Az ország a politika csapdájában! Az ellenzék nem enged kormányozni! Így nem lehet dolgozni! Az ország kormányozhatatlan! (Fotó: Mark Wilson/Getty Images)
Ismerős mondatok, ugye? Pedig a divatos szólamok mostani "elkövetői" nem Gyurcsány vagy Lendvai, hanem Barack Obama és demokrata párttársai. Lehet, hogy a szocialisták már új állás után néztek, és megcsíptek egy zsíros PR-megbízást a Fehér Háztól? Nem valószínű, sokkal inkább arról van szó, hogy bizonyos értelemben Obama elkezdett gyurcsányosodni.
Mi a helyzet a tengerentúlon?
Obama első évének zászlóshajója az egészségügyi reform volt. Az elnök ott is egy gyökeresen új rendszert ígért a választóknak. Több mint egy év egyeztetés után azonban a törvény még nincs elfogadva, sőt a változás esélyei rosszabbak, mint pár hónapja.
Pedig az új elnök óriási népszerűséggel és politikai támogatottsággal indult, a demokratáknak nagy többségük volt a Képviselőházban és a Szenátusban. Mégsem sikerült összehozni a reformot. A panaszokat jól ismerjük: lobbik, filibuster, gaz republikánusok. A demokraták szerint kormányozhatatlanná vált Amerika. Ezért új rendszer kellene, akár egy új alkotmány árán is.
Ugyanez volt a sirám Jimmy Carter idejében is, amikor az elnök egyetlen kézzelfogható reformot sem tudott végigvinni Washingtonban. A Fehér Ház akkori jogászai egyenesen azt javasolták, hogy vezessenek be európai parlamentális rendszert hat éves elnöki ciklussal.
Aztán jött Reagan, az idősebb Bush és Clinton 20 éve, és hirtelen eltűntek ezek a panaszok – miközben Reagan vezette be az USA legnagyobb szabályozási és adóreformját, Clinton pedig fenekestül felforgatta az amerikai szociális rendszert. Tették mindezt úgy, hogy egyiküknek sem volt olyan induló támogatottsága, mint Obamának.
Kolbászok és törvények
Bismarck szerint a törvény olyan, mint a kolbász.
Jobb nem látni, hogyan készül.
A politika ugyanis csúnya dolog: egy törvény nem egyetlen döntés, hanem állandó alkuk és megszámlálhatatlan kompromisszumok eredménye. Adok-kapok játszma. Ráadásul mindezt úgy kell játszani, hogy közben a közvélemény támogatását is maga mellett tudja az ember.
Egyszerűen ezek a tömegdemokrácia szabályai. Vannak vezetők, akik képesek ezt csinálni, és vannak, akik nem.
A mi Obamánk
A magyar politikai rendszer egyszerűbb, mint az amerikai: itthon 51%-kal a Parlamentben négy évig majdnem mindent megtehet egy kormány. De még ez sem sikerül mindenkinek. A mi Obamánk Gyurcsány volt.
Gyurcsány egyszerűen képtelennek bizonyult bármilyen változástatást véghezvinni. Nem tudott jól kompromisszumokat kötni, de elsősorban azt nem értette, hogy miért és hogyan kell egy döntés mellé odaállítani az érintetteket és a közvéleményt. Ezek nélkül pedig nem megy, és nem is ment.
Obamánál és Gyurcsánynál is azonnal megvoltak a hibások: az ellenzék, a választók, a rendszer. Gyakorlatilag mindenkit felelőssé tettek, csak a valódi ludast nem: önmaguk tehetetlenségét.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Írások a témában:Excuses For Obama's Failure to Lead (Charles Krauthammer, RealClearPolitics)Is America Ungovernable? (John Médaille, Front Porch Republic)America the Ungovernable (Michael Cohen, Newsweek)Is America Ungovernable? (The Economist)Lengyel módra bukhat el Amerika (Paul Krugman, NYTimes blog/HVG)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.