Kövér László az élő – politikailag félholt – példája annak, hogy mire volt képes fénykorában a baloldali média. (Fotó: Huszti István/Index)
A Fidesz Kövér Lászlót jelöli házelnöknek, aki igent mondott a felkérésre. Hamarosan megtudhatjuk, van-e élet Magyarországon egy politikus számára azután, hogy sikeresnek tűnő karaktergyilkosság áldozata lett.
„Ha találnak jó gerendát, akkor arra kössék föl magukat”
2002. március 23-án a békéscsabai Ifjúsági Házban hangzott el a budapesti olimpia ötlete kapcsán Kövér László híres „köteles beszéde”. A beszédről később Kövér is elismerte, hogy – számos egyéb hiba mellett – ez is hozzájárulhatott a 2002-es vereséghez.
Később, 2006-ban maga Gyurcsány Ferenc vallotta be büszkén Debreczeni József Az új miniszterelnök című könyvében, hogy az ő stábjuk kerekített a „nem agresszív, nem fenyegető” beszédből „egy kis rossz szándékkal” rendkívül sikeres lejárató akciót.
A fő cél a Fidesz legyőzése volt a választásokon, a Kövér László elleni karaktergyilkosságon keresztül.
Mindkettő sikerült.
„Mi csináltuk meg a "köteles akciót" is. Semmi kétség: ami elhangzik, az képileg erőteljes, sőt durva, de nem agresszív, és nem fenyegető. Kövér nem akar akasztani. De amit mond, az - egy kis rossz szándékkal - ellene fordítható. Még kiforgatni se nagyon kell, csak kihasználni a benne rejlő lehetőségeket (...) És összerakjuk. Fölhozatjuk még aznap reggel az egy szem kazettát, ami van, lejátsszuk a sajtónak. Szili Kati félig oldalra hajtott fejjel, sírós hangon mondja el, hogy ez milyen borzasztó. Nagyszombaton Lendvai Ildikó még a Fidesznek kézbesít mindenfajta leveleket, és elindítjuk azt az SMS-kampányt, amelynek a vége a köteles tüntetés.”
Gyurcsány szavai Debreczeni József: Az új miniszterelnök c. könyvében
A média kövérlászlója
Kövér László 2002 tavasza óta rendkívül megosztó politikusnak van elkönyvelve. Hiába szeretik a Fidesz törzsszavazói, a baloldaliak utálják, ráadásul Kövérrel még a bizonytalanokat is jól lehet riogatni.
A média két szerepet osztott ki Kövérre. Az egyik a „párt ökle”-szerep. Mivel Kövér nem egy kommunikációs tanácsadók által simára gyalult politikusi alkat, hanem egy, az elveihez ragaszkodó, szókimondó ember, ezért a média viszonylag könnyen állította be őt úgy, mint akit csakis a párt hivatalos irányvonalának kíméletlen érvényesítése érdekel.
A másik a „szélsőjobboldal hangja”-szerep. Kövér szívesen nyilvánít véleményt ideológiai vagy éppen történelmi kérdésekben, és nem válogat a jelzőkben, amikor a baloldali álláspontot vagy szereplőket kell minősítenie. Ezt a baloldali média úgy értelmezte, hogy a Fidesz a szélsőjobboldallal „kompatibilis” Kövér Lászlót és szóvirágait (pl. az SZDSZ mint rákos daganat) tudatosan, taktikai fegyverként veti be a radikális szavazók megnyerésére.
Kövér Lászlónak azonban még a karikatúrája sem így néz ki.
A valódi Kövér László
Kövér László nem simulékony, publikus megnyilatkozásaiban nem különösebben taktikus, ráadásul a róla kialakult közvélekedéssel nem túlzottan foglalkozó ember. Talán azt is megkockáztathatjuk, hogy a szó szoros értelmében nem is jó politikus. De!
Egyrészt Kövér nem arról híres, hogy feltétlenül és agresszíven a párt és Orbán Viktor hivatalos irányvonalát képviselné. Ő a valóságban a Fidesz egyik leginkább önjáró figurája, sokszor renegátja, aki különvéleménye miatt nem egyszer szorult kisebbségbe vagy éppen a háttérbe. Legutóbb például az utolsó pillanatig ellenezte az általa „túl kevésnek” tartott Schmitt Pál köztársasági elnökségét.
Másrészt miközben egyes fideszes politikusok 2007-ben, a Magyar Gárda megalapításakor olyasmit nyilatkoztak, hogy nincs okuk az elhatárolódásra, Kövér a Gárda alapítóit már akkor lehülyézte. Kövér nem hogy kompatibilis volna a szélsőjobboldallal, hanem éppenséggel az egyik első számú közellenségnek számít köreikben. Ez teljesen érthető, hiszen a Gárdát, a Jobbikot vagy éppen annak internetes fórumait Kövér a kezdetektől ugyanazzal a kíméletlenséggel támadja, mint a baloldalt.
A média által rá osztott szereptől mégsem tudott megszabadulni.
Élet a karaktergyilkosság után
Kövér László az élő – politikailag félholt – példája annak, hogy mire volt képes fénykorában a baloldali média. Képes volt politikusokat – éppen túlságosan nyílt, ha úgy tetszik, nem eléggé politikusi viselkedésük miatt – olyan mértékben ledarálni és negatív szerepekbe kényszeríteni, hogy egyébként tisztességes emberek valóságos politikai démonokká váltak. Kövér László előtt ez történt többek között Horváth Balázzsal vagy éppen Kónya Imrével is.
Kövér most azonban két okból is örülhet. Egyrészt, mert kamatostul visszaadta a kölcsönt, hiszen segédkezett fő karaktergyilkosán, Gyurcsány Ferencen egy még sikeresebb karaktergyilkosságot végrehajtani. Sosem titkolta: számára ez személyes ügy, amit elhíresült hajnövesztése, majd a kormányváltás után hajlevágatása szimbolizált.
De ami talán fontosabb: vezető közjogi méltóságként Kövér László most lehetőséget kap arra, hogy átalakítsa a róla kialakult negatív képet. Kérdés persze, hogy célja-e ez egyáltalán.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.