A sokak által vizionált 12 éves Fidesz-hegemónia már igen távolinak tűnik. És a mostani 33% még messze nem a mélypont. (Fotó: MTI/hirado.hu)
A választások óta először mondhatjuk azt, hogy megrogyott a Fidesz népszerűsége. Ez nem azt jelenti, hogy ne ők lennének továbbra is a következő választás favoritjai, vagy, hogy hirtelen valamelyik ellenzéki párt fajsúlyos tényező kezdene lenni a magyar politikában. De azt mindenképpen, hogy a még fél évvel ezelőtt is sokak által vizionált 12 éves Fidesz-hegemónia már igen távolinak tűnik.
Megroggyant
A napokban megjelent a Medián áprilisi közvélemény-kutatása. A Medián eredményeit azért is érdemes komolyan venni, mert már több mint egy évtizede rendszeresen ők közlik a legmegbízhatóbb felméréseket a pártok népszerűségének alakulásáról.
A Medián mérése szerint a tavaly májusi 50%-ról mára 33%-ra esett a Fidesz támogatottsága a választásra jogosultak körében. Ennél is fontosabb, hogy a csökkenés túlnyomó része az elmúlt hónapokban történt. Ha megnézzük a 2010-es év adatait, azt láthatjuk, hogy a Fidesz a megannyi, látványosnak tűnő baki ellenére meglehetősen szilárdan tartotta rendkívül magas népszerűségét – hogy aztán pár hónap alatt támogatói egy jelentős részét elveszítse.
Medián: Csökkenő Fidesz-népszerűség, 2011. április 13.
Ki nem kényszerített hibák
A csökkenés elmúlt hónapokban mutatott egyenletes jellege azt sugallja, hogy nem egy nagyobb témában elfoglalt álláspont, egy egyedi intézkedés hatásáról van szó, hanem egy viszonylag széleskörű kiábrándultságról. A kormány a tavalyi év végére nagyon sok szavazójánál egyszerűen felélte a bizalmi tőkéjét. Hiba volt azt gondolni, hogy a nyári gazdasági bakisorozat vagy az őszi erőfitogtatások a szavazóbázis teljes támogatását élvezik – pusztán amiatt, mert a Fidesz népszerűsége egy ideig változatlan maradt. Sokkal valószínűbb, hogy az az interpretáció a helyes, miszerint ezek az ügyek szépen lassan darálták le a kormány kezdeti hitelességét, legalábbis a támogatóik egy jó harmadánál.
Különösen figyelemre méltó az a tény, hogy mindez azelőtt történik, hogy a kormány kényszerű, az emberek mindennapjaira negatívan ható intézkedései érezhetőek lennének. Nem kezdődött még el a rokkantnyugdíjasok jogosultságának felülvizsgálata, nem zajlott még le a gyógyszerkassza csökkentése, illetve a munkanélküli juttatások visszavágása sem. Hogy arról már ne is beszéljünk, hogy a jelenlegi 110 dollár körüli hordónkénti olajárnak a fűtési költségekre gyakorolt hatása is csak a jövő év elejétől lesz érezhető.
Eddig jórészt a ki nem kényszerített hibák miatt esett a kormány népszerűsége, a gazdasági kényszerhelyzet politikai következményeivel való szembenézésnek az ideje még el sem jött.
Mi jöhet még?
Ennek megfelelően a neheze még hátra van. Szeretheti ugyanis valaki az új alkotmányt vagy éppen az „új politikát”, ha közben mondjuk kétszer annyit fog a gyógyszereiért fizetni. Akkor pedig nagyon fog hiányozni az a rengeteg elpazarolt politikai tőke, ami ráment a Matolcsy-féle kaotikus gazdaságpolitikára, a médiatörvény körüli botrányra, vagy éppen Lázár János zűrös ügyeire.
A Véleményvezér szerint ez a mostani 33% még messze nem a mélypont.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Az utolsó 100 komment: