Nem a rendőrség táltosodott meg, a politikán belüli szabályok alakultak át: legalább a bukott politikusok nem érinthetetlenek többé.
Gyanúsítottként hallgatta meg a főügyészség Lakos Imre újbudai alpolgármestert, és hamarosan ezt teszi a szintén meggyanúsított jelenlegi polgármesterrel, Molnár Gyulával is. Az MSZP aljas támadásról, Szanyi Tibor nyílt politikai agresszióról, Gyurcsány Ferenc levadászásról beszél. Arról, hogy az ügyészség a választás előtt pár nappal beavatkozott a politikába.
De ennek tényleg köze volna a politikához? Nagyon is. Feltétlenül rossz hír ez nekünk? Nem.
Lopás nagyüzemben
A Kopaszi-gát ügye már hosszú évek óta téma a XI. kerületben. Az önkormányzat állami területeket szerzett meg, majd adott tovább áron alul Leisztinger Tamáshoz kötődő cégeknek, illetve messze értékükön alul apportálta saját telkeit a Kopaszi-gát területét birtokló cégbe.
A szocialista vezetésű XI. kerületi önkormányzat – 1%-os tulajdoni részesedést megtartva –közel másfélmilliárd forintért adta el 2006-ban a Kopaszi-gát és a Lágymányosi-öböl fejlesztésére alapított Öböl XI. Kft.-ben lévő üzletrészét, mégpedig az MSZP-közeli nagyvállalkozó, Leisztinger Tamás cégének.
A ellenzéki fideszes képviselők szerint az önkormányzat a reálisnál jóval alacsonyabb áron adott túl tulajdonán, hiszen tudható volt, hogy az öböl közművesítésével és az új szabályozási tervvel a területen lévő ingatlanegyüttes jelentősen felértékelődik. Molnár Gyula (MSZP) polgármestert ezért javaslatának visszavonására szólították fel, de az újbudai képviselőtestület MSZP-SZDSZ-MDF-többség mellett jóváhagyta az előterjesztést. (...) A BRFK a Fővárosi Főügyészség döntése alapján 2007 szeptemberében indította el a nyomozást.
A szövevényes hátterű ügy folytatásaként közben kiderült, hogy az Öböl XI. Kft. tulajdonának 75%-át egy portugál befektetői csoport szerezte meg; a kerületi vizsgálóbizottság jelentéséből pedig világossá vált az is, hogy a beruházási tervek a Budafoki és a Dombóvári utat is érintik.
A területre szórakozónegyed és üdülőpark kiépítését tervezték vízi vidámparkkal, szállodákkal, jachtkikötővel és gyaloghíddal. A munkálatok megkezdését 2009 tavaszára ígérték. A fejlesztések azonban leálltak.
Kárösszeg: 200 000 000 Ft
Forrás: K-monitor alapján
"A Kopaszi gát értéktelen harminc hektáros terület volt a Duna partján - ezt állítja a XI. kerület szabad demokrata alpolgármestere. Lakos Imre ezért ügyes üzleti húzásnak nevezte, hogy a kerület vezetése mindössze másfél milliárd forinton vitte be a telket az MSZP közeli vállalkozóval, Leisztinger Tamással közös ingatlanfejlesztő cégbe. Az Öböl 11 Kft.-ben nem sokáig volt benne az önkormányzat, Leisztinger Tamás kivásárolta üzletrészüket kétmilliárd forintért. Később a cég háromnegyedét továbbadta egy portugál befektetőnek, sajtóhírek szerint tízmilliárd forintos áron. A kerület szocialista polgármestere azonban tisztességesnek és szakszerűnek nevezte az üzletet és politikai támadásról beszél.A helyi ellenzék szerint az önkormányzat 6-8 milliárdot bukott - azt állítják: a Kft.-ben lévő üzletrészért nyolc és fél milliárdot is kaphattak volna."
Forrás: HírTV, 2007.09.30.
A távoli szemlélőnek is rettentően büdös volt az eset. Túl gyorsan keresett túl sokat a vállalkozó ahhoz, hogy ne merüljön fel a kérdés: lehetséges, hogy az önkormányzati vezetők esetleg szándékosan adták el ilyen olcsón a telket?
Mindez persze nem lett volna példa nélkül. A rendőrség gyanúja szerint a fent leírt módszer ipari méretekben működött számos helyen, így a VI. és a VII. kerületben is. Valamennyi esetben igaz volt, hogy a sajtó egy része rászállt a témákra, és az ő kutakodásaik eredményei alapján nehéz volt elképzelni, hogy ne bűncselekményekről legyen szó. A rendőrség azonban jellemzően évekig nem talált semmi kivetnivaló ezekben az ügyekben.
Ahogyan a Kopaszi-gátéban sem. Bár az újbudai ellenzék évekkel ezelőtt feljelentést tett az ügyben, sokáig úgy tűnt, nem sikerült olyan információt találni, ami megalapozott gyanúra adott volna okot a kerület vezetőivel szemben.
Kapcsolódó írásunk: Legyen vége az ártatlanok korának!
A rendőrség és a politika
Most viszont talált egy, a szóban forgó terület szélén, a Dombóvári és Budafoki út sarkán lévő ingatlan kapcsán. De miért most? Elképzelhető persze, hogy valami csodás véletlennek köszönhetően éppen most hullott a rendőrség ölébe az a bizonyíték, ami alapján helye van a gyanúsításnak. Elképzelhető, de nem valószínű.
Sokkal életszerűbb az a teória, hogy a rendőrség korábban egyszerűen nem mert hozzányúlni Molnár Gyulához és Lakos Imréhez. Mint ahogyan Hunvald György és Hagyó Miklós is érinthetetlen volt, amíg alul nem maradtak a politikai küzdelemben.
Átpolitizált a magyar rendőrség? Teljesen nyilvánvalóan az. Mégis jobb a helyzet, mint tíz évvel ezelőtt. Akkor ugyanis a bukott politikus sem kerülhetett bűnvádi eljárás alá. Emlékszik valaki arra, hogy 1994-ben MDF-es korifeusok ültek volna a vádlottak padján? Vagy 1998-ban MSZP-sek és SZDSZ-esek? Pedig nem valószínű, hogy kevesebb bűncselekményt követtek volna el a potentátok a nagy privatizációk idejében, mint mostanság.
Mi változott?
Valami tehát megváltozott: az, hogy ma már legalább a bukott politikus nincs védelem alatt, nem érinthetetlen többé.
Nem gondoljuk, hogy Molnár Gyula ügyében a rendőrség táltosodott volna meg. Sokkal valószínűbb, hogy a politikán belüli szabályok alakultak át. Az ellentétek váltak sokkal markánsabbá, így aztán már nem vonatkozik mindenkire a politikusoknak eddig kijáró védelem.
De már ez is óriási előrelépés. A legtöbb politikus ugyanis tudja jól, hogy egyszer ő is kikerülhet a hatalomból. S akkor rá is vonatkozhatnak majd az új szabályok. A semminél már ez is sokkal több.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.