A Sávoly-ügy a közeljövő magyar demokráciájának lakmuszpapírja. Ha az állami támogatás zöld utat kap, az azt jelenti, hogy a fékek és ellensúlyok rendszere valószínűleg továbbra sem fog működni a végrehajtó hatalommal szemben.
A Sávoly-ügy tétje jóval nagyobb, mint az a sokmilliárd forint, amivel az állam támogatni készül ezt a kétes beruházást.
Az igazi kérdés az, hogy a közeljövőben miféle demokrácia lesz Magyarországon. Olyan, ahol ha kezdetlegesen is, de működik a fékek és ellensúlyok rendszere, vagy marad olyan, mint az elmúlt húsz évben, ahol a politikai hatalom felett nincs valódi kontroll.
Sávoly: egy ügylet, amit nagyon akarnak
Amint azt már tudjuk, egy legjobb esetben is vakmerő álomnak tekinthető elképzelésre kíván a magyar állam 35 milliárd forint támogatást nyújtani. Ráadásul úgy tűnik, néhány héttel ezelőttig többé-kevésbé minden szereplő biztosra vette, hogy az ügylet el van intézve. A 15 milliárdos kedvezményes hitelkérelemre beadott üzleti terv minősége azt mutatja, hogy a beruházók még csak meg sem próbáltak úgy tenni, mintha nem „csókosok” lennének. Bár mostanra már nagyon kilóg a lóláb, Varga István gazdasági miniszter minapi indexes interjújában mégis a legrosszabb 90-es éveket idéző módon nézte hülyének a közvéleményt.
Ábra: A sávolyi beruházást kritikusan vizsgáló önálló, saját cikkek száma 2010-ben, 2010. március 9-ig.
Ennek ellenére mind a jobb-, mind a baloldali sajtó hallgat, mint a sír. Valahogy most hirtelen nem éri el az ingerküszöbüket a 35 milliárd forint. Aki nem is sejti, hogy miért, az nem ebben az országban él. Ugyanakkor az Index vagy a Hírszerző intenzíven foglalkozik az üggyel (támogatva és támaszkodva a kulcsszerepet játszó TASZ-ra).
Miért fontos Sávoly a magyar demokrácia szempontjából?
No de mit számít egy ilyen ügy elmismásolása, amikor végre lehullt a lepel a BKV-körüli korrupciós ügyek egy részéről és megannyi más disznóságról? Hiszen azt láthatjuk, hogy az ügyészség és a rendőrség korábban soha nem látott intenzitással nyomoz olyan esetek után, melyekben a magas szintű politikai érintettség nyilvánvaló.
Óriási hiba lenne elbagatellizálni ezeket a fejleményeket: tényleg van minek örülni. Akár egy évvel ezelőtt is elképzelhetetlen lett volna, hogy ilyen magas rangú potentátokat elérjen az igazságszolgáltatás Magyarországon.
Fülsükekítő azonban az a csend, ami az MVM és Margit-híd körüli botrányokat, vagy éppen a sávolyi óriástámogatás ügyét övezi. Nem lehet nem észrevenni, hogy egyelőre csak olyan, a politikához közel álló személyek buktak le, akik előtte már politikailag megbuktak.
A politikai hatalommal bírók továbbra is a törvények felett lebegőnek tűnnek.
A Sávoly-ügy amolyan próba-pör (ami persze egyelőre nem per). A szárnyát bontogató, pártoktól független civil szféra kísérlete arra, hogy életre keltsenek valamiféle, a politikai hatalmat valóban korlátozó fékeket és egyensúlyokat. E próba kapcsán ki fog derülni, hogy mit ér ma Magyarországon a közvélemény ereje.
Ha valamikor, hát egy választási kampány kellős közepén igenis számíthat a közfelháborodás – legalábbis elméletben.
Frissítés: A csatát végül a civilek megnyerték.
(A civilek Facebook-csoportja: Azonnali miniszterelnöki beavatkozást!)
>> SÁVOLY ÉS A KISZERVEZETT ÁLLAMIGAZGATÁS - az előző írásunk Sávolyról
>> MIT KERES MÉG BOKROS LAJOS AZ MDF-BEN? - keddi vezérvéleményünk
Írások a témában:Mire fizet az állam 35 milliárdot? (index, Dudás Gergely)Kockázatokat lát a KPMG Sávolyon (index)Közpénzt vagy életet! (index)Kockázatos, gazdaságtalan, jogszerűtlen (index, Bodoky Tamás)Az apparátus óvta Sávolytól a kormányt (index, Bodoky Tamás)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.