A Fidesz fordítási hibával magyarázza, miért lett eurokonformabb a készülő alkotmány angol fordítása. Ezt senki nem hiszi el: mindenki szerint tudatos megtévesztési kísérletről van szó. Heti szavazásaink.
Hasonlóan az előző héthez, a népszerűségre amúgy mindig kínosan ügyelő Fidesz-kormánynak sikerült ismét alaposan melléfognia. Ugyanis a földrajzinév-bizottság feloszlatásának és a tagok kirúgásának szomorú története után ezen a héten megint kreáltak egy olyan ügyet, ami még a kormány saját szimpatizánsaiban is visszatetszést keltett.
Hazudni az EU-nak: megint lebuktunk c. írásunkban az alkotmány hibás angol fordításával foglalkoztunk. A hivatalos magyarázat szerint szívességi fordításról, vagyis gyors és nem teljesen megbízható szövegről van szó, az abban található hibák pedig teljesen véletlenek, és nincsen mögöttük semmiféle tudatos politikai szándék. A Véleményvezér ezt nem igazán hitte el. A következőket írtuk: "Ha valaki szívességből fordít, az nem torzítja el tudatosan a szöveget. Márpedig az inkriminált angol fordításban csupa olyan „hiba” található, melyek az Unió különféle szervei által jól sejthetően kifogásolható passzusokat érintenek. A fordításhoz mellékelt vitaanyag pedig még nettó hazugságokat is tartalmaz, ezeket pedig már nem lehet semmiféle félrefordítással indokolni. Sajnos tényleg nehéz erre más magyarázatot találni, mint hogy a kormány tudatosan elferdítette az alkotmány szövegének kényesebb pontjait, hogy így kerülje el az esetleges problémákat az Unióval. Egyébként nem először játsszák ezt el: emlékezhetünk, hogy korábban elsőre a médiatörvényről is hiányos fordítást küldtek, pár hete viszont a Széll Kálmán-terv angol verziója tartalmazott olyan pontokat, melyeknek az ismertetésétől akkor éppen a magyar közvéleményt akarták „megkímélni”."
Számunkra tehát nem volt hihető a hivatalos indoklás - de nézzük, mit gondolnak olvasóink! Olvasóinkról egyébként érdemes tudni, hogy a korábbi szavazásainkra alapozott becsléseink szerint a 2010-es választások idején egy jó 45-60%-uk még egyértelműen Fidesz-szimpatizáns volt (ősszel például 59%-uk Tarlós Istvánra bízta volna Budapest vezetését), majd az idő előrehaladtával egyre kevésbé értettek egyet a kormány lépéseivel. Persze, ahogy korábbi szavazásaink, úgy a mostani sem reprezentatív, ám a szavazatok mennyisége (12 ezer) és megoszlása mégis elárul egyet s mást:
Az ábrához nem nagyon kell semmit hozzáfűzni. Olvasóink 94%-a nem hisz a kormánynak. A Véleményvezér szavazásain hasonló arányt eddig csak a múlt héten láthattunk, akkor 6000 szavazónk 97%-a mondta azt, hogy a földrajzinév-bizottság feloszlatása és a kirúgások nem voltak indokoltak. És ezekben az eredményekben bizony bőven benne vannak az egykori és jelenlegi Fidesz-szimpatizánsok is.
Nyilván ezek egyszeri és nem is túlságosan nagy horderejű kérdések. Ám hosszú távon semmilyen politikai erőnek nem tesz jót, ha sorozatosan olyan lépéseket enged meg magának, melyek mindenkiben, így saját támogatóiban is ellenérzéseket keltenek.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.