Nincs sok vesztegetni való időnk. Portugália kimentése után meg kell nyugtatnunk majd a fél világot, hogy Magyarország már tényleg talpon tud maradni. Sok múlik Orbán és Matolcsy februárra ígért reformjain. (Kép: Wiki)
Pénzügyi vihar készülődik Portugália finanszírozhatósága miatt, és ez minket, magyarokat is nyugtalaníthat. Az újra- és újra bizonytalanná váló környezet ugyanis minden labilis helyzetű ország számára igen veszélyes.
A portugál partoknál vihar készülődik
A portugál államnak mintegy 1,25 milliárd euró államkötvényt kell tudnia holnap eladnia. Ez az összeg az ország jelenlegi gazdasági helyzetében és a mostani finanszírozási környezetben óriásinak számít. Ennek megfelelően az elmúlt napokban nagyon megugrott a portugál államcsőd elleni biztosítás ára (CDS), sőt most már meghaladja azt a szintet is, amit a görögöknél az uniós mentőcsomag előtti napokban láthattunk.
A portugál kormány persze váltig tagadja, hogy baj lenne, de nyilvánvaló, hogy még akkor se tehetne mást, ha pontosan tudnák, hogy már holnap reggel becsukják a boltot. Nagyon úgy néz ki, hogy Görögország és Írország után még egy periférikus európai országot kell visszarántania a csőd széléről az EU-nak. Arról pedig még nem is beszéltünk, hogy holnapután két másik „betegnek”, Spanyolországnak és Olaszországnak is jelentős kötvénykibocsátása (egyszerűbben: hitelfelvétele) esedékes.
Nem meglepő, hogy a tegnapi híradások szerint Németország és Franciaország folyamatosan győzködi Lisszabont, hogy még azelőtt fogadja el az uniós mentőcsomagot, hogy az elkerülhetetlenné válna. Az újabb csődhelyzet és annak tűzoltásszerű kezelése ugyanis tovább rombolhatná az euróval kapcsolatos várakozásokat és ezen keresztül a rövidtávú stabilitását is.
A tíz legkockázatosabb ország. Forrás: CMA Global Sovereign Debt Credit Risk Report, megjelent: 2011.01.07.
De reméljük, hogy Magyarországnál is van esernyő
Ez pedig kifejezetten rossz hír nekünk. Egyrészt az eurózóna országai a legfontosabb exportpartnereink. Ha nekik rosszul megy, akkor nekünk is. Másrészt a magyar gazdaságba elsősorban azért fektet be valaki, mert az feltételezhető, hogy hazánk fokozatosan fel fog zárkózni az európai gazdaság egészéhez. Ha azonban az utóbbi feltételezés középtávon esetleg megrendülne és neadjisten az eddigi integráció egy bizonyos része még visszájára is fordulna, akkor a befektetés okafogyottá válik. Ez pedig hazai munkahelyek tíz- és százezreit veszélyeztetné.
Ajánlott írásunk: Mi a bajuk Matolcsyval?
Akad azonban egy ennél közvetlenebb, egészen rövid távú veszély is. Ha a portugál dominó is eldől, akkor már csak a spanyolok maradnak előttünk a sorban. Az euróövezeti tag PIGS országok (Portugália, Írország, Görögország és Spanyolország) helyzete más, mint Magyarországé, de ettől még tény, hogy a legtöbb befektető európai kockázati listáján közvetlenül vagy nem sokkal a spanyolok után mi jövünk.
Mi a teendő?
Nincs sok vesztegetni való időnk. Hamarosan meg kell ugyanis nyugtatnunk a fél világot, hogy mi aztán már tényleg talpon tudunk maradni. Ellenkező esetben könnyen olyan lejtőre kerülhetünk, ahonnan reménytelen visszamászni államcsőd és/vagy meredek leértékelés nélkül.
Amint azt a miniszterelnök és gazdasági minisztere ígérte, februárban ismerhetjük meg azokat az átfogó reformokat, amelyek fenntartható pályára helyezik a magyar gazdaságot. Most azonban már tényleg program kell. Az ígéret nem lesz elég, sem a rögtönzéseket elfedni hivatott metaforák. Konkrét, alaposan kimunkált intézkedések kellenek majd és sok-sok szám.
Csak remélni tudjuk, hogy már legalább egy egész minisztérium dolgozik éjt nappallá téve ezen.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.