Sokan azt gondolják, a határon túliak majd egységesen a Fideszre fognak szavazni, ez azonban tévedés. Mesterházy bocsánatkérése annak a jele, hogy elindult a kampány a határon túliak szavazataiért is. (Fotó: Index)
Mesterházy Attila az MSZP kolozsvári kihelyezett ülése után elnézést kért a 2004-es népszavazásért: téves politikai döntésnek nevezte pártja akkori, a kettős állampolgárságot ellenző álláspontját és kampányát. Megindult tehát a harc a határon túliak szavazataiért.
Ajánlott írásunk: Semjén-ügy: a jobboldaliak elvtelenül lapítanak
Megkezdődött a kampány
A modern magyar demokrácia mélypontja volt, amikor az MSZP 2004-ben 800 ezer betelepülővel, a szociális juttatásokért áttelepülő határon túliakkal riogatta a magyarországi választópolgárokat a kettős állampolgárságról szóló népszavazás kampányában. Mint közismert, ez nem volt előzmények nélküli, hiszen már 2002-ben, a státustörvény elfogadása után felbukkant a szocialisták politikai eszköztárában a "23 millió román" munkavállaló mumusa.
Az MSZP tehát a legaljasabb ösztönökre rájátszva nemzetpolitikailag kritikus jelentőségű kérdéseket rendelt alá kisstílű pártpolitikai érdekeinek. Ha az akkori viselkedésükre nincs is nagyon bocsánat, Mesterházy Attila minapi bejelentése mindenképpen egy fontos momentum a magyar politikai életben. Nagyon kevésszer láthatunk ugyanis olyat, hogy egy politikai párt vezetője felelősséget vállaljon a múltban elkövetett hibákért, beismerje azokat és megkövesse az érintetteket. Mesterházy még akkor is dicséretet érdemel, ha jelen esetben is ugyanúgy napi pártpolitikai érdekek húzódnak meg a határon túli magyarokhoz való viszonyuk megváltozása mögött, mint 2004-ben. A szembenézés és a bocsánatkérés ugyanis mindenképpen egy követendő példa, és nagy kár, hogy a magyar politikai életben oly ritkán látunk hasonlót.
Mesterházy bocsánatérése azonban elsősorban annak a jele, hogy Magyarországon az új választási törvény hatályba lépésével elindult a kampány a határon túliak szavazataiért is. Ezen új választói tömb különlegessége, hogy ők valóban csak távolról figyelik Magyarország eseményeit, talán pont ezért a személyes szimpátiának, egyes politikai gesztusoknak, szimbolikus lépéseknek sokkal nagyobb jelentőségük lehet.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Rengeteget kell még az MSZP-nek változnia
Sokan azt gondolják, hogy a határon túliak majd egységesen a Fideszre fognak szavazni, azonban mint a romániai választások is jól mutatták, a határon túli magyarság legnagyobb részét kitevő romániai magyarok szavazatai rendkívül polarizáltak mind ideológiailag, mind a kisebbségi léttel, mind az anyaországi politikai viszonyokkal összefüggésben. Az RMDSZ, a legnagyobb magyar párt a határon túl például a legtöbb fideszes szemében ugyanolyan posztkommunista formáció, mint az MSZP, mellyel tradicionálisan közeli kapcsolatot is ápol. A legutóbbi választás pedig megmutatta, hogy az RMDSZ-t egyelőre távolról sem lehet leírni Romániában, így az MSZP akár okkal ácsingózhatna is szavazóik egy jó részére.
Ezen a téren azonban a szocialistáknak jóval többet kellene tenniük, hiszen Mesterházy bejelentéséig az MSZP-t a választók úgy ismerték meg, mint a pártot, melynek kormányfője mindig is csak 10 millió magyar miniszterelnöke akart lenni, és melynek külügyminisztere arra intett mindenkit, hogy merjünk kicsik lenni. Mesterházy Attilának tettekkel is demonstrálnia kellene, hogy komolyan gondolja szavait, ha néhány elszántan fideszellenes szavazón túl másokat is magához akar édesgetni a határon túlról. Például világossá kellene tenni, hogy az MSZP tradiconálisan meghunyászkodó, defenzív határon túli politikáját mi is váltaná fel: mennyiben látja másképpen a szocialista párt például a szlovákiai magyarok helyzetét kormányzásuk éveihez képest, amikor mindig csak arra figyelt, hogy a szlovákok érzelmeit véletlenül se bántsa meg. Vagy éppen a párt országos vezetésének állást kellene foglalnia a miskolci MSZP ámokfutása ügyében, akik nemrég azzal támadták a város fideszes polgármesterét, hogy erdélyi, partiumi, "románul beszélő" embereket helyez fontos pozíciókba.
Olvasd el ezt is: A Fidesz kizárólag a politikai analfabétákra épít
Csak a választásról szól?
Az MSZP-nek tehát rengeteg dolga van, azonban mégis el kell nekik ismerni, hogy a 2004-es kettős állampolgárságról szóló népszavazásban játszott szerepük elítélésével egy igen fontos és pozitív lépést tettek meg. A rendszerváltozás utáni magyar baloldal egyik legnagyobb bűne ugyanis éppen az, hogy a nemzeti kérdést nem csupán feláldozták a napi politika oltárán, hanem azt megpróbálták avíttnak, nevetségesnek, sőt valamiféle fenyegetésnek beállítani. Reméljük, hogy a mostani bocsánatkérés ebben is változást hoz, hogy nem csupán egy egyszeri történet és nem csak a 2014-es választásokról szól.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.