben kell törnie a fejét. A hvg.hu tegnapi cikkéből ugyanis az olvasható ki, hogy a miniszterelnök-helyettes nem csupán "klasszikus" plágiumban utazott, hanem a schmitti értelemben vett szofisztikálatlan kopipészt megoldásokban is. Mindez persze rettentő kínos lenne bárkinek, aki valamit is ad magára, hát még egy magát kereszténydemokrataként pozicionáló politikusnak. De az, hogy Semjén Zsolt a botrány végén le fog-e mondani, valószínűleg teljesen független ettől a kérdéstől.
Ajánlott írásunk: Matolcsy úr, mondjon le!
Erkölcsi minimum
A hvg.hu által tegnap bemutatott anyagok alapján minden jel arra mutat, hogy a miniszterelnök-helyettes az egyes érdemjegyet érő bírálat után szociológia diplomájának alacsony színvonalát más munkájának a szó szerinti átvételével emelte egy már értékelhető szintre. A Véleményvezérnek már a Semjén doktorijáról a hvg.hu-n közölt információk alapján sem volt kérdés, hogy plágiumról van-e szó. Hazánk tudományos életének színvonalát, és még inkább egyes egyetemeink morális színvonalát azonban kiválóan mutatja, hogy náluk ugyanezek a tények még csak a gyanú megjelenésére sem voltak elegendőek.
A Schmitt-ügynek köszönhetően viszont egy alapvetés legalább már kimondásra került: az a politikus, aki szó és vessző szerint másol, már Magyarországon is plagizátornak számít. (Mezei diákokra és doktoranduszokra természetesen teljesen más, sokkal szigorúbb szabályok vonatkoznak.) A hvg.hu újabb leleplezése után csupán az a kérdés, hogy vajon a Semmelweis Egyetem által alkalmazott erkölcsi minimum az ELTE-n és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen is érvényes-e.
A választ tényleg nem tudjuk, az eddigi reakciók alapján minden elképzelhető. Még az is lehet, hogy azzal vitetik majd el a balhét, akitől a hvg.hu cikke alapján Semjén Zsolt a gyanú szerint átemelhette a szóban forgó tíz oldalt.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Orbán Viktortól függ a sorsa
Mindez azonban legfeljebb a miniszterelnök-helyettes hiúságára lesz hatással, a pozícióját nem kell, hogy veszélyeztesse. Utóbbi ugyanis egész egyszerűen politikai kérdés: ha Semjén botránya jelentős politikai költséget jelent, akkor a miniszterelnök ki fogja adni az útját. Ha azonban nem, akkor az egyetemek esetleges döntésétől függetlenül is megtarthatja jól hangzó titulusát a kormányban.
De mi határozza meg, hogy mekkora lesz a politikai költsége a Semjén-ügynek? Emlékezhetünk rá, hogy Orbán teljes mellszélességgel kiállt Schmitt Pál mellett is mindaddig, amíg belső felméréseik nem mutatták azt, hogy már a kormánypárti szavazók is végtelenül kínosnak érzik az ügyet. A miniszterelnök azonban nagyon nem szereti, ha nyilvánosan vereséget szenved.
Ezért aztán a Semjén-kérdést a kezdetektől fogva úgy kezelik, hogy ez ne fordulhasson elő. A hvg.hu leleplezését nem, vagy csak egészen mínuszos hírként és a megfelelő kommentárral ellátva vette át a kormánypártokhoz közeli média, és egyéb módokon is látványosan próbálják megakadályozni, hogy ne lehessen ebből akkora méretű ügy, mint Schmittéből.
Olvasd el ezt is: Orbán emberei és a plágium: furcsa véletlen?
Szoros kommunikációs kontroll
Ugyanezt a célt szolgálja, hogy Semjén Zsolt és a KDNP az első pillanattól kezdve nem csak védekezik, hanem vissza is szúr: hol egyenesen a katolikus egyház és a kereszténység elleni támadásról beszélnek, hol a hvg.hu teljes hitelvesztését hangoztatják, hol pedig egyenesen deklarálják, hogy a botrány már ki is fújt. Ami pedig a legfontosabb: az érintett intézményvezetők azonnal, a megjelent anyagok mindenfajta látható vizsgálata nélkül felsorakoztak a miniszterelnök-helyettes mögött.
Magyarul: a Semjén-ügy nagyon szoros kommunikációs kontroll alatt van. Amíg ezt a helyzetet sikerül fenntartani, Semjén Zsolt széke is stabil marad.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.