A Fidesz érthetetlen okból az MSZP-hez húzó nyugdíjasokat védi saját régi szavazói helyett. Tisztelt Miniszterelnök Úr! A nyugdíjasokat sem lehet kihagyni a közös terhek viseléséből! (Fotó: Tuba Zoltán/origo)
A tegnapi nap folyamán három olyan hír is érkezett, mely nagyon plasztikussá tette azt a csapdahelyzetet, amiben a kormány vergődik, és az elkövetkezendő években vergődni fog. Van ebből, ami egyszerűen történelmi örökség, de egy kézzelfogható része bizony már a jelenlegi kormány tevékenységének következménye.
Baljós árnyak
A Költségvetési Tanács volt munkatársai által működtetett non-profit társaság (Költségvetési Felelősségi Intézet) tegnap megjelent elemzése szerint amennyiben nem történik további korrekció a költségvetésben, úgy a 2012-re kitűzött 3%-os hiánycél nem lesz tarható. Már csak azért is érdemes az előrejelzést komolyan venni, mert azt a téma korábban egyes számú szakértőinek tekintett elemzők készítették. Ha a megállapításuk igaznak bizonyul, az minden fronton komoly kellemetlenséget okozhat a gazdaságpolitikai hitelességét a 3%-os hiánycélra és az adósság elleni küzdelemre építő kormánynak.
Mindez pedig azt jelentené, hogy jövőre a már bejelentettekhez képest is erősebb megszorításokra lehet szükség. A Széll Kálmán-tervben, illetve a korábban körvonalazott gazdaságpolitikai stratégia egyértelműen az aktív népességre hárította a megszorítások terheit (magánnyugdíjpénztárak államosítása, állami szféra bérbefagyasztása, korengedményes nyugdíjak eltörlése stb.). A másik oldalon ugyanakkor gyakorlatilag érintetlenül hagyta a magyar lakosság 35%-át kitevő nyugdíjasok juttatásait.
Kapcsolódó írásunk: Fidesz, nyugdíjasfóbia
Érthetetlen
A nyugdíjasok juttatásainak megkímélése ellenére, amint azt a Szonda Ipsos tegnap közölt felmérése megmutatta, a nyugdíjasok körében a Fidesz népszerűsége már most jelentősen elmarad az MSZP támogatottságától. Azt lehet mondani, hogy a Fidesz összes előnye az aktív népességben szerzett magas támogatottságából ered. Ugyanakkor látható, és a Véleményvezér valóban nem győzi hangsúlyozni, hogy valamilyen, számunkra felfoghatatlan okból a Fidesz mégis szent teheneknek tekinti a nyugdíjasokat. Kifejezetten őket védik a saját szavazóikkal szemben. Már csak az a kérdés, hogy utóbbiak ilyen körülmények közt is kitartanak-e majd mellettük.
Az aktív népességet elsősorban az érdekli, és fogja még inkább érdekelni a jövőben, hogy van-e elegendő munkahely, és emelkednek-e a jövedelmeik. Magyarul: van-e jelentős gazdasági növekedés Magyarországon. A kormány nem igazán reklámozza, de természetesen számukra is nyilvánvaló, hogy a Széll Kálmán-terv rövid távon bizony növekedés-ellenes. Nem azért, mert Matolcsy György nem szereti a növekedést, hanem, mert úgy érezték, nincs más választásuk.
A tegnap a gazdasági miniszter által bejelentett intézkedések is azt mutatják, hogy látják a problémát. Ezért próbálnak úgynevezett vállalati tehercsökkentő intézkedéseket bevezetni – hátha majd azok lendítenek a növekedésen. Azonban a most bejelentett, 500 milliárd forintosnak titulált bürokráciacsökkentő program egyelőre annyira kidolgozatlan, hogy tulajdonképpen a miniszter sem tudott róla mást mondani, mint hogy létezik. Az pedig, hogy egy ilyen mágikus intézkedéssel a GDP növekedését 1,2 százalékponttal lehetne javítani, enyhén szólva megalapozatlannak tűnik.
A dilemmát tehát látják, de a kiút kapcsán eddig csak az álmokat hallottuk.
Tisztelt Miniszterelnök Úr!
A Véleményvezér csak azt nem érti, hogy a saját támogatói sarcolásából következő politikai öngyilkosság réme, illetve a nyugdíjas szavazók Fidesztől való látványos eltávolodása miért nem elegendőek arra, hogy megértessék végre a kormányfővel: a nyugdíjasokat sem lehet kihagyni a közös terhek viselésébőll!
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.