A tippünk: lesz a választások előtt béremelés a pedagógusoknak, további juttatások az egészségügyi dolgozóknak és Medgyessy óta nem látott nyugdíjemelés. De milyen áron? (Fotó: Túry Gergely/hvg.hu)
Körvonalazódni látszik a kormány választásokig tartó gazdaságpolitikája. A jó hír az, hogy lesz majd egy időszak, amikor a többség úgy érzi, kicsit végre jobban megy. A rossz hír, hogy ezért csúnyán meg fogunk fizetni.
Ajánlott írásunk: Meddig húzhatja Semjén?
Unortodoxia drágán
Egyre több jel mutat arra, hogy a múlt héten általunk vélelmezett kormányzati gazdaságpolitikai stratégia valóban nem csak spekuláció. Itt van rögtön a tegnapi hír, ami megerősíti, hogy az IMF-fel valójában semmiféle tárgyalások nem folynak. Sőt, az NGM tegnapi közleménye azt mutatja, hogy a kormány valószínűleg megpróbál gyorsan és drágán újabb devizaforrásokat bevonni. A kirajzolódó kamatszintek természetesen rendkívül kedvezőtlenek, de cserében az így felvett összegek növelhetik a kormány mozgásterét a választásokig.
Közben a héten a hvg.hu egy befolyásos kormányzati forrásra hivatkozva megerősítette azt, amit nyilván sokan sejtettek: a Simor Andrást a jegybanki székben váltó embertől unortodox monetáris lépések sorozatát várják. Ahogyan azt korábbi cikkünkben is hangsúlyoztuk, akkor lehet csak igazán unortodox eszközöket bevetni, ha a jövő év első felében kikerülünk az EU túlzottdeficit-eljárása alól.
Mit jelent ez nekünk?
De mégis mit jelent ez nekünk, magyar állampolgároknak? Most ne foglalkozzunk azzal, hogy mennyiben képes a saját stratégiáját megvalósítani a kormány, hanem csak azt vizsgáljuk, milyen következményei lehetnek annak, ha valóban végig lehet ezt a tervet vinni.
Először is: pár hónapig mindenkinek rosszabb lesz. A túlzottdeficit-eljárással kapcsolatos pozitív döntés eléréséhez ugyanis a magyar kormánynak rendkívül jó deficitszámokat kell tudnia produkálni. Ehhez pedig annyi bevételt fognak kicsikarni a rendszerből, amennyit csak lehet.
A nyár végével, vagyis a választási kampány beindultával azonban minden bizonnyal sok olyan intézkedés kerül majd bevezetésre, amelyek szavazók kulcscsoportjait érzékelhető mennyiségű pénzhez juttatják. A tippünk az, hogy lesz béremelés a pedagógusoknak, sőt minden bizonnyal az egészségügyi dolgozók is további juttatásokat kapnak. A nyugdíjemelés pedig valószínűleg akkora lesz, amekkorát Medgyessy óta nem látott ez az ország.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Honnan lesz pénz?
Na de erre honnan lesz meg az a pénz, ami valójában nincs is? A válasz az, hogy a „pénz, ami nincs" csak átmenetileg lesz meg. Magyarul: a kormány megpróbálhatja, és számára szerencsés esetben akár ideig-óráig sikerrel fenn is tarthatja azt az illúziót, hogy minderre van fedezet. A valóságban azonban mindezért valószínűleg a választások után magas inflációval, esetleg meredeken gyengülő forinttal, valamint újabb megszorítási körökkel kell fizetnünk.
Ebben az esetben Magyarország növekedési kilátásait megint elfelejthetjük jó pár évre, a régiótól való leszakadásunk pedig évtizedes nagyságrendűvé válhat. Való igaz viszont, hogy a kormány újraválasztási esélyei mindeközben nőnének.
Olvasd el ezt is: Orbán így nyerne 2014-ben
Három a magyar igazság
Persze ez a terv csak akkor működhet, ha közben nem roppan meg a forint. Azt, hogy a magyar államadósságot tulajdonló befektetőknek, vagy éppen a potenciálisan a forint ellen spekulálóknak mikor lesz túl sok az unortodoxia, senki sem tudja. Az elmúlt két és fél évben kétszer kísértettük meg nagyon közelről a forint bedőlését, de a végén kommunikációval, meg néhány átmeneti irányváltással sikerült elkerülni a nagyobb bajt.
Bár három a magyar igazság, ez önmagában nem tölt el minket túl nagy nyugalommal.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.