Létrejöhet egy EU-n belüli nagy klub, úgy 23-25 tagú, aminek Magyarország esetleg már nem lesz tagja. És minden esély megvan rá, hogy hamarosan azt a klubot kezdik el Európai Uniónak hívni. (Fotó: MTI/EPA)
Orbán Viktor az ország jövőjével játszik. A Véleményvezérnek meggyőződése, hogy a miniszterelnök az EU-megállapodás körüli taktikázással túl messzire megy a hazárdírozásban, és most közvetlen módon kockáztatja hazánk pénzügyi stabilitását.
Ajánlott írásunk: Ha Európa összeomlik, rajtunk nem segítenek
Magyarország kiszolgáltatott…
Az ország költségvetésének jövő évi finanszírozhatósága az IMF-en múlik – és amiről kevés szó esik, az EU-n. Hazánk ugyanis nem csak az IMF-fel kezd tárgyalásokat, hanem az Unióval is. A két szereplő együtt mozog, közösen tárgyalnak és közösen folyósítják a hitelt (már ha megteszik). Sőt amiről kommunikációs okokból a kormány soha nem szeretett beszélni, 2010-ben sem az IMF álláspontja volt igazán elfogadhatatlan a kormány számára, hanem az EU-é.
Egy-két napon belül elindulnak a tárgyalások az IMF-fel és az EU-val arról, hogy mentőövet dobnak-e Magyarországnak.
…miközben az EU is a túléléséért küzd
Mindeközben az Európai Unió a túléléséért küzd. Hivatalosan persze „csak” az euró megmentése a cél, de sokan tudni vélik, hogy ha az euró bukik, akkor az EU-nak is vége. Ezért van ilyen óriási kapkodás és hetenkénti francia-német elnöki/kormányfői egyeztetés, és ezért beszélt Merkel kancellár az európai háború ismét felsejlő réméről. Az euró helyzete azonban egyre nehezebben tartható, és sokan azt gondolják, hogy az elmúlt héten bejelentett, az EU-szerződés módosítását célzó német-francia javaslat az utolsó lehetőség a közös valuta számára.
A mi szempontunkból mindegy, hogy ez a terv jó-e vagy rossz, illetve, hogy tényleg az utolsó esélyt jelenti-e, a lényeg az, hogy az Unió meghatározó döntéshozói azt gondolják, hogy igen.
Ezt a tervet volt hivatott jóváhagyni a tegnapi uniós kormányfői találkozó. Ennek végeredménye az lett, hogy 23 uniós ország megegyezett, hogy államközi szerződés keretében valósítják meg a tervet. Csehország és Svédország, tehát az EU három-négy legjobb helyzetben lévő gazdaságával rendelkező országból kettő, úgy döntött, hogy kivár és csak a szerződés részleteinek ismeretében dönt arról, hogy csatlakoznak-e.
Így tárgyalunk mi
Az Egyesült Királyság és Magyarország azonban kijelentették, hogy ők semmi esetre sem csatlakoznak. Legalábbis így értették a tárgyalásokon résztvevő uniós politikusok és ilyen értelmű nyilatkozatot adott ki az Unió elnöke ma reggel. Egy kis alvás után azonban a magyar kormányfő közölte, hogy mégsem zárjuk ki teljesen a részvételt, de ahhoz a magyar parlament jóváhagyása szükséges.
Lefordítjuk: Orbán Viktor megint hazárdírozik. Azt gondolja, hogy úgy tud jobb pozíciókat szerezni az IMF-EU-tárgyalásokon, ha közben ő is zsarolja az Uniót. Minden bizonnyal valami olyasmire játszik, hogy Angela Merkel és Nicholas Sarkozy biztosítsák, hogy a Magyarország ne egy politikailag megalázónak érzett hitelt, hanem valóban csak egy „védőhálót” kapjon. Ehhez az IMF-nek fel kellene rúgnia saját szabályait, a magyar kormányfő azonban fontos belpolitikai győzelmet arathatna. Így játszik a magyar kormányfő.
Csak nehogy lehívják Orbán Viktor blöffjét.
Mit veszíthetünk?
De mi van akkor, ha mostanra az EU belső dinamikája olyan, hogy mindenki az euró életben tartására fókuszál, és inkább elhagynak néhány uniós tagot az úton, de nem engedik, hogy a részalkuk megállítsák vagy szétzilálják az életmentő folyamatot? Az elmúlt négy hónapban három európai kormányfő is volt, aki Orbánhoz hasonlóan azt gondolta, hogy még mindig a „régi szép időkben” vagyunk, amikor egy kis zsarolással bármi elérhető. Papandreu, Berlusconi és Radicova blöffjeit azonban lehívták és végül mindhárman menni kényszerültek.
Ha Orbán Viktornak sem engednek, akkor nem biztos, hogy a magyar miniszterelnök bukik – hanem lehet, hogy helyette az ország. Ha ugyanis az EU válaszként Magyarorszgának az Unió jövője kapcsán mutatott felelőtlenségére bekeményít és megkérdőjeleződik az IMF-EU tárgyalások esetleges sikere, akkor egyik pillanatról a másikra összeomolhat a magyar állampapírpiac és drámaian meggyengülhet a forint.
Arról már nem is beszélve, hogy közben létrejöhet egy EU-n belüli nagy klub, úgy 23-25 tagú, aminek Magyarország esetleg már nem lesz tagja. És minden esély megvan rá, hogy hamarosan azt a klubot kezdik el Európai Uniónak hívni.
Olvasd el a másik mai cikkünket: Fellegi megy, de változik bármi is?
Megengedhetetlen hazárdírozás
A kockázatnak és a taktikának megvan a maga fontos helye a politikában. Vannak azonban helyzetek, amikor egyszerűen nem szabad játszani, mert az esetleges bukás ára túl nagy. Kormányzása során immáron másodszor fordul elő, hogy a kormányfő ilyen helyzetben mégis hazárdírozott. Az előző alkalommal, a gazdasági szabadságharc meghirdetésével egyszer már nagyot hibázott és ezt a végén az ország fizette és fizeti meg. Most azonban még nagyobb rizikót vállalt.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.