Nem a középkorban vagyunk: ma már nem a politikusokat kell megvédeni az igazságszolgáltatástól, hanem pont fordítva. (Fotó: igazmondó.hu)
A Magyar Gárdát a bíróság tavaly nyáron feloszlatta, egy őszi kormányrendelet pedig a betiltott szervezeteknek az egyenruháját is betiltotta. Mindennek ellenére Vona Gábor bejelentette, hogy a Jobbik az új Országgyűlés pénteki alakuló ülésére a betiltott Gárda egyenruhájában fog bevonulni.
Nyilvánvaló, hogy a gárdista egyenruha használata jogszabálysértő. És az is, hogy a mentelmi jog birtokában ez gyakorlatilag mit sem számít.
Az egyenruha-ügy ismét csak arra mutat rá, hogy az alapvető probléma a mentelmi joggal van.
Mi a helyzet a mentelmi joggal?
A mentelmi jog eredeti célja az volt, hogy senkit ne lehessen felelősségre vonni az országgyűlésben elmondott véleménye miatt, illetve, hogy a különféle politikai nyomásgyakorlások ellen védelmet nyújtson a képviselőknek. A mentelmi joghoz hasonló intézmény a középkortól létezik.
A magyar mentelmi jogról szóló törvény azonban jóval tovább megy annál, mint amire a mentelmi jogot eredetileg kitalálták. Egy parlamenti képviselőt még egy köztörvényes bűncselekmény elkövetésekor is megillet a mentelmi jog, sőt szabálysértési eljárást sem lehet ellene kezdeményezni addig, amíg mentelmi jogát az Országgyűlés fel nem függeszti. Az egyetlen kivétel az őrizetbevétel, amit tettenérés esetén lehet foganatosítani. De ha a képviselőt nem adja ki a Parlament, akkor szabadlábra kell engedni még ilyen esetben is.
1990. évi LV. törvény, 5. §
1. A képviselőt csak tettenérés esetén lehet őrizetbe venni, és ellene csak az Országgyűlés előzetes hozzájárulásával lehet büntető eljárást, valamint szabálysértési eljárást indítani, vagy folytatni, továbbá büntető eljárásjogi kényszerintézkedést alkalmazni.
2. A mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítványt a vádirat benyújtásáig a legfőbb ügyész, azt követően, illetve magánvádas ügyben a bíróság terjeszti elő az Országgyűlés elnökéhez. Az indítványt a képviselő tettenérése esetén haladéktalanul elő kell terjeszteni.
3. Szabálysértési ügyben a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítványt - a szabálysértési hatóság megkeresése alapján - a legfőbb ügyész terjeszti elő az Országgyűlés elnökéhez.
4. A mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítványt az Országgyűlés elnöke haladéktalanul átadja megvizsgálásra az Országgyűlés Mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottságának, és ezt az Országgyűlés következő ülésnapján bejelenti.
5. A Mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság a határozati javaslatát legkésőbb harminc napon belül terjeszti be az Országgyűléshez.
6. Az Országgyűlés az ügyben vita nélkül határoz, de az érintett képviselő jogosult ismertetni álláspontját. A mentelmi jog felfüggesztése tárgyában hozott döntéshez a jelenlévő képviselők kétharmadának a szavazata szükséges.
7. A mentelmi jog felfüggesztése tárgyában hozott döntés csak arra az ügyre vonatkozik, amelyre az indítványt előterjesztették.
Nyilván olyan formában és hatókörben igenis szükség van a mentelmi jogra, hogy az megvédje mondjuk a parlamenti képviselők szólásszabadságát. Ám a magyar mentelmi jog jelenlegi formájában már nem a szólásszabadságról szól – az egyébként amúgy is megilleti a képviselőket.
Sajnos Magyarországon parlamenti képviselők nem egyszer súlyos bűncselekményt követtek el túlságosan is tág mentelmi joguk mögé bújva. Ez pedig tarthatatlan.
Mit tesz a Fidesz?
A Fidesz azzal kampányolt, hogy visszaállítja a rendet, és többé senki sem helyezheti magát a törvények fölé. Ezt azt is jelenti, hogy a politikusokra ugyanolyan törvényeknek kell vonatkozniuk, mint az átlagemberekre. Ebbéli szándékát az új kormány azzal tudná nyomatékossá tenni, hogy például szigorítja a mentelmi jogról szóló törvényt.
Az új kormánynak biztosítani kellene legalább azt, hogy tettenérés esetén már semmilyen mentelmi jog ne illesse meg a képviselőket. De nem lenne elvetendő az sem, hogy a képviselőket fosszák meg minden speciális büntetőjogi védelemtől.
Politikusaink amúgy is arról híresek, hogy a jog fölé helyezik magukat; nem vezetett semmi jóra, hogy ezt jogi formába is öntötték. A mentelmi jog valójában egy “licence to kill”, fenntartását semmi nem indokolja.
Elvégre nem a középkorban vagyunk: ma már nem a politikusokat kell megvédeni az igazságszolgáltatástól, hanem pont fordítva.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
>> KÖSZÖNJÜK, GÖRÖGORSZÁG! KÖSZÖNJÜK, BAJNAI KORMÁNY!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.