Véleményvezér

vv

MSZP: az elképzelhetetlen pártszakadás

2010.07.01. I 23 komment I Címkék: mszp szili katalin posztkommunizmus

Semmi garancia nincs rá, hogy az MSZP a magyar politika meghatározó szereplője maradjon. Szili Katalin ezt felismerte.

A Szili Katalin által alapított Szövetség a Jövőért Mozgalom tegnap bejelentette: saját jelöltekkel indul az önkormányzati választáson. Szili azonban továbbra is az MSZP-frakció tagja marad. Ezt pedig nehéz másként értelmezni, mint hogy Szili óvatosan kipróbálja, megy-e egyedül – bukás esetén azonban marad még számára visszaút.

Ez nem pártszakadás, de akár még az is lehet belőle.

Előző írásunk az MSZP-ről: Megszabadulni Gyurcsánytól


A párton kívül nincs élet

A ma MSZP-nek nevezett képződmény a magyar politika legstabilabb, az évtizedek során legkevesebbet változó szereplője. Az 1989-es átalakulást, valamint a Munkáspárt akkori kiválását leszámítva a több mint fél évszázados pártstruktúrában nem történtek drámai változások.

Miközben a másik térfélen zajlott az élet – a pártok szétszakadtak, átalakultak, rivalizáltak, szövetséget kötöttek –, a szocialisták képesek voltak mindig mindent pártjukon belül lemeccselni. A külső és belső konfliktusokból végül mindig körmönfont hatalmi kompromisszumokkal, sokszor a vezetőket beáldozva, de az egységet megtartva jöttek ki.

web survey


Sokan előszeretettel értelmezték ezt úgy, hogy a szocialisták – szemben ugyebár a Fidesszel – egy megújulni képes, demokratikus párt. A valóság azonban az, hogy az MSZP e tekintetben egyszerűen csak elődjének, a diktatúra állampártjának politikai kultúráját folytatta. Akik az MSZMP-ben tanultak bele a politikába, azok számára még ma is az a magától értetődő, hogy a politika az (egy)párton belüli politikát, a párton belüli frakciók közötti versengést jelenti.

Az MSZMP ugyanis köztudottan nem egy ideológiára vagy egy vezérre, hanem arra az elvre épült, hogy a relevánsnak tekintett érdekek összehangolásának elsőszámú fóruma és eszköze: a párt. A pártonkívüliség pedig a képviselt érdek jelentéktelenségét szimbolizálta, és persze eredményezte is sokszor.

Éppen ezért az MSZP-ben máig közvélekedés: a párton kívül nincs élet.

A párt mindenek felett

Ahogy már korábban is írtuk: az MSZP története valójában az MSZMP hosszúra nyúlt hattyúdala. Minden úgy megy, mint ’89 előtt: ha a helyzet “enyhül”, akkor az MSZP-n belül a pragmatikus frakció erősödik meg, ha “fokozódik”, akkor a harcias keményvonalasok. Ha pedig már tényleg nagy a baj, akkor a technokratákat engedik előre válságot kezelni.

A közös cél és a közös érdek is ugyanaz maradt: a párt sikere mindenek felett. A vezetőket – ahogy az enyhülés alatt a keményvonalasokat, a visszarendeződés során a reformereket, majd megint a keményvonalasokat, úgy később Nyers Rezsőt, Horn Gyulát, Medgyessy Pétert, Kovács Lászlót és amennyire tudták, Gyurcsány Ferencet – minden további nélkül beáldozták, ha külső kényszer miatt és a párt sikere érdekében váltani kellett.

Az ellentéteket mindig elsimították, így a pártstruktúra érintetlen maradt.

Pártszakadás soha szóba nem kerülhetett.

Szili Katalin felismerése

Szili Katalin mindezidáig a fenti elv egyik fő megtestesítője volt: bár számtalanszor hangoztatta különvéleményét a párt aktuális vezetésével szemben, nem nagyon kritizált nyíltan és soha nem ment szembe az MSZP érdekeivel. Ő az örök belső ellenzék, aki mellőzöttsége ellenére sem hagyta ott pártját.

Most sem meri ezt egyből megtenni, legfeljebb csak tapogatózik. Ha úgy tetszik, most nem csak szóval fenyeget, hanem tettekkel is. De ez egyelőre akkor sem több fenyegetőzésnél.

Lépése mégis szinte példa nélküli az MSZP történetében. Hiszen Szili már láthatóan el tudja képzelni, hogy nem a párt az első, és hogy a párton kívül is létezhet élet.

web survey


Mi változott? Mit vél felismerni Szili Katalin?

Azt, hogy semmi garancia nincs arra, hogy az MSZP közép- vagy hosszútávon is a magyar politika meghatározó szereplője maradjon. Nem csak arról van szó, hogy a párt komoly vereséget szenvedett el, hanem arról is, hogy törzsszavazói lassú kihalása miatt akár teljesen el is tűnhet a politikai térképről. Az MSZP-ről már nehezen lehet elhinni, hogy a jövőben is képes lesz valamennyi releváns érdek megjelenítésére. Ezek után alapvető véleménykülönbség esetén már nem érdemes a párton belül maradni, hiszen közel sem biztos, hogy mindenkinek lesz hely és hogy mindenki meghallgatásra talál.

Szili az első fecske. De nyilvánvalóan nem az utolsó.

Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
 

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

BALTAZÁR 2010.07.01. 10:38:14

Szerintem ha valaki meg fogja osztani az MSZP-t az nem Szili lesz hanem Gyurcsány. Ha pedig mindketten megteszik akkor az anyapárt végleg lehúzhatja a rolót. Ki marad ott? Kiss Péter, Szekeres, Lendvai stb... Halott dolog.

sárkányfő 2010.07.01. 14:05:12

Ez a Szili...

Egy normális pártban (ilyen ebben az országban nincs) egy másod-harmadvonalbeli politikus lenne. Minden szempontból középszerű, profi politikusnak, pláne vezetőnek alkalmatlan. Ami nem baj, kisebb jelentőségű miniszternek meg háttérembernek még alkalmas lenne. Az, hogy ilyen "sokra" vitte a szociknál, az a szocik silány emberanyagát minősíti, meg hogy folyamatosan próbálkozott gesztusokkal, bár azokat is gyengén csinálta. Hogy 5 éve komolyan elhitte önmagáról, hogy alkalmas elnöknek, az épp úgy gáz, mint most Schmitt részéről (mondjuk Schmitt még gázabb, butább, és nyíltan vállalja a lakáj-szerepet, de ez most itt lényegtelen), az pedig, hogy a parlamenti matek ellenére elhitte, hogy tényleg elnök is lehet belőle, az a szocikra amúgy is jellemző kollektív hülyeséget jelenti.

Szili aktuális - és nyilván nem utolsó kezdeményezése - nem vezet sehová, nem érti az idők szavát, komolytalan az egész. Szépen el fog halni ez is, mint már oly sok más erőtlen és megalapozatlan kezdeményezése. Ezek az ún. politikai akciók kisstílű, titli-toli, gyáva félszívű vacakságok.

Maga a párt is szépen elerodál a fenébe, nagyon helyesen, lényegi megújulásra éppúgy képtelen, mint a fidesz. Szerintem jó eséllyel 4 év múlva kiesnek a parlamentből.

Roy 2010.07.01. 14:05:27

Mindaddig nem lesz megújulás, amig ilyen begyöpösödött szilfélék vannak a pártban. Jó volna egy sokkal agilisabb fiataloknak átengedni a vezetést.

kovacsguszti68 2010.07.01. 14:06:01

Szili Katalin egy értelmes nő, aki - belülről látva az MSZP mostani vergődését, illetve a hatalmi harcokat - vélhetően már hónapokkal ezelőtt felismerte, hogy gyökeresebb változás kell, nem elég néhány új arcot előtérbe tolni. Ugyanakkor nem tartom annyira karakteres politikusnak, hogy képes legyen egy új - hosszú távon életképes - pártot megszervezni.
A másik nagy aggályom Szilivel szemben az, hogy bizonyos mértékben ő is hozzájárult ahhoz, hogy az MSZP veszített a népszerűségéből. Az öt évvel ezelőtti köztársasági elnök jelölésnél makacsul kitartott a jelöltség mellett (holott tudta, hogy nincs elegendő támogatottsága), nem lépett vissza és nem teremtette meg annak a lehetőségét, hogy konszenzuson alapuló köztársasági elnököt válasszon a parlament. Valószínűnek tartom, hogy ez is közrejátszott abban, hogy az államfő és a kormány között - Gyurcsány személyétől függetlenül - a későbbi időszakban nem alakult ki normális párbeszéd, és az időről-időre felmerülő konfliktusok mind az MSZP népszerűségét csökkentették.

lumley 2010.07.01. 14:06:13

Szili lépése könnyen elindíthat egy öngerjesztő folyamatot is: minél többen válnak le az mszp-ről,annél kevésbé éri meg párton belül rendezni a konfliktusokat, lehet h célszerűbb a továbbra is jelentős (de jelenleg nagyrészt pártnélküli) baloldali szavazótábort új módon megszólítani és nem a 10%os mszp vezetéséért harcolni...
Fico is hasonlót csinált annak idején...

micu · http://www.ingyentv.hu 2010.07.01. 14:06:30

A második statból is látszik, hogy a Szili féle "frakció"
akár háromszor nagyobb vonzerőt jelenthet a jelenlegi
MSZP-nél. A folyamat nem pártszakadás hanem az MSZP egyetlen megmaradt logikus lehetősége. LQró ugyanígy
maga mögé fogja gyűjteni híveit valamilyen fantázianéven - szerintem több "frakció" nem is várható - ha pedig ez a két "frakció" meg tud erősödni, akkor majd pártszövetséget alkot/hat/nak az MSZP-vel amely összességében több szavazót mozgósíthat 2014-re mint az MSZP egyedül.

Vilendor 2010.07.01. 14:06:46

Nem pártszakadás ez.

Csak tudja, hogy egy MSZP-s logóval a neve mellett a kutya se szavazna rá és talpnyalóira a hagyományosan jobboldali Kaposváron/Somogymegyében.

Próbálja eljátszani, hogy ő már nem ahoz a brancshoz tartozik, sőt nem is közösködik velük. Aztán amint bezártak a szavazófülkék már megy is vissza hozzájuk.

Szokásos politikai szavazatszerző trükk. Láthattuk már Scmidt Palitól is mikor megpróbálta magát függetlenként eladni :D

tothh · http://polizis.blog.hu 2010.07.01. 14:07:27

Szili már verbálisan sokszor ütött el a Párttól. Gyakorlati tevékenységében azonban mindig kiállt az egység mellett.
Amúgy ezt a párt minden csoportja így csinálta, egyet is értek a megállapítással, hogy ez még a pártállami struktúrák továbbélése. A maga módján GyF ezt akarta megváltoztatni, aztán mikor rájött, hogy nagy fába vágta a fejszét, önmaga állt a dolog élére.

Az, hogy az MSzP-ben milyen strukturális változások lesznek, nagyban függ a betöltendő pozíciókon.

Lehet, hogy annyira visszaszorulnak az önkormányzatokban, hogy akkor aztán már tényleg lehet robbantani, de ez ezzel ellentétes folyamatot, még nagyobb összezárást is eredményezhet.

Mindenesetre azt se szabad felejteni, hogy hatalmas holdudvara és támogatói köre van ennek a pártnak. A szavazói arányoknál jóval nagyobb arányokban vannak jelen a közélet különböző szegmenseiben. A véleményformáló értelmiségre gondolok (nem a Véleményvezérre :)), akik keze külföldre is eljut. Az ő szerepük, hogy még mindig azt a képzetet tartsák életben, miszerint az MSZP egy demokratikus szociáldemokrata párt, amelynek szükségképpen vissza kell szereznie a kormányhatalmat.

sztd 2010.07.01. 14:07:43

Szerintem Szili Katalin kissé benézte a körülményeket. A Fidesz most alakította át az egész rendszert. Ez a rendszer nem csak, hogy a nagyoknak, de a nagyobbaknak is kedvez. Ha relatív sikertelen lesz, akkor elássa az utóbbi idők legreménytelibb kezdeményezését, ha relatív sikeres, akkor megossza a szavazatokat, amivel ellehetetleníti az MSZP-t és saját magát is (ne feledjük, hogy itt legfeljebb a megyei közgyűlésekbe elég a 4-5% de az önkormányzatokban nyerni kell, vagy komoly szavazatmennyiséget összegyűjteni, hogy listáról bekerülhessen a formáció). Vagyis, ha eredményes, akkor mindenki bukik, és ezért ő lesz a hibás.
Mindkét esetben a ellehetetlenül az MSZP-ben, de a második esetben a pártot is magával fogja rántani.

Valós lehetőség, hogy új szavazókat tud megszólítani, de túl reálisnak nem gondolom, mert ehhez nem ilyen enervált balos közönség kellene, hanem súlyos és látványos (a balos közönséget megmozgató) Fideszes bukások októberig.

orica 2010.07.01. 14:08:02

Szili egy súlytalan egyéniség. Egyetértek, nem ő fog pártszakadást okozni. Nincs annyi támogatója és szinte semmi komolyan vehető szellemi háttere. Kiírja magát. Attól, hogy GyF-el szemben határozza meg magát, még messze nem azonos súlyú ellenfél. Sőt! Feledhető a hölgy. Most valóban úgy tűnik, hogy lassan elsorvad, kihal a párt. A jelenlegi garnitúra - sok ok miatt - teljesen alkalmatlan egy megújításra, de a tehetetlenségi nyomaték és a mostani - semmi újat nem hozó - tisztújítások még továbbéltetik a pártot egy darabig. Ha ez négy évig így marad, akkor biztos vége. Onnan már nincs felállás. Ma már az olyan okos embereken, mint Vitányi (ld. tegnapi cikke ), is túlhaladt az idő. A többiről nem is beszélve.A mellettük szocializálódó fiatal generáció csak korban különbözik. Az sem vigasztaló, hogy a repedések már a Fideszen is kezdenek látszani, nekem úgy tűnik, a rendszerváltó pártok sorsát ők sem kerülhetik el. Lehet, hogy 8 év nekik is megadatik, de a hatalom felőrli őket is. Az azonos gyökerek - bármilyen mázzal vannak leöntve - nem tagadhatók.

Sieg 2010.07.01. 14:08:54

Szerintem is jó esély van a szakadásra. Remélhetőleg az egészből szakadások utáni eltűnés lesz, nem pedig feltámadás.

Az MSZP jelenléte a fő oka annak, hogy a belpolitika úgy alakult ahogy. Okot biztosított a jobboldalnak, hogy saját ügyét Üggyé minősítse, forradalmi keresztes hadjárattá, ahol a cél szentesíti az eszközt.
Az MSZP maga meg hozta magával a régi bárgyú, hiteltelen és alkalmatlan kádereit (ez mondjuk a magyar politikai "elit" nagy részére is igaz).

Az egész gyűlölködéssel teli drukker-szembenállássá silányította a magyar belpolitikát, ahol az Ügyön kívül semmi sem számít.

Mindenkinek jót tenne, ha eltűnne. A jobboldal a forradalmi hevület (és a paraolimián elért jó helyezés (választási siker) sztárolása) helyett mondjuk egy-egy lépést a tekintetben is meggondolhat a jövőben, hogy az önmagában jó-e, nem csak úgy, hogy elősegíti-e az Ügyet (vagyis hogy ellentmond-e az MSZP-nek).

A baloldalon meg nyílna egy nagy űr egy hiteles párt megjelenéséhez, mert jelenleg sem a baloldaliaknak nincs valós alternatívájuk, se a liberálisoknak (az LMP igen fura szerzet, nehéz lenne liberálisnak minősíteni). Ez a kettő ugyanis nem ugyanaz. Sőt.

Ja, lehet, hogy ilyen párt nem erősödne meg négy év alatt. Egye fene.

Egy komment az MSZP belső szerkezetének szapulásához (ami jogos). A Fideszre ez még inkább igaz: "a párton kívül nincs élet". Olyannyira, hogy nem csak hogy nem foglalkoznak a különvéleményekkel, hanem azonnal ki is csapják őket a pártból (lásd szegény ingatlanadós legényt). Ott sokkal inkább igaz az, hogy megvan a "hivatalos" vonal, és mindenki azt szajkózza. Próbálja meg nem.

ralf 2010.07.01. 14:09:15

Amit az MSZP-ről írsz, azzal nagyrészt egyetértek. Ma a párt egymáshoz nehezen illeszthető részekből áll, míg a baloldalnak olyan figurái vannak, mint Szili Katalin vagy Karsai József, addig a Gyurcsány-féle szárny tulajdonképpen lenyúlta a ballibséget az SZDSZ maradékától. Valójában tehát mind a markánsan baloldaliak számára, mind a ballibek számára jobb lenne a másik nélkül.

A melyik pártra szavazna inkább felmérésből ezért szerintem hiányzik a "Sziliék nélküli MSZP" , noha szerintem sokak számára a Szili nélküli "közép bal" vonzóbb lenne, mint a jelenlegi.

Akitlosz · http://honunk.blog.hu/ 2010.07.01. 14:09:36

"Azt, hogy semmi garancia nincs arra,"

Miért, mire van garancia?

Ki (tud) garantál(ni) a politikában kinek mit?

"Szövetség a Jövőért Mozgalom"

Na még egy szebb jövőt elkezdődött párt!

Igazán elkelne már egy olyan párt is, amelyik a jelent akarja széppé tenni.

kalozka 2010.07.01. 14:09:56

Én nem hiszem, hogy szakadni fognak. Akkor tényleg megsemmisülnek, de így még van esély, hogy 8 év múlva visszajönnek, ha az LMP-t az SZDSZ helyén tudják tartani és valahogy megtartják a baloldalt. Nem mondom, hogy így is biztos lenne a túlélésük, de ha elkezdenek szakadni akkor végük...

Dr Kangörény 2010.07.01. 14:10:35

Ennek a felvetésnek a világon semmi értelme, mert kit érdekel mit tesz az mszp?

Ma az mszp-vel foglalkozni pusztán pótcselekvés, hiszen sem politikai, sem közigazgatási hatalma nincs, és legalább 4 évig nem is lesz. Véleményük (akár egységes, akár nem) senkit sem érdekel.

Kármentő 2010.07.01. 14:10:50

Szerintem 4 év múlva mszp nevű párt nem indul a választásokon. Ez a 8 év az, amit senki nem fejt. Szili próbálkozik, ám Gyurcsány politikailag sokkal potensebb.
Viszont olyan Gyurcsány-gyűlölet van/lesz az országban, hogy a fidesz örülne legjobban, ha ferenc testvér valamilyen pártot alakítana.
Mindenesetre valakinek szólni kéne: lendvai és az utolsó harcoló szovjet alakulatnak konyec.

nemecsek ernő áruló 2010.07.01. 14:11:01

Én nagyon valószínűnek tartom, hogy Gyurcsány ki fog lépni a pártból, és viszi magával az embereit. És mivel 4 illetve 8 év nagyon hosszú idő, azt sem tartanám kizártnak, hogy fogják még a miniszterelnököt Gyurcsány Ferencnek hívni. Erre akár egy láda sört is feltennék nyugodt szívvel!

egerészölyv 2010.07.01. 14:11:12

A szadeszben ezzel a szövetségesdiző marcangolósdival legalább megvárták a teljes cafatokra hullást. Szili nagyon korán lépett, és ha mások is vérszemet kapnak, Gyurcsány akár maradhat is, és megint ő lesz az úr az MSzP-ben.

stratez 2010.07.01. 14:11:24

Az MSZP a posztkomcsik üzleti vállalkozása volt, ami 20 évig virágzott, mostanra csődbe ment. Kezdődhet a csődeljárás.

lepojka 2010.07.01. 14:11:31

Az MSZP megmaradt szavazó bázisa Gyurcsányra szavazott, és fog még sokáig. Ezért nem próbálkozik Szili párton kívül . Ez a bent se vagyok, kint se vagyok meg gusztustalan játék. Az MSZP meg zárja ki Szilit a pártból, éppen itt az ideje.

Várúr 2010.07.01. 15:12:37

Érzésem szerint Szili Kátya csereszabatossága a pécsi polgármesteri bukkantyúval lejárt, éppúgy, ahogy az egykor népszerű Dávid Ibolykáé is. Szili politikai feltámadása kisebb csoda lenne. Most is félszívvel kísérletezget, elszánni nem tudja magát. Nincs semmi karizmája, szervezőkészsége, politikai ötlete, arról nem beszélve, hogy a balfélen sokan már most árulónak tartják. Hát még, ha netán jut valamire és tényleg szembe találja magát az mszp ősbölényeivel.

Várúr 2010.07.01. 15:12:55

@GerzSonka:
Én arra teszek, hogy fogják még Gyurcsány Ferencet Gyurcsány Ferencnek hívni. (A többi jelzőjét most inkább hanyagolom).

Blogger Géza 2010.07.02. 01:51:41

@Sieg:

1. Mádi László a legényke.
2. Nem csapták ki a Fideszből.

Amúgy aki olyan hülye, hogy a választási kampány kellős közepén a párt választási programjával homlokegyenest ellenkező nézeteket kezd el hirdetni a széles nyilvánosság előtt, az ne csodálkozzon, ha ezt nem nézik jó szemmel. Ilyet még Szili sem művelt, holott ő nagyobb különutas. Túl sok kampány ment már el el önjelölt nyilatkozási kényszeres embereken.





Véleményvezérek a Véleményvezéren - blogunkat ezentúl újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők kommentelik.

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bű... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Mag... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • Madár István: "Az Európai Bizottság jelezte, néhány déli országnál hajlandó lehet elfogadni, hogy azok ne, vagy csak később érjék el a kitűzött 3%-os GDP-arányos deficitcélt. Mi annyira rossz viszonyban vagyunk velük, hogy nálunk ez fel sem merül." Ez egy közke... (2013.05.14. 08:46) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a m... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Utolsó 20

FRISS ATLATSZO.HU

Nincs megjeleníthető elem

KORÁBBI TÉMÁK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bűne, az igazságtalan és kudarcra ítélt ostoba adónemek, illetve a saját háttércsapathoz áramoltatott közpénzek minden gazdasági témájú posztnál elővehetők. De a túlzott deficit eljárásból való kikerülé... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Magyarország korábban nem részesült ilyen kegyben. Itt is fennáll az az érv, miszerint nem teljesen azonos két helyzetről van szó. Ugyanis, a tévhittel szemben, de facto a magyar kormány is kaphatna „hal... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ember nem maradhat meg a Fideszben. Ugyanakkor Ángyán egyértelműen kapitalizmuskritikus politikus (ez nekem nem feltétlenül ellenszenves, bár nem az ő kapitalizmuskritikai megközelítése áll igazán köz... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a megyében némi súlya, azért - némi veszteséggel, elengedhető és kicserélhető, jelentkezők nyilván vannak a helyére. Persze, a teljes frakciónak is mennie kéne, akik ott voltak, közreműködtek és együtt ... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Holtzer Péter: Noch dazu "Csuhások térdre, imához!" (2013.05.08. 08:07) Kövér László begurult és megint nincs igaza
  • renyipd: csinálok egy törvényt (2013.05.03. 11:48) Orbán Viktor őszödi beszéde is lehetne
  • Brückner Gergő: Egy szinte off topic megjegyzés, bár a poszt utolsó mondatához tartozik, de értem, hogy nem erről szólt ez a bejegyzés. Szóval a pénzét csak offshore-ban biztonságban tudó posztkomcsik és poszt-fülkések közül a tájékozottabbak már azt is tudják, hogy ma már az offshore szinte ugyanakkora kockázat, mint Magyarországon, transzparensen gazdagnak lenni. Elképesztő ütemben nyírják ezt a világot, lásd francia offshore-kormányválság, a svájci banktit... (2013.04.29. 17:50) A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
  • akos.szalai: És hogy kezdődött mindez? Védjük meg a gyerekeket, ne lehessen mindenhol cigit kapni. Csak összehasonlításként - jószándékkal ez is le van öntve (sőt, kétségbe sem vonom): www.origo.hu/itthon/20130427-szabalyoznak-a-menzak-kinalatat.html De egy ismerősöm tapasztalata: a gyerekek ezt nem eszik meg - mióta idén bevezették az új központosított menzát, azóta alig van menzás az iskolában. Másrészt az engem nem zavarna, ha nem a régi trafikok maradn... (2013.04.27. 18:54) Trafikmutyi: ritka bepillantás a NER működésébe
  • rajcsányi.gellért (ergé): Óceánia meg mindig is Keletázsia ellen viselt háborút. (2013.04.25. 13:29) Megbukott a megszorítások politikája Európában
  • Madár István: Tulajdonképpen ez mégis csak hatékonyabb forma, mint amikor az átkosban egyszerűen csak elvették a boltot, földet, majd megkapták azt az elvtársak. Ki lehet használni, hogy ma már gyorsabb világban élünk, egyből oda lehet adni a haveroknak. Mi ez, ha nem fejlődés? (2013.04.24. 13:56) Dohányállamosítás: megint a haverok jártak jól
  • Brückner Gergő: Életem egyik legmegdöbbentőbb újságírói élménye volt, amikor ilyen titkosszolgálat - alvilág együttműködéseket megismerhettem. A klasszikus szereposztás az volt, hogy a titkosszolgálat címeket adott a bűnözőknek, akik titkosszolgálati információk segítségével időzítették a betöréseket, megtarthatták a lakásban talált cuccokat, cserébe bepoloskázták a lakást. (2013.04.23. 11:39) Portik-Laborc: mit szól az MSZP?
  • NagyLevin: A "jobboldal" történelmi vezető szerepének mítosza is kellett ehhez. Aki ezt a helyzetet, ami "jár" a jobboldalnak, biztosítja, de még ez sem kell, ezt az igényt vezetőként megtestesíti, az a helyén lesz és a helyén is marad. Ezt az igéretet Orbán Viktor "megörökölte" a második ciklusban és végérvényesen betöltötte 2002 után. Az, ahogy a szocialisták viszonyultak a kérdéshez, mindenfajta pátoszt nélkülözött, ők csak azt gondolták, hogy majd ném... (2013.04.02. 10:56) Fidesz 25: egy párt leválthatatlan vezetővel

FRISS TRANSINDEX

Nincs megjeleníthető elem

velemenyvezer [kukac] gmail [pont] com I twitter I facebook

RSS 2.0 bejegyzések I RSS 2.0 kommentek I Tedd a könyvjelzők közé!

írják: többen I

© VÉLEMÉNYVEZÉR 2010-2013.

süti beállítások módosítása