Orbán Viktor és szűk köre nagyon is észrevették a külföldi bírálatokat, sőt valamelyest aggódnak is amiatt, hogy azok milyen hatással vannak és lesznek a Fidesz keménymagjára. (Fotó: Pályi Zsófia/origo)
A hétvégén kongresszust tartott a Fidesz, és bár a tartalommal nem nagyon érdemes foglalkozni - hiszen egy ízig-vérig pártkongresszust láthattunk -, de a forma azért tartogatott néhány érdekességet.
Ajánlott írásunk: Ráismerne-e Orbán Viktor Orbán Viktorra?
Hiteles szónokok
Váltogassa egy politikus bármilyen gyakran is az álláspontját, igenis behatárolt azoknak az üzeneteknek a köre, melyeket hitelesen tud közvetíteni. Az okos politikus pedig hamar rá is jön arra, hogy neki csakis olyan szerepet szabad eljátszania, amelyben hiteles tud lenni. Hogy mi ez a szerep és melyek lehetnek ezek az üzenetek, függ az adott személy megjelenésétől, habitusától, stílusától és életútjától is.
Ha ebből a szempontból vizsgáljuk, a Fidesz-kongresszuson hiteles szereposztást láthattunk, legalábbis ami mellékszereplőket illeti. Lázár János feladata volt például a részletekkel nem finomkodó, határozott és makacs „párt ökle”-politikus eljátszása, míg az óvatos, tépelődő értelmiségi teljesen ellentétes figuráját Pokorni Zoltán hozta. Kósa Lajos pedig szokás szerint a kommunistákba nagyot rúgó vagány polgármestert adta elő. Egyenként ezek a beszédek hitelesnek tűntek, nem véletlenül azok közvetítették őket, akik.
"Ma egyetlen dolog veszélyes ránk, ha nem tratunk mértéket" - jelentette ki beszédében Pokorni Zoltán, a párt alelnöke. Pokorni hosszan beszélt arról, hogy a Fideszt és a kormány hatalomgyakorlását semmi nem korlátozza. "Amit ma kitalálunk, az holnap törvényjavaslat, holnapután mindenkire kötelező viselkedési norma" - fogalmazott Pokorni, aki szerint ennek megvannak a veszélyei is.
Pokorni kijelentette, "mennek a dolgok és ilyenkor hajlamosak vagyunk elhinni, hogy mindenhez értünk", és bár ellenzékben a párt vezetői sok mindent végiggondoltak, "de minden részletkérdést nem". Pokorni szerint a pártra és a kormányra leselkedő legnagyobb veszély, "ha azt hisszük, hogy mindenkinél okosabbak vagyunk és mindent jobban tudunk".
"A mondandóm lényege egy szóban összefoglalható: mértéktartás" - mondta Pokorni, aki kijelentette, nem elég, ha a történelem igazolja, hogy a párt és képviselői jót akartak, "nekünk három év múlva a választók visszaigazolása kell, [...] lehet, hogy igazunk van, de arról meg kell győznünk minden egyes alkalommal a támogatóinkat". Pokorni szerint hiába jó a szándék, "mégis sokszor találjuk azt, hogy a birvágy, a hatalomvágy és a kéjvágy mozgatja a politika gigászi gépezetét". Pokorni azt mondta, "az erkölcs a fék, az önkorlázotás képében jelenik meg".
Lázár János újabb ütközéseket ígért, Pokorni mértéktartást kért (origo)
Főszerepben: Orbán Viktor
De természetesen a főszerep mindvégig a miniszterelnök-pártelnöké volt.
A miniszterelnök az elmúlt időszakban szinte védjegyévé vált retorikai eszközöket alkalmazta: egyes szám első személyben beszélt és ismét előkerültek a nagy víziók. Megint sejtelmesen utalt valamilyen, egyelőre csak az ő fejében létező nagy tervre, amit az egyszeri Fidesz-kongresszusi küldött nyilván nem képes átlátni, de ha türelmesen vár, nemsokára majd mindent meg fog érteni.
És bizony el kell ismerni, hogy ezt a meglehetősen paternalista, „Csak bízzatok bennem és minden jó lesz!”-típusú üzenetet és szerepet a miniszterelnök nagyon hitelesen hozza. Nem arról van szó, hogy feltétlenül jól áll neki, végképp nem arról, hogy a Véleményvezérnek tetszene ez a stílus, de azt gondoljuk, hogy Orbán Viktortól mára mindenképpen hiteles.
Koki és saller
Ami viszont kétségtelenül újdonság volt, az az ominózus fordulat a kokiról és sallerről. Véletlenről szó sem lehet, hiszen ezek a kifejezések annyira nem voltak korábban részei a miniszterelnök szókészletének nyilvános szereplései során, hogy minden bizonnyal jól átgondolták, amikor beillesztették azokat a szövegébe. Ha pedig jól átgondolták, akkor érdemes is komolyan vennünk, hogy mit próbált meg mondani velük Orbán Viktor.
Orbán Viktor újraválasztása után azt mondta: a Fidesz megtanulta, hogy nem ideológiákért, hanem Magyarországért kell küzdenie, így kiállt az országért "a nemzetközi és a hazai baloldallal szemben". "A hazai és a nemzetközi szocialisták politikája egyszerű, mint a faék: demokrácia csak akkor van, ha ők vannak kormányon, ha nincsenek, demokrácia sem lehet" - fogalmazott, hozzáfűzve: a kormány kiállt az országért, amikor nemtelen támadások érték, és világossá tette: nem tűr beleszólást, kioktatást senkitől.
A magyar EU-elnökséget értékelve úgy fogalmazott: elvégezték a munkát, visszaverték a támadásokat, "az Európai Parlament izgága kötekedőinek adtunk néhány kokit, leesett néhány saller, kiosztottunk néhány baráti tarkón legyintést". A kormány nem elméleti recepteket kínált, hanem az ország megújításával kézzelfogható példát mutatott Európának - tette hozzá.
Forrás: orbanviktor.hu
Ha ugyanis jól értjük, valami olyasmit akart sugallni az őt támogatóknak, hogy a „minket” támadók még csak a bokánkba se nagyon haraphatnak, hiszen mi annyival nagyobbak, felnőttebbek, okosabbak vagyunk, hogy kokikat (mint a kisgyerekeknek) és sallerokat (ahogy az utcán vagy a kocsmában szokás) osztogatunk. Ebből az eltúlzott és a miniszterelnök megszokott stílusához képest erőltetetten lazáskodó szövegből azonban szerintünk éppen arra lehet következtetni, hogy a miniszterelnök és szűk köre nagyon is észrevették a külföldi (nyugati) bírálatokat. Sőt, valószínűleg valamelyest aggódnak is amiatt, hogy ezek a bírálatok milyen hatással vannak vagy lesznek a Fidesz keménymagjára – ezért kellett az emlékezetes szófordulat.
Nem hiteles
A koki-saller azonban nagyon falsul hangzott. Nemcsak azért, mert ezek nem egy miniszterelnöki beszédbe való kifejezések. Hanem azért is, mert néhány egészen sajátos világképű emberen kívül senki sem hiheti azt, hogy a mindenkori magyar kormány feje tényleg ilyeneket oszt ki bárkinek is Európában. Ezek a kifejezések és ez a szöveg a magyar miniszterelnöktől egészen egyszerűen nem volt hiteles: valamilyen más üzenetet kellene kitalálnia, ha bárkivel is el akarja hitetni, hogy ő tényleg ilyen könnyedén kezeli a kormányzását ért bírálatokat.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.