A West Balkán-tragédia áldozatainak hozzátartozói pert indítanak. Kár, hogy már most tudni: kártérítésre alig számíthatnak. (Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI)
Ahogy korábban megírtuk, felüdülés volt látni a rendőrség reakcióját a West Balkánban történt tragédia után. A hatóság azonnal intézkedett: felkutatta a szórakozóhely tulajdonosait és a rendezvény szervezőit, majd bilincsbe verve vitték őket kihallgatásra. Az ember első pillanattól kezdve látta, hogy valami egészen másképpen megy, mint az elmúlt években. Eddig ugyanis azt szokhattuk meg, hogy semmilyen tragédiának nincs következménye. Ennek legemblematikusabb esete talán az volt, mikor a öt életet követelő augusztus 20-i tűzijáték alatt lecsapó vihar után egy szerencsétlen, könyökvédős ügyeletes meteorológust rúgtak ki.
Nem erre találták ki
Persze azt is látni kell, hogy a kemény rendőri fellépés nem feltétlenül megoldás az ilyen esetekben. Láthattuk ugyanis West Balkán tulajdonosait és a MAL Zrt. vezérét is bilincsben, de mára mindannyian szabadlábon védekeznek. A nyomozás pedig a vörösiszap-tragédia ügyében is tart még, ahogyan várhatóan a West Balkán esetében is hosszú hónapokig tartani fog. Ezalatt pedig az ügy bonyolódik: valószínűsítjük, hogy kiderül majd, nem egy vagy két ember, hanem megannyi szervező és vezető gondatlansága vezetett ehhez a tragédiához is. És nem kell ahhoz nagy jogi tudás, hogy belássuk: ha egy tragédiát nem egy, hanem sok ember idéz elő, ráadásul nem is szándékosan, hanem gondatlanul, akkor nem várhatjuk, hogy bárki is hosszú éveket töltsön börtönben.
Nem a büntetőjog az ilyen ügyek igazi megoldása. A büntetőjogot ugyanis a köztörvényes bűncselekményekre találták ki: amikor valaki szándékosan mást bántalmaz, meglop vagy becsap. A büntetőjog mindig erőlködik, ha nincs szándékosság, és a tettes gondatlanul járt el: magyarul nem akarta a bűncselekményt, „csak” nem volt elég körültekintő. Az ilyen esetekben a büntetőjog a világ minden részén meglehetősen megértő. A gondatlan elkövető sehol sem kap hosszú börtönbüntetést, az áldozatok hozzátartozói pedig mindenhol nagyon csalódottak az eljárások után.
Kártérítést!
A megoldás a kemény kártérítés lehetne. Ha a gondolatlan elkövető meg is ússza a büntetőeljárást egy felfüggesztettel vagy rövid börtönnel, legalább menjen rá a gatyája is a kártérítésre! Legyen rászorítva, hogy eladja a lakását vagy házát, szokjon vissza a BKV-ra, mert az autót is el kell adnia, és nyögje hosszú évekig, vállaljon azért külön munkát, hogy a teljes kártérítés összegét kifizesse a károsultaknak és hozzátartozóiknak. Az ilyen büntetés különösen azoknak az elkövetőknek „fáj”, akiknek amúgy is pénz a legfontosabb, akik képesek azért beengedni a megengedett 300 helyett akár 3000 embert is, hogy aznap még több pénzt kereshessenek.
Tudjuk jól: az áldozatokat nem hozza vissza a kemény kártérítés sem. Senki nem gyógyul meg vagy dolgozza fel könnyebben a tragédiát, csak azért, mert kezében van sokmillió forint. De mind a károsultaknak, mind pedig a tágabb közösségnek növeli az igazságérzetét, ha azt látja, hogy az ilyen károkozók évekig küzdenek, szinte belerokkannak a kártérítésekbe.
Mit kellene tenni?
De sajnos ettől egyelőre nem kell félnie a hazai elkövetőknek. Egy halált okozó orvosi műhibaperben néhány millió forintnál sokkal több kártérítést ritkán látni, csakúgy, ahogyan az ember jó hírneve sem ér különösebben sokat: örülhet, aki pár százezer forintnyi kártérítést kap, miután nagy nyilvánosság előtt mondjuk sárba tiporták a becsületét. És sajnos reálisnak tűnnek azok a szakértői vélemények is, melyek a legjobb esetben sem látnak 3-4 millió forintnál nagyobb kártérítésre lehetőséget a West Balkán-ügyben.
Ez pedig botrány. Nem a büntetőjogot kell állandóan szigorítani: bármit teszünk, az ilyen esetekben a gondatlan elkövetők sosem fognak olyan szigorú büntetéseket kapni, melyek mindenkit megnyugtatnának. És nem is az állandó razzia a megoldás, ami csak ellehetetleníti a szórakozóhelyeket. A megoldás sokkal inkább a felelősségi viszonyok tisztázása és a keményebb kártérítés lehetősége lenne. Csakúgy, mint megannyi más országban. Jó lenne, ha a kormány egészében látná West Balkán-ügy problémáit, és felismerné: az ilyen ügyeket elsősorban úgy lehet megelőzni, ha tudjuk, ki a felelős egy szórakozóhelyért, és biztosítjuk ezen emberek komoly kártérítési felelősségét.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.