A bírósági rendszer rendszerszinten nem volt az elmúlt húsz évben közvetlen pártutasítással irányítva. Most Szájer felesége lehet a bírói hivatal vezetője, miközben a Híradóban a volt főbírót kiretusálják. (Fotó: legaljuice.com)
Hamarosan nyilvánosságra hozza Schmitt Pál, hogy kit jelöl a Legfelsőbb Bíróság helyébe lépő Kúria új vezetőjének, hasonlóképpen nemsokára hivatalosan is megtudhatjtuk, ki fog állni az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot felváltó Országos Bírói Hivatal élén. Az eddig fejlemények sajnos eléggé baljóslóak.
Ajánlott írásunk: Zárják be a Parlamentet négy évre?
A politika alá rendelik
Természetesen nem vagyunk naivak és tudjuk, hogy a magyar igazságszolgáltatás korábban is gyakran került politikai befolyás alá. De gondoljon bárki bármit is, egyet biztosan kijelenthetünk: a magyar bírósági rendszer rendszerszinten sosem volt az elmúlt húsz évben közvetlen pártutasítással irányítva. Ezért is sajnálatos a Fidesz igazságszolgáltatási „reformjának” iránya, hiszen az többek között egy olyan szuperpozíciót hoz létre (az Országos Bírósági Hivatal vezetőjéét), melyből gyakorlatilag korlátlanul lehet uralni a bírói kinevezéseket.
Egy ilyen elképesztően fontos tisztség, melyre kétharmados parlamenti többséggel jelölhető valaki, nagy kísértés a kormánypártnak, hogy végre itt is egy megbízható, pártközeli ember regnáljon. A nyilvánosságra került legfrissebb információk szerint a poszt várományosa nem más, mint Handó Tünde, Szájer József felesége. Nem szakmai kvalitásait akarjuk megkérdőjelezni, de a nyugati világban mindenütt szemöldököt ráncolnak, ha egy kormánypárti politikus házastársa kap bármilyen ennyire meghatározó pozíciót (nem is beszélve, hogy egy politikától független szervezetben).
Miért baj ez?
Sajnos egy ilyen vagy egy hasonló kinevezéssel válhat igazán teljessé az igazságszolgáltatás fideszes átalakítása. Ha ugyanis az OBI egy megbízható fideszes vezetése alá kerül, azzal nemcsak az a baj, hogy így Magyarországon a jövőben a politikailag megbízható emberek kerülnek majd jó eséllyel bírói pozíciókba. Hanem az is, hogy félő, a legkényesebb ügyeket is majd mind olyan bíróknak szignálják, akiknek a pártpolitikai hovatartozása jól sejthető.
Láthatóan az igazságszolgáltatásnak a mielőbbi és minél teljesebb politika alá rendelését a Fidesz és körei rendkívül fontosnak tartják. Ezt sajnos jól bizonyítja az a tegnap nyilvánosságra került eset is, amikor Lomnici Zoltánt, a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét a Duna TV és az MTV Híradója egyszerűen kitakarta, ahogy a bűnözőket szokás, mivel megjelenése a közszolgálati televízióban állítólag „nem kívánatos”. A Véleményvezér nem gondolja, hogy ez közvetlen pártutasításra történt volna, de a számos jogi és médiaetikai kérdést is felvető ügy jól mutatja, hogy fideszes körökben mit is gondolnak például a számukra ellenséges főbírákról.
Óriási hiba
Az elmúlt másfél évben a Fidesz sorra elfoglalt minden intézményt és területet, melyek eddig a pártpolitikától úgy-ahogy függetlenül működtek, az állami közmédiától a közigazgatáson át immáron az igazságszolgáltatásig. Először átalakította és átnevezte az intézményeket, majd kreált mindegyik élére egy-egy szuperpozíciót addig nem látott hatalommal, hogy aztán a nagy művet azzal fejezze be, hogy ezekbe a pozíciókba nagyon hosszú időre pártembereket, vagy a párthoz igen közel álló embereket helyezzen.
Olvasd el ezt is: Fidesz-káderek már a bíróságokon is
A rendszerváltás óta talán még mindig az igazságszolgáltatás volt leginkább az a területet, amitől a politika a legtávolabb tartotta magát, és amit eddig a nyílt pártpolitikai törekvések elkerültek. Meggyőződésünk, hogy többek között ez a tény különböztette meg Magyarországot a Balkántól az elmúlt két évtizedben. Ezért aztán a Fidesz-kormány egyik legsúlyosabb hibája lenne, ha most már az igazságszolgáltatást is bevonnák a pártpolitika direkt befolyása alá.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.