A kormány kapott egy lehetőséget az Európai Bizottságtól, hogy a médiatörvény körüli botrányt maga mögött hagyja és emelt fővel távozzon. (Fotó: Heti Válasz)
Pénteken megérkezett az Európai Bizottság levele a magyar médiatörvénnyel kapcsolatos uniós aggályokkal. A kormány és a Fidesz első reakcióiból úgy tűnik, mintha még mindig nem értenék az elmúlt hetek nemzetközi botrányait.
Technikai jellegű?
A magyar kormány a Bizottság levelében megfogalmazott problémákról majdnem hogy lekicsinylően beszélt, azokat azonnal technikai jellegűnek minősítette. Sőt voltak, akik arra célozgattak, hogy az aggályok nem is magából a törvényből, hanem a Bizottság téves értelmezéséből fakadnak. Azt talán nem kell különösebben magyarázni, hogy a jelenlegi politikai helyzetben a magyar kormánynak semmiképpen sem kellene a Bizottság szakértőinek kompetenciáját megkérdőjelezni vagy az uniós aggályokat bagatellizálni.
Azonban a magyar kormány tartalmilag is téved, ha valóban azt is gondolja, amit idehaza kommunikál: hogy a Bizottság levelében csak másodrangú és megalapozatlan kifogások szerepelnek. Bár a levél nyilvánosan sajnos nem elérhető, a sajtóban megjelent nyilatkozatokból kiderül, azt kifogásolják, hogy a sajtóorgánumok túl széles körét kell a magyar médiatörvény alapján regisztráltatni, valamint nincs kellőképpen definiálva a kiegyensúlyozott tájékoztatás követelménye, és ismét csak túl széleskörűen van a kötelezettség kiróva. És végül a Bizottság azt is szóvá tette, hogy ez a törvény a más uniós országokban működő, de a magyar piacon is elérhető terméket előállító médiaszereplőkre is kötelezettségeket róna ki. Ez pedig az egységes audiovizuális piac elvét sérti, melynek lényege pont az, hogy ami az egyik országban megfelel a hatóságoknak, annak a másik országban is elegendőnek kell lennie.
Nincs szükség különösebb jogi tudásra annak a belátásához, hogy ezek távolról sem technikai jellegű, apró-cseprő problémák. Bár az elmúlt hetekben jóval komolyabb kritikákat kapott a kormány, a Bizottság kifogásai is a médiatörvény lényegét érintik.
Támad vagy támogat?
A magyar kormány szinte büszkélkedik azzal, hogy lám, a Bizottság levelében megfogalmazott pontok egyike sem mondja azt, hogy csorbulna Magyarországon a szólásszabadság. Szögezzük azonban le: az Európai Bizottságnak aligha lenne erre hatásköre. A Bizottság ugyanis, mint az Unió „kormánya”, nem jogosult olyan kérdésekben dönteni, hogy helyénvaló-e például egy médiatanácsot úgy felállítani, hogy abba csak egy párt delegál tagokat. Ugyanakkor az is igaz, hogy a Bizottság sokszor hajlamos túlterjeszkedni hatáskörén, és véleményt nyilvánít napi politikai és tagállami kérdésekben is. Hogy ezt most mégsem tette, az jelzésértékű.
A magyar kormánynak mindenképpen örülnie kellene, hogy az Európai Bizottság ilyen szigorúan tartotta magát jogköréhez, és nem állt a médiatörvényt nagyon élesen támadó szereplők sorába. Azzal, hogy az EU szakmai kifogásokat sorolt fel levelében, és ráadásul olyanokat, melyeknek különösebb arcvesztés nélkül is lehetne engedni, igazából a magyar kormány mellé állt. Ezzel a levéllel ugyanis a Bizottság valódi lehetőséget adott a Fidesznek, hogy ha változtatások árán is, de megtarthassa médiatörvényét.
Mondjuk ki: valószínűleg az Európai Bizottságának ugyanolyan fontos a magyar EU-elnökség sikere, mint Magyarországnak. Ez a levél is ennek a bizonyítéka. Ezért is különösen fontos, hogy a magyar kormány a levelet a lehető legnagyobb jóindulattal fogadja, és egy szövetséges lépéseként értékelje.
Mint egy falat kenyér...
A Bizottság politikai támadásoktól mentes levelét tehát nagyon is meg kellene becsülnie a magyar kormánynak, és nyilván illene is teljesítenie a kéréseket. Látni kell ugyanis, hogy Magyarország a nemzetközi felháborodás és kritikák tüzében teljesen egyedül maradt: nem volt olyan európai ország, mely nyíltan kiállt volna a magyar kormány mellett. Nemcsak gyakori kritikusaink, hanem még olyan állandó szövetségesünk is, mint Lengyelország, fenntartásait hangoztatta. Egy ilyen csatát pedig egyedül nem lehet megnyerni. Magyarországnak most úgy kell egy szövetséges, mint egy falat kenyér. A Bizottság levele egy kinyújtott kar, melybe a magyar kormánynak azonnal bele kellene kapaszkodnia.
A tét ugyanis óriási. Az elmúlt hónap bebizonyította, hogy az egész magyar EU-elnökség fél éve, sőt az ország politikai reputációja forog kockán. A kormány pedig most végre megkapta, amit kért: itt vannak a hivatalos uniós kifogások. De a magyar kormány a Bizottságtól sokkal többet kapott, mint aggályokat: a valóságban lehetőséget kapott arra, hogy a botrányt maga mögött hagyhassa és emelt fővel távozzon. Úgy, hogy közben még a médiatörvényét is megtarthatja.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.