A Fidesz a középületeket is kormányépületeknek tekinti. Azok dolgozói azonban a köz szolgái, nem pedig a kormány emberei.
Az ellenzék hihetetlen felháborodással, a sajtó nagy része pedig gúnnyal fogadta azt a kormányrendeletet, mely előírja, hogy minden államigazgatási szerv épületében “méltó minőségben” ki kell helyezni a “Nemzeti Együttműködésről” szóló politikai nyilatkozatot. A hisztérikus reakciók azonban már csak azért is károsak, mert így a közvélemény nem arra figyel, ami a rendeletben valóban problémás.
Kapcsolódó írásunk: Politikai tisztogatás vagy bürokráciairtás?
Narancsuralmi rendszer
Különösebb figyelmet nem érdemes szentelni az ellenzéki reakciókra, melyek a magyar politika egyik legrosszabb hagyományát folytatják: hétköznapi politikai eseményeket nevetséges módon túldimenzionálnak és gátlástalanul extrémitásokhoz hasonlítanak. A kormányrendeletről most például a legsötétebb diktatúrák, a nácizmus és a kommunizmus jutottak eszükbe.
Ez nemcsak nevetséges, hanem káros is. Egy pillanatra gondoljunk bele, milyen mértékben relativizálja a diktatúrák szörnytetteit, ha ilyen, különösebb jelentőséggel nem bíró lépéseket mondjuk a Rákosi-korszakhoz hasonlítunk! És hogyan lesz így valós képe a véres diktatúrákról egy fiatalnak, aki abban a szerencsés helyzetben van, hogy semmit nem élt meg azokból az időkből?
Mi akkor a probléma?
A nagy rettegés közepette szinte mindenki átsiklik egy olyan momentum felett, ami, bár kétségtelenül nem olyan szenzációs, mégis talán a legfontosabb ebben a történetben.
Ez az eset ugyanis megint jól mutatja, hogy a kormány mit gondol a közigazgatásról. Ahogy korábban írtuk, a Véleményvezér aggodalommal tekint a kormány azon törekvésére, hogy a köztisztviselőket indoklás nélküli is utcára lehessen tenni. Ebbe a gondolkodásba illeszkedett a törvény azon passzusa is, mely a központi államigazgatási szervek, a kormányhivatalok és a rendvédelmi szervek nem hivatásos állományú tagjait átkeresztelte kormánytisztviselővé.
A Kormány 1140/2010. (VII. 2.) Korm. határozata
a Nemzeti Együttműködésről szóló 1/2010. (VI. 16.) OGY politikai nyilatkozat
egyes középületekben való kihelyezéséről1. A Kormány – a Nemzeti Együttműködésről szóló 1/2010. (VI. 16.) OGY politikai nyilatkozat (a továbbiakban: Nyilatkozat) jelentőségére és az Alkotmány 35. § (2) bekezdésére figyelemmel – a következő határozatot hozza.
a) A központi államigazgatási szervek és területi, helyi szervei, valamint a Kormány általános hatáskörű területi államigazgatási szerve, továbbá a Magyar Honvédség katonai szervezetei és a katonai igazgatás területi szervei (a továbbiakban együtt: szerv) által feladatuk ellátása során használt középületekben – a melléklet szerinti formában – a Magyar Közlönyben közzétett szöveggel, a szerv vezetője által meghatározott méltó és a középület sajátosságainak megfelelő jól látható helyen ki kell helyezni a Nyilatkozatot.
b) A Kormány – tiszteletben tartva az államhatalmi ágak elválasztásának alkotmányos elvét – felkéri a köztársasági elnököt, az Országgyűlés elnökét, az Alkotmánybíróság elnökét, a Legfelsőbb Bíróság elnökét, az országgyűlési biztosokat, az Állami Számvevőszék elnökét, a Magyar Nemzeti Bank elnökét, a helyi és kisebbségi önkormányzatok választott testületeinek vezetőit, a bíróságok elnökeit és az ügyészségek vezetőit, hogy az általuk feladatuk ellátása során használt középületekben gondoskodjanak a Nyilatkozat megfelelő kihelyezéséről.
2. Ez a határozat a közzétételét követő napon lép hatályba.Orbán Viktor s. k.,
miniszterelnök
Melléklet az 1140/2010. (VII. 2.) Korm. határozathozA Nyilatkozat leírása
1. A színes formátumban, méltó minőségben nyomtatott, nyomdai kivitelezésű Nyilatkozatot legalább 50×70 cm méretű, álló téglalap alakú keretbe kell foglalni.
2. A Nyilatkozat hozzáférhetőségéről a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium gondoskodik. A Nyilatkozat 2010. július 1-jétől a megfelelő minőségű nyomtatáshoz alkalmas formátumban letölthető a http://kim.gov.hu/nyilatkozat honlapról.
3. A tábla megfelelő állapotáról és szükség szerinti cseréjéről intézkedni kell.
A “Nemzeti Együttműködésről” szóló nyilatkozat kifüggesztését kötelezővé tevő, illetve ajánlásként megfogalmazó rendelettel is az a legnagyobb baj, hogy a Fidesz láthatóan a közintézményeket és középületeket is kormányintézményeknek és kormányépületeknek tekinti.
Miért veszélyes?
A magyar állam egyik legfontosabb tradíciója, hogy létezett (és létezik) a mindenkori kormányoktól független igazgatás, amit szép magyar szóval közigazgatásnak hívtak. Ezekben az intézményekben közszolgák dolgoztak, akik munkájukat nem politikai elkötelezettség, hanem szakmai felkészültség alapján kapták. Ahogy nevük is kifejezi: munkájukkal nem az aktuális kormányért, hanem a közért voltak hivatottak tevékenykedni.
Úgy tűnik, a Fidesz-kormány nem látja, hogy európai szemmel minket pont a független közigazgatás különböztet meg a balkáni államoktól – azoktól az országoktól, ahol a gyámhivataltól a bíróságokig valóban mindenütt a kormány szava a döntő. Bármi is legyen a Fidesz szóban forgó lépéseinek eredeti célja, sajnos fennáll annak a veszélye, hogy a teljes magyar közigazgatás a tetőtől a talpáig átpolitizálódik.
A közigazgatás nem csupán a kormány utasításainak egyszerű végrehajtója, a köztisztviselők pedig nem a "kormány emberei" - igenis fontos, hogy ez így legyen!
Ezért politikai nyilatkozatoknak semmi keresnivalója a közigazgatás épületeiben.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.