Első látásra úgy tűnik, nincs min gondolkozni, engedni kell a zsarolásnak és azonnal át kell lépni az állami nyugdíjrendszerbe. Mi azonban nem vagyunk ebben olyan biztosak. (Fotó: regionaplo.hu)
A múlt hét óta tudjuk, hogy akik magányugdíjpénztári tagok maradnak 2011. februárja után, azok el fogják veszíteni állami nyugdíjjogosultságukat a nyugdíjkorhatárig hátralévő éveikre. Magyarul: az ilyen emberek után ugyanúgy fogják fizetni a nyugdíjjárulék 70%-át az állam kasszájába, csak éppen állami nyugdíjat nem fognak majd kapni érte. Első látásra úgy tűnik, nincs ezen mit gondolkozni, engedni kell a zsarolásnak és azonnal át kell lépni az állami nyugdíjrendszerbe.
Mi azonban nem vagyunk ebben olyan biztosak.
Első érv: demográfia
Magyarország súlyos demográfiai válságban van. Ahogy korábban egyik vendégszerzőnk kifejtette, az utolsó nagy létszámú korosztálynak, az 1973-76 között született ún. Ratkó-unokáknak már csak néhány évük van, hogy gyereket vállaljanak. A Ratkó-unokák után jövő korosztályban már annyival kevesebben vannak azok, akik egyáltalán szülhetnek, hogy ha hirtelen meg is nőne a gyermekvállalási kedv, az ország népességének csökkenését akkor sem lehetne megállítani.
Természetes népmozgalmi arányszámok Magyarországon 1950 és 2009 között. Forrás: Wiki (Nagyobb méretért kattints a képre!)
Mit jelent ez nyugdíjszempontból? Azt, hogy a jelenlegi állami nyugdíjrendszer már középtávon is válságba fog kerülni, hosszútávon pedig fenntarthatatlan lesz. Nem azt állítjuk, hogy nem lesz nyugdíj. Ezt egyetlen kormány sem engedheti meg – már csak azért sem, mert a szavazók egyre nagyobb hányada lesz nyugdíjas. Az viszont biztos, hogy az államtól egyre nehezebb feltételekkel és egyre kevesebb nyugdíjat fogunk kapni.
Tehát azok, akik a nyugdíjkorhatárt 20-30-40 év múlva érik el, jobban teszik, ha nem ringatják magukat abba a hitbe, hogy az államtól akár csak a mostani szintet megközelítő nyugdíjra számíthatnak. Akinek viszont lesz akár csak egy minimális megtakarítása is, például egy magánnyugdíjpénztárból, nem kizárt, hogy még a múlt héten bejelentett drasztikus intézkedések ellenére is magasabb nyugdíjra tehet szert öregkorára.
Ajánlott írásaink:
Az állam magánnyugdíjasai
Nyugdíjasok: még mindig szent tehenek
Az út a Fidesz-kormány bukásához
Második érv: politika
De ne feledjük: a politikában semmi nem tart örökké. Ahogy eddig is jöttek és mentek a kormányok, úgy minden bizonnyal jönni fog majd egy másik kormány, amelyik a nyugdíjakról is mást fog majd gondolni. Azt, hogy ki mennyi nyugdíjat kap és milyen feltételek mellett, a mindenkori hivatalban lévő kormány dönti el. A mostani kormány csak a most fizetett nyugdíjakról tud dönteni, és nem képes a nyugdíj mértékét és a jogosultság szabályait évtizedekre előre meghatározni.
Ráadásul nagyon úgy néz ki, hogy a Fidesz mindent megtesz annak érdekében, hogy minél előbb felemelkedjen egy olyan politikai erő, mely azzal az ígérettel kovácsol majd magának népszerűséget, hogy a mostani kormány durva lépéseivel szemben ők „európai” módon vezetnék az országot. És őszintén meg lennénk lepődve, ha a Fidesz jövendő kihívói nem pont a magánnyugdíjpénztárakban maradók kárpótlásával és a múlt héten bejelentett intézkedések visszacsinálásával kampányolnának majd.
De ha legrosszabb esetben mégis előállna húsz-harminc év múlva az a helyzet, hogy egy többszázezres vagy milliós tömegnek nem jár majd állami nyugdíj, kötve hisszük, hogy az akkori kormány ne kompenzálná őket valamilyen formában: Magyarországon ugyanis egy ekkora választói csoportot sosem lehet semmibe venni.
Menni vagy maradni?
Bár sokaknak úgy tűnhet, hogy a döntés végleges és visszavonhatatlan, tudjuk, hogy a politikában semmi sem az. Másrészt pedig azt is látnunk kell, hogy még ha meg is valósulna a magyar gazdasági csoda, demográfiai okok miatt akkor is fenntarthatatlan lenne a mostani állami nyugdíjrendszer.
Ezért a Véleményvezér mindenkinek azt ajánlja, kétszer is gondolja meg, hogy átlép-e az állami nyugdíjrendszerbe.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Az utolsó 100 komment: