Öt ember őrizetbe vettek, az alaptalan hazugságokat azonnal cáfolták, a megemlékezésen gyülekező tizenöt újnácit pedig előállították. Úgy látszik, Pintér alatt valóban összekapta magát a rendőrség. (Fotó: vehir.hu)
A West Balkánban történt tragédia kapcsán sokan sokféle tanulságot fogalmaztak meg, egyvalamiről viszont meglepően kevés szó esett: a rendőrség reakciójáról. Pedig a hosszú éveken át önmaga paródiáját nyújtó magyar rendőrség a kormányváltás óta nem először demonstrálta, hogy végre képes igazi rendőrségként viselkedni.
Hogyan reagál a rendőrség?
A West Balkánban történteket követő gyors és határozott, látványos lépések – öt ember őrizetbe vétele és a letartóztatás kezdeményezése, az alaptalan hazugságok azonnali cáfolata, a megemlékezésen gyülekező tizenöt újnáci előállítása – nem előzmény nélküliek. Hiszen emlékezhetünk, a vörösiszap-katasztrófa után is hasonló keménységgel lépett fel Pintér és a rendőrség. Ekkor hangzott el a miniszter pályafutásának valószínűleg legütősebb és legjobban sikerült mondata is („Fürödjön meg benne, és akkor megtudja, hogy veszélyes-e!”), a Mal Zrt. vezetőjének gyors letartóztatása pedig egyértelműen hosszú távon is üzenetértékű lépés volt.
A Véleményvezér olvasói tudhatják, hogy bőven vannak fenntartásaink Pintér Sándorral szemben. A kormány megalakulásakor például a Fidesz első ballasztjának neveztük őt és jelölését rossz kompromisszumnak tartottuk. Ugyanakkor azt is el kell ismerni, ha nem is teremtett két hét alatt rendet az országban, a magyar rendőrség 2011-re már egyáltalán nem tűnik olyan impotens és ostoba szervnek, mint előtte. Hogy valójában milyen szervezeti átalakítások történtek, azt a Véleményvezér nem tudja és nem is próbálja megítélni, ráadásul ezeknek az átalakításoknak a valódi hatásait bizonyosan nem láthatjuk még. Sokkal inkább arról van szó, hogy az állampolgárok a köztereken is jobban érzékelik a rendőrség jelenlétét, és a médián keresztül is egy határozott, magát komolyan vevő szervként kezdett el megjelenni a testület.
Kapcsolódó írásunk: Pintér Sándor, a Fidesz első ballasztja
Mit tett volna Kuncze vagy Lamperth idején?
Hogy igazán értékeljük a változás mélységét, gondoljon bele egy percre mindenki, hogy mit tett volna a rendőrség, ha a vörösiszap-katasztrófa és a hétvégi tragédia a Gyurcsány-kormány Magyarországán, illetve Demszky Gábor Budapestjén történnek! Szerintünk nagyon egyértelmű a válasz: elkapták volna a gátőrt meg a kidobókat. Nem azért, mert leszóltak volna, hogy legfeljebb csak őket szabad fülön csípni (bár azért a Mal Zrt. ügyében korántsem vagyunk ebben olyan biztosak), hanem mert a rendőri vezetőknek eleve eszükbe sen jutott volna, hogy a tulajdonosok, vezetők között is szabad felelőst keresni.
Arról már nem is beszélve, hogy az a mintegy tizenöt félkegyelmű, akik a „cigánybűnözés ellen” akartak demonstrálni a megemlékezésen, bizonyosan nem előállításra, hanem külföldi újságok, valamint a Népszabadság címlapjára kerültek volna.
A most tapasztalható változás egyértelműen a belügyminiszter érdeme.
Óvatos optimizmus
Ettől persze még nem oldódik meg a rendőrség megannyi problémája. Sőt, a túlzott határozottság, a példastatuálás egyébként üdvözlendő szándéka megfelelő képzettség és körültekintés nélkül könnyen vezethet óriási blamázsokhoz. Óvatosan szükséges tehát adagolni ezt a magatartást is, a vadhajtásokat pedig azonnal le kell nyesni. Mindezeket fejben tartva legyünk mégis óvatosan optimisták. Ezen a területen ugyanis legalább egyértelműen pozitív változások zajlottak az elmúlt hónapokban.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Az utolsó 100 komment: