Véleményvezér

vv

WikiLeaks: Gyurcsánnyal vagy a Fidesszel voltak az amerikaiak?

2011.09.02. I 0 komment I Címkék: fidesz usa orosz putyin gyurcsany wikileaks kulpol

A nyilvánosságra került iratok teljesen ellentmondanak annak, amit a Fidesz és a párthoz közeli véleményformálók éveken át állítottak. (Fotó: hetivalasz.hu)

Felkészületlen miniszterelnök, tehetetlen kormány, egyre inkább Oroszország felé forduló külpolitika – talán meglepő, de ezekkel a szavakkal nemcsak a Fidesz jellemezte egykor a Gyurcsány-kormány tevékenységét, hanem az amerikai diplomácia is. A WikiLeaks révén nyilvánosságra került dokumentumok azt mutatják, hogy az amerikai diplomáciának sokkal tisztább és jobb képe volt Magyarországról és a baloldali kormányokról, mint azt bárki, különösen a Fidesz gondolta volna.

Ebből pedig érdemes lenne tanulni.

Ajánlott írásunk: Fidesz: megint a mártír-stratégia


Mit gondoltak az amerikaiak Gyurcsányékról?

A Véleményvezér mindenkinek ajánlja, hogy olvasson bele a nyilvánosságra került dokumentumokba, vagy az [origo]-n megjelent kivonatos ismertetésekbe: ezekből kiderül például, hogy az USA diplomatái rendkívül pontosan látták a gyurcsányi politika gyengeségeit. Mindenfajta udvariasság nélkül néven nevezték a problémákat, legyen szó a kormány tehetetlenségéről és csak mímelt nyugati elkötelezettségéről, vagy éppen Gyurcsány nárcizmusáról és bizarr Putyin-imádatáról.

Az iratok alapján az amerikai diplomácia tisztában volt vele, hogy az MSZP-kormány végül nagyon komoly bukással fog távozni. Sőt Bajnai kinevezése előtt azt is jól látták, hogy nem lesznek előrehozott választások, mert az MSZP annyira ragaszkodik a hatalomhoz, hogy inkább kitart a végsőkig.

"A WikiLeaks által kiszivárogtatott táviratokból kiderül, hogy Foley [nagykövet] meglehetősen kritikusan szemlélte a Gyurcsány-kormányt. 2007 nyarán, Daniel Fried külügyminiszter-helyettes látogatására állított össze egy összefoglalót a magyar belpolitikai helyzetről, amelyben azt írta: "Az ön látogatása a nyári uborkaszezon kezdetére esik, amikor a kimerült Gyurcsány-kormány szünetet tarthat, amire nagy szüksége van (ha nem is különösebben érdemeli meg)."

A táviratban Foley azt írta: a második Gyurcsány-kormány első évét "a hazai reformprogramban a tehetetlenség, a külpolitikában - különösen Moszkva felé - a sodródás jellemezte". A nagykövet szerint a miniszterelnök defenzívába szorult és elszigetelődött még a saját pártjában is, a magyarok elfáradtak Gyurcsány "fölényes, de koncentrálatlan" hozzáállásától, a kormány pedig egy újonc kabinet és egy leköszönő, "béna kacsa" kormány hibáit követi el. A nagykövet ugyanakkor megjegyezte: a Fideszben keményen dolgoznak azon, hogy javítsák a kapcsolataikat az amerikaiakkal, és javasolta Friednek, hogy találkozzon Orbán Viktor pártelnökkel.

Egy évvel később, 2008 nyarán Foley még sötétebb képet festett a kormányról, amelynek reformterveit "megsemmisítette" a márciusi népszavazás, és amely az SZDSZ kilépése után már parlamenti többséggel sem rendelkezett. A nagykövet értékelése szerint a gazdaság már ekkor nehéz helyzetben volt a növekvő infláció és a stagnáló növekedés miatt, és fennállt a veszély, hogy a kormány ismét növelni kezdi a hiányt a 2009-es európai parlamenti és a 2010-es országgyűlési választások előtt."

WikiLeaks: Kifárasztotta a magyarokat Gyurcsány "fölényes" stílusa (origo)


Miért érdekes ez?

Számos következtetés vonható le ezekből a dokumentumokból. Egyrészt az, hogy az amerikai külügyi apparátus meglehetősen ügyesen tudott „beépülni” a magyar közéletbe. A jellemzéseik, értékeléseik alapján nyilvánvaló, hogy távolról sem csak bizonyos pártokkal vagy politikai csoportosulásokkal tartották a kapcsolatot. Ilyen tiszta képet csak akkor tud készíteni egy szervezet, ha a politika minden jelentős csoportjával állandó kapcsolatot ápol, a tőlük kapott információkat pedig a helyükön tudja kezelni.

Másrészt az iratokból az is látszik, hogy az amerikai diplomaták igenis képesek voltak három lépés távolságból figyelni a magyarországi eseményeket. Esetleges személyes szimpátiájuk vagy akár baráti kötődéseik láthatóan nem zavarták őket abban, hogy tisztán lássák például a magyar baloldal korruptságát, tehetetlenségét és oroszbarátságát.

"Az elemzés szerint miközben Gyurcsány gyakran hangsúlyozta a transzatlanti kapcsolatok és a nyugati értékek iránti elkötelezettségét, valójában Oroszország és Ukrajna felé fordult szívesebben. Putyinról és Oroszországról érezhetően jóval nagyobb lelkesedéssel beszélt, mint a nyugati kapcsolatokról. Az elemzés megjegyzi, hogy csak az előző egy évben háromszor találkozott személyesen Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. 

(...) Az oroszok felé fordulás másik okát az elemzés szerint Gyurcsány személyes motivációiban kell keresni. "Úgy érezzük, valami személyes dolog is szerepet játszik. Gyurcsány gyakran beszél arról, Putyin mennyire népszerű, július 30-án például megjegyezte, 'az orosz nők könyörögnek Putyinnak, hogy maradjon'. Putyin kétségkívül tett róla, hogy Gyurcsány szívesen látott vendégnek érezze magát nála. Ugyanezt nem érezheti az európai vezetők körében" - áll a szövegben, amely szerint Gyurcsányéhoz hasonló kisebbrendűségi érzésük lehet a magyaroknak az EU-ban, hiszen gyakran másodrendű tagállamnak érzik magukat.

Gyurcsányt az elemzés szerint két okból nem látják olyan szívesen Európában: az egyik az "otthonról hozott csomagja" - itt feltehetően Gyurcsánynak az őszödi beszéd utáni elszigetelődésére utal a szöveg; a másik problémát egy meg nem nevezett nyugati nagykövet így jellemezte a távirat szerint: a magyar miniszterelnök "reménytelen felkészületlensége a magas szintű találkozókra". "Gyurcsány talán azt értékeli Putyinban, ami neki nincs a birtokában - a hazai pozíciójának szilárdságát és a külpolitikában meglévő magabiztosságát" - összegez a távirat."

WikiLeaks: Reménytelenül felkészületlen volt Gyurcsány (origo)


Mit tanulhat ebből a Fidesz?

Végül pedig talán a legfontosabb tanulság az, hogy a nyilvánosságra került dokumentumok teljesen ellentmondanak annak, amit a Fidesztől és a párthoz közeli véleményformálóktól évek óta hallhatunk. Az amerikai politika ugyanis a WikiLeaksen publikált iratok szerint képes megérteni a magyar közéletet és annak változásait, és alapállásban sem a baloldallal nem elnézőbb, sem a jobboldallal nem ellenségesebb.

Ez pontosan az ellentéte annak a fideszes kommunikációs panelnek, miszerint az ország határain túl Magyarországot nem értik meg, és mivel úgysem tudja senki reálisan értékelni az itteni eseményeket, ezért nem is szükséges foglalkozni a nemzetközi kritikákkal. Ebbe a gondolatsorba illeszkedik különben annak a hangoztatása is, hogy az amerikai politika a baloldallal szimpatizál, ezért csakis az lesz nekik jó, amit az MSZP csinál, és sosem az, amit a Fidesz.

A nyilvánosságra került dokumentumok világos bizonyítékai, hogy ezek az elképzelések teljesen tévesek voltak.

online survey


De fognak-e tanulni?

A Fidesz számára ennek ismét egy intő jelnek kellene lennie, hogy eljött az ideje alaposan átértékelni az eddigi magatartásukat. Mert láthatóan a nagyhatalmak igenis figyelnek Magyarországra, nem egyetlen hazai politikai erő befolyásolja véleményüket, és még a magyar belpolitika finomságait is képesek észrevenni.

Azok a jobboldali kényszerképzetek, miszerint azért nem kell foglalkozni a nemzetközi megítélésünkkel, mivel nyugaton úgyis mindenki a hazai baloldalhoz van „bekötve” és ezért csak a jobboldal hibáira vadászik, valamikor a rendszerváltozás környékén keletkezhettek. Nem kérdéses, hogy egykor volt alapjuk is, de azóta sokszor bebizonyosodott, hogy mostanra ez már távolról sincs így. Itt az idő végre leszámolni a régi kényszerképzetekkel, és elkezdeni komolyan odafigyelni arra, hogy mit gondolnak Magyarországról mások.

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!  

 

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.





Véleményvezérek a Véleményvezéren - blogunkat ezentúl újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők kommentelik.

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bű... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Mag... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • Madár István: "Az Európai Bizottság jelezte, néhány déli országnál hajlandó lehet elfogadni, hogy azok ne, vagy csak később érjék el a kitűzött 3%-os GDP-arányos deficitcélt. Mi annyira rossz viszonyban vagyunk velük, hogy nálunk ez fel sem merül." Ez egy közke... (2013.05.14. 08:46) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a m... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Utolsó 20

FRISS ATLATSZO.HU

Nincs megjeleníthető elem

KORÁBBI TÉMÁK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bűne, az igazságtalan és kudarcra ítélt ostoba adónemek, illetve a saját háttércsapathoz áramoltatott közpénzek minden gazdasági témájú posztnál elővehetők. De a túlzott deficit eljárásból való kikerülé... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Magyarország korábban nem részesült ilyen kegyben. Itt is fennáll az az érv, miszerint nem teljesen azonos két helyzetről van szó. Ugyanis, a tévhittel szemben, de facto a magyar kormány is kaphatna „hal... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ember nem maradhat meg a Fideszben. Ugyanakkor Ángyán egyértelműen kapitalizmuskritikus politikus (ez nekem nem feltétlenül ellenszenves, bár nem az ő kapitalizmuskritikai megközelítése áll igazán köz... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a megyében némi súlya, azért - némi veszteséggel, elengedhető és kicserélhető, jelentkezők nyilván vannak a helyére. Persze, a teljes frakciónak is mennie kéne, akik ott voltak, közreműködtek és együtt ... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Holtzer Péter: Noch dazu "Csuhások térdre, imához!" (2013.05.08. 08:07) Kövér László begurult és megint nincs igaza
  • renyipd: csinálok egy törvényt (2013.05.03. 11:48) Orbán Viktor őszödi beszéde is lehetne
  • Brückner Gergő: Egy szinte off topic megjegyzés, bár a poszt utolsó mondatához tartozik, de értem, hogy nem erről szólt ez a bejegyzés. Szóval a pénzét csak offshore-ban biztonságban tudó posztkomcsik és poszt-fülkések közül a tájékozottabbak már azt is tudják, hogy ma már az offshore szinte ugyanakkora kockázat, mint Magyarországon, transzparensen gazdagnak lenni. Elképesztő ütemben nyírják ezt a világot, lásd francia offshore-kormányválság, a svájci banktit... (2013.04.29. 17:50) A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
  • akos.szalai: És hogy kezdődött mindez? Védjük meg a gyerekeket, ne lehessen mindenhol cigit kapni. Csak összehasonlításként - jószándékkal ez is le van öntve (sőt, kétségbe sem vonom): www.origo.hu/itthon/20130427-szabalyoznak-a-menzak-kinalatat.html De egy ismerősöm tapasztalata: a gyerekek ezt nem eszik meg - mióta idén bevezették az új központosított menzát, azóta alig van menzás az iskolában. Másrészt az engem nem zavarna, ha nem a régi trafikok maradn... (2013.04.27. 18:54) Trafikmutyi: ritka bepillantás a NER működésébe
  • rajcsányi.gellért (ergé): Óceánia meg mindig is Keletázsia ellen viselt háborút. (2013.04.25. 13:29) Megbukott a megszorítások politikája Európában
  • Madár István: Tulajdonképpen ez mégis csak hatékonyabb forma, mint amikor az átkosban egyszerűen csak elvették a boltot, földet, majd megkapták azt az elvtársak. Ki lehet használni, hogy ma már gyorsabb világban élünk, egyből oda lehet adni a haveroknak. Mi ez, ha nem fejlődés? (2013.04.24. 13:56) Dohányállamosítás: megint a haverok jártak jól
  • Brückner Gergő: Életem egyik legmegdöbbentőbb újságírói élménye volt, amikor ilyen titkosszolgálat - alvilág együttműködéseket megismerhettem. A klasszikus szereposztás az volt, hogy a titkosszolgálat címeket adott a bűnözőknek, akik titkosszolgálati információk segítségével időzítették a betöréseket, megtarthatták a lakásban talált cuccokat, cserébe bepoloskázták a lakást. (2013.04.23. 11:39) Portik-Laborc: mit szól az MSZP?
  • NagyLevin: A "jobboldal" történelmi vezető szerepének mítosza is kellett ehhez. Aki ezt a helyzetet, ami "jár" a jobboldalnak, biztosítja, de még ez sem kell, ezt az igényt vezetőként megtestesíti, az a helyén lesz és a helyén is marad. Ezt az igéretet Orbán Viktor "megörökölte" a második ciklusban és végérvényesen betöltötte 2002 után. Az, ahogy a szocialisták viszonyultak a kérdéshez, mindenfajta pátoszt nélkülözött, ők csak azt gondolták, hogy majd ném... (2013.04.02. 10:56) Fidesz 25: egy párt leválthatatlan vezetővel

FRISS TRANSINDEX

Nincs megjeleníthető elem

velemenyvezer [kukac] gmail [pont] com I twitter I facebook

RSS 2.0 bejegyzések I RSS 2.0 kommentek I Tedd a könyvjelzők közé!

írják: többen I

© VÉLEMÉNYVEZÉR 2010-2013.

süti beállítások módosítása