A Fidesz ahelyett, hogy megszabadulna a csúfosan megbukott polgármestertől, valamiért kiáll mellette. (Fotó: Mitter Balázs/szeretgom)
Három dolgot biztosan megtudhattunk a tegnapi, Lázár Jánossal készült Magyar Nemzet-interjúból. Az első, hogy a Fidesz vezetősége végre megtárgyalta és kielemezte az esztergomi vereséget. A második, hogy minden józan megfontolással szemben helytelen következtetésre jutottak. A harmadik, hogy – az előzővel összefüggésben – a párt nyilvánvaló érdekét (gy.k. a Meggyestől való mielőbbi megszabadulást) homályos "egyéb érdekek" írják felül.
Kapcsolódó írásunk: Szex és magánélet - a magyar politikai tabuk
Mi történt Esztergomban?
Aki egy kicsit is követi az esztergomi történéseket, annak a legkevesebb kétsége sem lehet afelől, hogy Meggyes Tamás egy egészen döbbenetes figura. Hogy az egykor ígéretes tehetségnek mondott polgármester mára teljesen alkalmatlanná vált bármiféle közéleti tevékenységre, és rengeteget árt pártjának is. Meggyesnek valami olyasmit sikerült elérnie, amit senki másnak: egy tradicionálisan jobboldali vidéken, egy fejlődő és sikeres város hivatalban lévő polgármestereként, a soha nem látott népszerűségnek örvendő Fidesz színeiben is képes volt megbukni. Az a város, mely tízből tíz egyéni önkormányzati képviselői helyet a Fidesznek adott, Meggyes Tamás polgármestert kétharmados arányban leváltotta.
Pedig már tavasszal is lehetett érezni, hogy itt baj lesz. Meggyes az egyéni választókerületét ugyan nyerte, de csak 12 ezer szavazatot kapot, miközben a 2006-os vereségénél is össze tudott szedni 15 ezret. Ám mivel a fideszes Meggyesnek 2010. tavaszán az országos politikai viszonyoknak köszönhetően nem volt igazi ellenfele, a vele elégedetlenek és a belőle kiábrándulók inkább otthon maradtak. (A részvételi arány 20 (!) százalékponttal volt alacsonyabb most tavasszal, mint négy évvel korábban.) Őszre azonban megint valami elképzelhetetlen dolog történt: a Jobbik, az LMP és az MSZP közösen beálltak egy független jelölt mögé, így az esztergomiak az otthonmaradáson kívül immár valós alternatívát is kaptak.
Miért védi a Fidesz Meggyest?
A „rám szállt az egész sajtó”-típusú, kivételesen fantáziátlan és szánalmas magyarázkodást Meggyes Tamásnak a veresége óta olyan húzásokkal sikerült túlszárnyalnia, mint hogy képviselőtársaival együtt megfellebbezte a 35-64% arányú választási eredményt, vagy, hogy egészen egyszerűen nem akarta átadni hivatali szobáját utódjának. Meggyes viselkedését meg lehet érteni, hiszen ugyanazt csinálja, mint korábban. A Fideszét viszont nem.
Nem lehet megérteni, hogy miközben az esztergomi polgárok a napnál is világosabban utálják a volt polgármestert, a pártja mégis kiáll mellette. Vannak vad feltételezések, miszerint Meggyes „biztos tud valamit”, ami miatt védeni kell. Ezek azonban pontosan olyan fantazmagóriák, mint hogy az újságírók, a maffia, sőt az egyházba is beépült összeesküvők vadászták le közösen Meggyest.
Egy dolgot lehet tudni: amikor tavaly ősszel Orbán Viktor Esztergomban járt, és a polgármester ellen tüntetők – jellemző módon – „Viktor, segíts!” transzparensekkel vonultak fel, Orbán még kezet sem fogott Meggyessel. Más, természetesen ellenőrizhetetlen és így nem bizonyító erejű információkból is azt lehet leszűrni, hogy Meggyest a Fidesz egy másik erős embere támogatja, és valamilyen paktum alapján nem lehet hozzányúlni.
A Szent István Gimnáziumból elbocsátott hét pedagógus ügye az országos médiát is elérte. Amikor szeptemberben Orbán Viktor, a Fidesz elnöke Esztergomba látogatott, a polgármester ellen tüntetők "Viktor, segíts" feliratú táblákkal várták. Orbán nem találkozott a tüntetőkkel személyesen, nem fogott kezet ugyanakkor Meggyes Tamással sem. "Ha a polgárok nem elégedettek az önkormányzat működésével, megoldást csak a kormányzattól remélhetnek. Készülünk a kormányzásra, de egyelőre semmilyen eszköz nincs a kezünkben, hogy segítsünk az embereknek" - mondta a látogatás végén Orbán Viktor.
Szörnyű káderpolitika
A Meggyes-ügy a Fidesz káderpolitikájának egy lesújtó jelensége – több okból is. Egyrészt, mert a vonatkozó személyi döntésbe senki nem lát bele: sehol nem találtunk egyetlen leírást vagy elemzést, de még ötletelést sem arról, hogy a párt vezetői mégis mit szerethetnek ebben az emberben. Teljes az átláthatatlanság: nem tudni, hová van ez az ember bekötve, miközben nyilvánvaló, hogy valakinek fontos az ő személye. Másrészt, mert a személyi döntés teljesen elválik a teljesítményétől: egy láthatatlan szempont, valamiféle sajátos lojalitás vagy régi szívesség felülírja a legsiralmasabb teljesítményt és alkalmatlanságot is.
Ezekhez jön egy harmadik, különösen elszomorító dolog: aki az előbbiekre teljesen legitim módon felhívja a figyelmet, úgy, mint rengeteg esztergomi polgár, az rögtön ellenséggé válik.
A legrosszabb dolog, amit a Fidesz magának csinálhat, ha engedi az ilyen eseteket elszaporodni.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.