Egy miniszter a Fidesz-kormányban nem valódi vezető, csak munkafelügyelő. Orbán Viktor nemcsak irányt mutat, hanem meg is hozza a legfontosabb döntéseket miniszterei helyett. (Fotó: Martin Lahousse/eu2011.hu)
Tegnap lemondott a kormány egyik legmarkánsabbnak és leghatalmasabbnak tűnő minisztere, Fellegi Tamás. Távozásával azonban a kormányzás lényegét tekintve mégsem fog szinte semmi sem változni. Ebben a kormányban ugyanis még a legbefolyásosabb minisztereknek sem nagyon osztottak lapot.
Ajánlott írásunk: Orbán Viktor és a Wunderwaffe
Túl nagy falat volt?
Fellegi Tamás óriási portfóliót kapott 2010 májusában, a miniszter azonban később elvállalta még az orosz, illetve a kínai kapcsolatokért felelős kormánybiztosi megbízást is. Az elmúlt másfél év történéseit tehát akár úgy is lehetne interpretálni, hogy egyszerűen túl nagy falatnak bizonyult egy ekkora tárca irányítása.
A miniszter távozása kapcsán megjelent összefoglalók rámutattak arra, hogy számos fontos területen egyszerűen nem jutott elég idő vagy energia a beígért változtatások kidolgozására és levezénylésére. El kell halasztani az elektronikus útdíj bevezetését, a közösségi közlekedés átalakítását, de például a sokak által várt kínai áttörés sem következett be. Mi azonban mégsem gondoljuk azt, hogy mindez elsősorban a tárca méretének köszönhető.
Hasonló sikertelenségi listát ugyanis szinte valamennyi minisztériumról össze tudnánk állítani, a kicsikről ugyanúgy, mint a nagyokról. Mert ez a kormány az egy szem egészségügyi szektoron kívül eddig sehol nem vállalta fel a potenciálisan jelentős társadalmi konfliktusokat generáló kényszerű átalakítások végigvitelét. Ez tehát nem különbözteti meg Fellegi Tamást a kormány többi tagjától, ezért az a gyanúnk, hogy tárcájának viszonylagos sikertelensége sem elsősorban a tárca méretéből fakad.
Nem az ő döntései voltak
Nagyon tanulságos azt felidézni, hogy mi az, ami viszont megtörtént a miniszter irányítása alá tartozó területeken.
A távközlésben a legfontosabb fejlemény a különadó bevezetése – ez azonban nem Fellegi ötlete volt, még ha fel is vállalta annak teljes mellszélességű képviseletét. Az energetikában a MOL 21%-ának visszavásárlása önmagában mindenképpen stratégiai eredmény, de a MOL részvényárfolyam-zuhanása miatt néhány héten belül megvalósult jelentős értékveszteség semmiképpen sem teszi ezt színtiszta sikertörténetté. Ami azonban ennél is fontosabb, hogy bár a miniszternek minden bizonnyal jelentős szerep jutott a tárgyalások során, a stratégiai döntést, illetve a részvényvásárlás finanszírozását biztosító nyugdíjvagyon-einstandot megint csak nem ő találta ki.
Az energiaszektor többi részét elsősorban a különadók és a KÁT-kérdés rendezetlensége határozták meg: ez utóbbiak egytől-egyig a miniszterelnök által informálisan dominált területek. Végül pedig a negyedik nagy feladatcsoport, az EU-pénzek lehívása kapcsán kívülről nehéz megmondani, hogy elsősorban vezetési és szervezési problémák, avagy a kormányzás elején meghozott stratégiai döntések (folyamatban lévő ügyek leállítása és felülvizsgálata) akadályozták meg a pénzek megfelelő ütemű lehívását.
Nem valódi vezetők
A fentiekből látszik, hogy ebben a kormányban még az egyik legfontosabb miniszter sem hozhatott önállóan nagy horderejű intézkedéseket: azokat teljes egészében a miniszterelnök által megálmodott és forszírozott, de elsősorban Matolcsy György által megszemélyesített gazdaságpolitika kötötte és köti gúzsba.
Ilyen körülmények között a miniszterek jelentősége valójában meglehetősen csekély, hiszen a miniszterelnök nemcsak irányt mutat, hanem meg is hozza a legfontosabb döntéseket miniszterei helyett. A forradalmakban nincs egyénieskedés, nincs szakmázás, ott minden politika – ami pedig politika, arról bizony a forradalmi vezetőnek kell döntenie.
Olvasd el a másik mai cikkünket: Orbán Viktor zsarol és hazárdírozik
Ennek megfelelően egy miniszter manapság nem valódi vezető, hanem sokkal inkább csak munkafelügyelő. Munkafelügyelők között is van persze jó és rossz, de távozásukkal – még a jók távozásával is – a rendszer működése szempontjából viszonylag könnyen betölthető űr marad.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.