A kormány végleg vizsgálhatatlanná teszi a választási regisztrációt az AB számára: az alkotmányellenességet kimondó ítélet csupán egy újabb szempont lesz, amit figyelmen kívül fog hagyni. (Fotó: MTI)
Az Alkotmánybíróság elkaszálta a regisztrációt. Ez azonban nem több, mint kisebb kellemetlenség a kormánynak. Nem több, mert minden valószínűség szerint a kormány egyszerűen át fog lépni az AB által a választási regisztráció ellen emelt kifogáson.
Ajánlott írásunk: Miért félhet a tiltakozó hallgatóktól a kormány?
Védekezés helyett támadás
Apróbb fennakadást történt decemberben a NER gépezetében, amikor az Alkotmánybíróság eltörölte az alkotmány átmeneti rendelkezéseinek egy jelentős részét arra a formai-eljárási okra hivatkozva, hogy azok valójában nem is átmeneti jellegűek. A döntés olyannyira jogos volt, hogy a kormány még csak a fáradtságot sem vette, hogy vitassa azt, pedig minden jel arra mutatott, hogy valahonnan – nyilván ötletünk sincs, honnan – már jó előre értesültek a döntés tartalmáról. Védekezés helyett Szájer József és Rogán Antal egyből támadásba lendültek és deklarálták, hogy ha tényleg csak ennyi a baj, akkor majd jól beteszik az alkotmány törzsszövegébe ugyanezeket a szabályokat – remélhetőleg legalább szó szerint, hogy mindenki tudja, hol a helye.
Azt most ne is feszegessük, hogy ezek a szabályok eredetileg a kormány szerint sem tartoznak az alaptörvénybe törzsszövegébe, és bizonyos megfontolásokból ők maguk tették az átmeneti rendelkezések közé. Azok a megfontolások nyilván ma már nem is olyan fontosak.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Az AB visszavág
Az [origo] értesülései szerint azonban az Alkotmánybíróság hamarosan ennél tovább fog menni, és nem csupán formai, hanem tartalmi alapon is elutasítja a választási regisztrációt. Ha úgy tetszik, az Alkotmánybíróság túljárt a kormány eszén, mert a regisztrációt először formai okokból kiiktatták az alkotmányból, ezáltal viszont az intézkedést érdemben is vizsgálhatóvá tették önmaguk számára. Az AB egyébként ugyanis nem vizsgálhatja tartalmi szempontból az alaptörvény egyes hatályban lévő pontjait, azaz nem vizsgálhatja az alkotmány alkotmányosságát. (Ez alól például kivétel, ha ilyen belső inkonzisztenciákat találnak.)
Ezzel tehát alkalmat teremtettek maguknak arra, hogy elmondhassák a véleményüket magáról a regisztrációról is. Gyakorlati következménye azonban valószínűleg pusztán csak annyi lesz ennek a lépésnek, hogy amikor a kormány majd visszailleszti (ha nagyon megerőlteti magát, talán még át is nevezi) a regisztrációt az alkotmány törzsszövegébe, és ezáltal alkotmányossági szempontból végleg vizsgálhatatlanná teszi azt az AB számára, akkor az AB ítélete csupán egy újabb szempont lesz, amit figyelmen kívül fog hagyni.
De amint azt megtanultuk már az elmúlt két és fél évben, az AB ellenkezése tényleg csak egy kis apróságnak számít. Hiszen a regisztrációt egyébként is a szavazók 80%-a ellenzi, miközben a kormány egyetlen intellektuálisan koherens és nyilvánosan is vállalható érvet sem tudott felhozni mellette, sőt többé-kevésbé mindenki tudni véli, hogy annak egyetlen valódi célja, hogy a jelenlegi kormány újraválasztását elősegítse. Ezekhez képest az a tény, hogy még az AB is a regisztráció ellen foglalt állást, csak egy egészen kicsivel teszi az egész hacacárét elfogadhatatlanabbá.
Olvasd el ezt is: Így nem lehet majd feljutni a középosztályba
Ez nem lehet akadály
2013 minden bizonnyal nagyon kemény év lesz: a Fidesz-KDNP-nek ugyanis a rákövetkező tavasszal gyakorlatilag a támogatóik jó része által is vállalhatatlannak tartott kormányzás után kellene újraválasztatnia magát. Mivel a mozgásterük borzasztó szűk, ezért ott próbálják majd azt tágítani, ahol ehhez kétharmad, és nem valami más kell. Egy alkotmánybírósági döntés egyszerűen nem lehet akadály.
Frissítés: Rogán Antal bejelentette, hogy mégsem lesz most regisztráció. Őszintén reméljük, hogy valóban így lesz és a mai posztunkkal csúnyán mellélőttünk.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.