Nem az a kérdés, hogy a nyugdíjasok mennyit érdemelnek, hanem az, hogy az ország teljesítőképességéből mennyire futja. Nem a jogosultságokhoz, hanem a nyugdíjak szintjéhez kell hozzányúlni. (Fotó: Rob Watkins/Alam)
Lázár János tegnap a Parlamentben arról beszélt, hogy az általa és Balsai István által benyújtott nyugdíjjavaslat csak az 57 év alatti rendvédelmi dolgozókra vonatkozna. Maga a javaslatszöveg azonban teljesen világosan minden más esetben is lehetővé tenné a nyugdíjak visszavételét. Innentől tehát az állampolgárra van bízva, hisz-e abban, hogy Lázár és a kormány betartja a szavát.
Tegnap már elmondtuk, szerintünk miért nem lehet a Balsai-Lázár-javaslat mentén rendezni a magyar nyugdíjak és nyugdíjasok egyébként kétségtelenül rendkívül fontos problémáját. Ma pedig azt írjuk le, hogyan is lenne érdemesebb csinálni.
Előző írásunk: Nyugdíjmegvonás: helyes cél, ruszki módszer
A probléma
Sokszor beszéltünk már erről a problémáról, de most még egyszer megtesszük.
Az egyik oldalon mindenképpen csökkenteni kellene az inaktívak, és azon belül is a nyugdíjasok miatt a költségvetésre és gazdaságra nehezedő nyomást. Ráadásul nem középtávon, hanem ha lehet, már holnap megoldást kell találni a problémára. Máskülönben tovább folytatódik az elmúlt évtizedben már megfigyelt felzárkózás nélküli vergődésünk. Jó volna, ha mindenki megértené: nem az a kérdés, hogy a nyugdíjasok mennyit, többet vagy kevesebbet érdemelnek-e, hanem az, hogy az ország teljesítőképességéből mennyire futja.
A másik figyelembe veendő szempont az, hogy a fenti probléma megoldására nem lehet olyan szabályt alkotni és alkalmazni, amely alapvetően rontja az országon belüli kiszámíthatóságot. Érdemes tudatosítani magunkban, hogy kiszámíthatóság nélkül nincs semmilyen befektetés, lehetetlen a hosszú távú tervezés, és jelentősen romlik a szabálykövetés is. Ráadásul az elmúlt egy év úgymond forradalmi kormányzása már eleve jelentős bizonytalanságot vitt a rendszerbe. Nagyon vigyázni kellene, hogy a helyzet ne romoljon tovább.
A feladat tehát a következő: úgy kezelni a megengedhetetlenül magas nyugdíjköltések problémáját, hogy közben ne rongáljuk tovább a szabályokba és az állam adott szavába vetett hitet.
Forrás: Index
A javaslat
A nyugdíjjogosultságok egyenkénti felülvizsgálata természetesen szükséges. Akinél azonban a korábban hatályos szabályoknak megfelelőnek jogosnak bizonyul a nyugdíjjogosultság megszerzése, attól nem lehet, nem szabad elvenni nyugdíjas státuszát.
A megoldás: nem a nyugdíjjogosultságokhoz, hanem a nyugdíjak szintjéhez kell hozzányúlni, lehetőleg a szolgálati idő mentén differenciálva. A magyar állam az egyik oldalon nem veheti el a jogosan megszerzett nyugdíjjogosultságot. A másik oldalon viszont a magyar állam a nyugdíjak szintjét sem garantálhatja, hiszen az mindig az ország teherbírásán múlik. A teherbírásunk pedig már régóta sokkal rosszabb, mint amennyit nyugdíjakra költünk: a nyugdíjköltést igenis az ország jelenlegi helyzetéhez kell igazítani.
A nyugdíjkiadások csökkentése során azonban nem a fűnyíróelvet kellene követni, hanem itt nyílna végre lehetőség belenyúlni a rendszerbe és differenciálni. Mondjuk úgy, hogy aki 40 évet dolgozott, annak ne csökkenjen, hanem esetleg még növekedjen is a nyugdíja; aki azonban 30 évnél kevesebbet, annak akár igen jelentős nyugdíjcsökkenéssel is számolnia kelljen.
Ez a differenciálás nemcsak összhangban lenne a korábbi szabályok szellemiségével, de a megfelelő üzenetet küldené a jövőben nyugdíjba készülőknek is.
Miért éri meg?
Ahogy erről korábban is írtunk, egy okosan differenciált rendszer nagyon könnyen részekre bonthatná a nyugdíjasok egyébként politikailag monolitnak tűnő (vagyis a „nyugdíjkérdésen” keresztül egységesen megszólítható) tömbjét. A kormánynak nem kellene mást csinálnia, mint hogy a változásoknak körülbelül egyharmadnyi „kicsit győztese”, ugyanakkor egyharmadnyi jelentős vesztese legyen – az előbbiek hálája mérsékelné a politikai károkat, az utóbbiak juttatásain pedig rengeteget lehetne spórolni.
Mindez nem egy különösebben őrdöngős feladat, persze kétségtelen, hogy a Balsai-Lázár-javaslathoz képest jelentősen több előkészítést, háttérszámítást és elemzést igényelne.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.