Amíg nem tisztázzák a baloldali ellenzék felállását, a választást valószínűleg eldöntő, most még bizonytalankodó szavazók sem tudnak véleményt alkotni, hogy tetszik-e nekik az ellenzéki alternatíva vagy sem. (Fotó: Beliczay László/MTI)
A magyar politikában a következő négy hónap központi kérdése az lesz, hogy az Együtt 2014 és az MSZP milyen felállásban fog össze a Fidesz ellen. A hétvégi választás Dunakeszin legalábbis elgondolkodtató esemény volt ebből a szempontból.
Ajánlott írásunk: Bajnai még Mesterházyval küzd, nem Orbánnal
Rosszabbul fognak élni, ha nem fognak össze
Aki azt gondolja, hogy akár az Együtt 2014, akár az MSZP külön fog nekivágni a 2014-es választásoknak, az még nem vette a fáradságot, hogy utánaolvasson az új választási szabályoknak. Azokból ugyanis egyértelműen kitűnik, hogy külön-külön bármelyikük is mindössze 15-25 képviselői helyre számíthatna. Sőt a magyar államigazgatás növekvő koncentrációja miatt ez praktikusan azt is jelenti, hogy az ilyen eredményt elérő pártok ennél csak alig több embert fognak tudni politikai pozíciókba ültetni. Magyarul: az önálló indulás azt jelentené, hogy a két ellenzéki formáció négy évre letesz a holdudvaruk, sőt talán a pártjuk életben tartásáról. Szerintünk egy ilyen forgatókönyvben sem az MSZP, sem az Együtt 2014 nem gondolkozhat komolyan.
Lehet arról elmélkedni, hogy Mesterházy Attila úgymond feláldozná a következő négy évet azért, hogy 2018-ban majd ő lehessen az ellenzék vezetője, a realitás azonban az, hogy ehhez meg kellene győznie pártját arról, hogy 2018-ig mindannyian lényegesen rosszabb életszínvonalon éljenek, mint amit egy összefogás lehetővé tenne nekik. Nem akarunk cinikusak lenni, pusztán el akarjuk kerülni azt a naiv felfogást, mely nem vesz tudomást arról, hogy a magyarországi pártok egyben jelentős közvetett munkaadók is. Sőt: a mindenkori kormánypárt gyakorlatilag az ország legnagyobb munkaadója.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nem Bajnaiék erősek, az MSZP gyenge
Ha pedig az elemi logika azt diktálja, hogy legyen az Együtt 2014 és az MSZP között együttműködés, akkor a valódi kérdés az, hogy milyen keretek között történjen ez a kooperáció: ki fogja vezetni, ki hány egyéni jelöltet ad, kik lesznek a lista elején, és persze milyen név szerepel majd a szavazólapon? Jelenleg igazából ez a meccs folyik: a felek méregetik egymást, próbálják erősségeiket hangsúlyozni és gyengeségeiket elrejteni.
Ebben a játékban eddig mindenki adottságnak tekintette azt, hogy csak az MSZP-nek van helyi szinten is értékelhető szervezete és mozgósítási képessége. A Dunakeszin látott eredmények azonban egy kisebb kérdőjelet tettek ezen tétel mögé. Természetesen hiba lenne túlértékelni egyetlen önkormányzati körzetet, de az mégiscsak megdöbbentő, hogy a szocialisták jól beágyazott jelöltjét gyakorlatilag pépesre verte egy fiatal ex-LMP-s, akit Bajnai Gordonék is támogattak.
Mindez egyelőre nem elsősorban az Együtt 2014 erejét, hanem az MSZP növekvő gyengeségét mutatja. Még egy-két ilyen esemény, és a szocialistáknak nem nagyon marad ütőkártyája a választási felállást meghatározó tárgyalásokra.
Olvasd el ezt is: Mesterházy dühödt orbánozással ütné ki Bajnait
Le kell játszaniuk a meccset
A Véleményvezérnek meggyőződése, hogy az ellenzéki vezetők számára egyelőre még mindig nem az a kérdés, hogy pontosan hogyan is verik majd meg Orbán Viktort és a Fideszt. És ebben a saját szempontjukból igazuk is van.
Ám mindaddig, amíg nem tisztázzák a baloldali ellenzék felállását, addig a választást valószínűleg eldöntő, most még bizonytalankodó szavazók sem tudnak véleményt alkotni arról, hogy tetszik-e nekik az ellenzéki alternatíva vagy sem. A következő hónapokban viszont ezt a meccset le kell játszaniuk, ha valóban reális eséllyel akarnak indulni a Fidesz ellen 2014-ben.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.