"Aki csendet akar, ne lakjon a belvárosban!" vs. "Az egyetemisták tanuljanak bulizás helyett!" Heti szavazás-összesítőnk.
Szokásos hétvégi szavazás-összesítőnkben most pénteki szavazásunak eredményét nézzük meg: Csendrendelettel a Fiatal Budapest ellen c. cikkünkben Szimpla Kert előtti demonstráció kapcsán a budapesti csendrendeletek problémájának mélyebb okait próbáltuk megvizsgálni.
Egyfelől azt állítottuk, hogy "a fővárosi vezetés, a kerületek vezetése, vagy akár az éppen hatalmon lévő rezsimek és kormányok a Monarchia óta nem voltak képesek előállni egy működőképes Budapest-vízióval. (...) Ami a politikának hosszú évtizedek óta nem sikerült, azt néhány vállalkozó, valamint a szocializmus után felnövő generáció körülbelül tíz év alatt spontán módon megcsinálta: létrehozott egy olyan sajátos kulturális jelenséget, ami egyedivé és külföldön is vonzóvá, megkülönböztethetővé tette a magyar fővárost."
Másrészt azt írtuk, hogy "a budapesti politika (...) nem tett semmit a szocializmusból örökölt demográfiai torzulások és lakásviszonyok ellen sem. Budapesten olyan rétegek élnek a város központinak számító részein, akik máshol Európában leginkább a külső kerületekben. (...) A helyi politikusok így próbálnak megfelelni azon választópolgárok vélt vagy valós igényeinek, akik több mint fél évszázad várospolitikájának köszönhetően egyszerűen “rossz helyen laknak”, és felháborodnak, amikor a belváros mégis igazi belvárosként kezd működni."
Utóbbiak alátámasztására egy grafikont is előkerestünk a budapesti kerületek öregedési indexéről.
Forrás: KSH, Dr. Józan Péter tanulmánya (Nagyobb méretért kattints a képre!)
De mit gondolnak a budapesti csendrendeletekről a Véleményvezér olvasói? A hozzászólók figyelmébe ajánlva: ahogy mindig, most is hangsúlyozzuk, nem reprezentatív vagy tudományos igényű szavazásról van szó!
Olvasóink 63%-a ellenzi, és mindössze mindössze 9%-a támogatja a szóban forgó csendrendeleteket, 27% pedig csak részben támogatja azokat - például abban az esetben, ha tényleg nagyon zavarja a lakókat a zaj. Itt fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a csendrendeletek egy jó része esetében nem erről van szó. A szórakozóhelyekkel szomszédos házak közgyűlésének elítélő határozatait sokszor pár lakó harcolja ki úgy, hogy megszerzi mások felhatalmazását, illetve az önkormányzati tulajdonrész miatt az önkormányzat képviselője szavaztatja meg azokat.
Ellentétben a szavazás eredményével, a cikkünkhöz érkezett hozzászólások között jóval kiegyenlítettebb volt a csendrendeletet támogatók és ellenzők aránya, a vita pedig olykor kissé el is fajult. Az alábbi rövid hozzászólások jól reprezentálják a vitapozíciókat:
Nem talátam még a világban olyan belvárost, amelynek nagyobb hányadát a nyugdíjasok és a kutyák teszik ki. - Zippo
Szerintem korrekt lenne, hogy hétvégén legyenek nyitva, amíg akarnak, és hét közben max. 12. Szerintem aki ebbe beleköt az tényleg menjen lakni az alföldre, ne pedig egy 2 millás nagyvárosba. - orient
Aki csendet, nyugalmat, és sok zöldet akar, az ne lakjon a belvárosban. Ennyire egyszerű. - Kaa
Vicces olvasni a sok hőbörgőt, kíváncsi vagyok, mi lesz a véleményük, mire ők is nyugdíjasok lesznek. Na meg hát nem csak a nyugdíjasok azok, akik éjjel többnyire aludni szeretnének, mert azon boldog emberek közé tartoznak, akiknek még van hova menniök dolgozni másnap. - Goompah
Micsoda barmok a nyuggerek! Hát nem pihenni akarnak a saját lakásukban? Náluk már csak azok a barmok ostobábbak, akik éjjel 9 és hajnali 5 között aludni szeretnének, mert reggel dolgozniuk kellene! Hát nem felháborító??? - nezavarjmasokat
Az egyetemisták is jobban tennék ha inkább tanulnának a bulizás helyett. Persze ezt csak mint jó tanácsot mondom. Aztán aki hülye, az úgyis a saját kárán tanul. - kovi1970
Te mit gondolsz?
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Az utolsó 100 komment: